Tímy: UAE Team Emirates

27.2.2011, 15:04 | Tímy World Tour | Rastislav Boris
uae uae dres UAE TEAM EMIRATES
krajina: vlajka SAE
vznik: 1991, v ProTour od: 2009
šéf tímu: Giuseppe Saronni
značka bicyklov: Colnago
víťazstvá: 2018: 12 / 2017: 19
 
vlajka COSTA Rui link ikonka vlajka ARU Fabio vlajka KRISTOFF Alexander
vlajka MARTIN Daniel vlajka BOHLI Tom vlajka GAVIRIA Fernando
vlajka HENAO Sergio vlajka BYSTROM Sven Erik vlajka CONSONNI Simone
vlajka CONTI Valerio vlajka DURAŠEK Kristijan vlajka FERRARI Roberto
vlajka MOLANO Juan vlajka LAENGEN Vegard Stake vlajka MARCATO Marco
vlajka MIRZA Yousef Mohamed vlajka MORI Manuele vlajka MUNOZ Cristian
vlajka PETILLI Simone vlajka POLANC Jan vlajka RAVASI Edward
vlajka RIABUSHENKO Alexandr albansko SUTHERLAND Rory vlajka OLIVEIRA Ivo
vlajka TROIA Oliviero vlajka ULISSI Diego vlajka OLIVEIRA Rui
albansko PHILIPSEN Jasper vlajka POGAČAR Tadej    
 
 
Taliansky tím sponzorovaný oceliarenskou firmou Lampre pôsobil v pelotóne od roku 1991, ale od sezóny 2017 sa jeho licencia pre finančné problémy presťahovala do Abú Zabí v Spojených arabských emirátoch. Taliani síce stratili ich posledný WT tím, ale zostávajú v manažmente a zachránili zamestnanie pre cyklistov. Pôvodne mal zo sťahovania vzniknúť prvý čínsky WT tím s pracovným názvom Project TJ Sport.
 
Investori z najväčšej krajiny však zlyhali, a tak vznikol krátko po Bahrain - Merida druhý elitný tím na ropou zaliatom Arabskom polostrove. Keďže sa to podarilo až na prelome rokov, tak rozpočet bol vraj najnižší v pelotóne.    
 
Lampre už v minulosti bojovalo s finančnými suchotami. UCI mu dokonca na začiatku sezóny 2010 neudelila licenciu, a tak neštartoval na podujatí Tour Down Under pri premiére Petra Sagana medzi elitou. Zaujímavosťou je, že v minulosti medzi menších sponzorov patrila spoločnosť Baťa s československým pôvodom.
 
Dosiaľ najúspešnejší bol zrejme rok 2008, keď Ballan vyhral majstrovstvá sveta pred Cunegom, ktorý na oplátku ovládol klasiky Amstel Gold Race a Giro di Lombardia, no a Bruseghin skončil tretí na Gire. Ružový trikot získali zásluhou Gilberta Simoniho v roku 2001 a nohami Michele Scarponiho v roku 2011. 
 
Posledné sezóny priniesli aj výraznú generačnú obmenu zostavy, keď odišli talianske legendy ako Petacchi, Cunego, Pozzato či Scarponi. Tím sa spomedzi najstarších prepadol medzi najmladšie a v rebríčku sa umiestňoval tesne nad kritickými poslednými priečkami. To platilo aj počas premiéry pod arabskou licenciou, keď v sezóne 2017 skončil na dvanástom mieste. Najväčšími ťahúňmi boli Diego Ulissi a Rui Costa. 
 
Do sezóny 2018 už vstúpil tím UAE s vyšším rozpočtom, čo sa prejavilo na výraznom posilnení zostavy. Prišli hviezdy Fabio Aru, Daniel Martin a Alexander Kristoff. Odišli Meintjes, Modolo, Guardini či Mohorič. Znamená to však, že UAE nadobudlo potenciál útočiť na najvyššie priečky a nejakého favorita bude mať na väčšine WT podujatí.

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop