Tímy: Tinkoff

27.2.2011, 15:04 | Tímy World Tour | Rastislav Boris
 
  tinkoff vlajka TINKOFF - SAXO
  licencia: UCI ProTeam (od 2005)
  rok vzniku: 1998, šéf tímu: Bjarne Riis
  značka bicykla: Specialized
  víťazstvá: 2012: 8 / 2013: 7 / 2014: 26
             
  vlajka BASSO Ivan vlajka JUUL-JENSEN Christop. vlajka POLJANSKI Pawel
  BELTRAN Edward vlajka KISERLOVSKI Robert albansko ROGERS Michael
  vlajka BENNATI Daniele vlajka KOLAR Michael vlajka ROVNY Ivan
  vlajka BOARO Manuele vlajka KREUZIGER Roman vlajka SAGAN Peter
  vlajka BODNAR Maciej vlajka MAJKA Rafal vlajka SAGAN Juraj
  vlajka BRESCHEL Matti albansko MCCARTHY Jay vlajka SÖRENSEN Chris Anker
  vlajka BRUTT Pavel vlajka MøRKøV Michael vlajka TOSATTO Matteo
  vlajka CONTADOR Alberto vlajka PAULINHO Sérgio vlajka TRUSOV Nikolay
  vlajka HANSEN Jesper vlajka PETROV Evgeni vlajka VALGREN Michael
  vlajka HERNÁNDEZ Jesús vlajka PIRES Bruno vlajka ZAUGG Oliver
             
 
 
Tím vznikol v roku 1998, ale zlatú éru zažil až v novom tisícročí pod názvami CSC alebo Saxo Bank s jazdcami ako Cancellara, Schlekovci, Sorensenovci, Jalabert, Sastre, Basso, Voigt či O'Grady. Väčšinu histórie jazdil pod dánskou licenciou a takmer počas celej existencie ho viedol známy manažér Bjarne Riis. Výrazná kríza nastala v roku 2011, keďže Riis sa rozkmotril so Schlekovcami a Cancellarom, a tak nové jadro tímu vytvoril Contador. Začali akoby odznova.

Lenže vo februári 2012 sa opäť narušila stabilita a prišiel šok. Svetová antidopingová agentúra a UCI rozhodli po roku a pol o treste pre Contadora. Riis zrazu stratil hlavného lídra, zrazu nemal špičkového cyklistu pre celkové poradie na Grand Tours, čo bola hlavná špecializácia dánskeho tímu. Akoby stratili pôdu pod nohami, zranil sa aj líder pre klasiky Nuyens. Tím počas celej sezóny bojoval o prežitie a zachránilo ho až Contadoro víťazstvo na Vuelte a príchod nového sponzora.

V roku 2012 vkročil do tímu magnát Oleg Tiňkov a nasledovalo veľké posilňovanie, už sa nespoliehali iba na jedného či dvoch lídrov. Tím sa vrátil na popredné pozície. Po sporoch postupne Tiňkov vytlačil Riisa po viac ako pätnástich rokoch z tímu a stal sa majiteľom. Za jeho éry vznikla v tíme slovenská enkláva na čele s Petrom Saganom. Okrem neho ju tvoria ešte brat Juraj, šprintéri Michael Kolář a Erik Baška, masér Maroš Hlad a športový riaditeľ Ján Valach.

Pred sezónou 2016 sa tím oslabil, a to najmä do klasík po odchodoch Breschela či Morkova. Ivan Basso presedlal z bicykla do manažmentu. Prišli iba Trofimov, Blythe, Gogl a Baška. Súvisí to s faktom, že majiteľ Tiňkov avizoval odchod z cyklistiky po aktuálnej sezóne. Budúcnosť tímu a slovenskej enklávy v ňom je preto nejasná. Dodajme, že Tinkoff je druhým najstarším tímom v elitnej spoločnosti s vekovým priemerom 29,6. Výrazne ho zvyšuje najstarší cyklista vo World Tour, Matteo Tosatto, ktorý počas sezóny dovŕši 42 rokov.

Súvisiace články:

Erik Baška: Dúfam, že aspoň trochu napodobním úspechy Petra Sagana

Zánický: Tinkoff sú švajčiarske hodinky s ťažkoodencom Saganom

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop