didata logo didata dres DIMENSION DATA
krajina: vlajka Južná Afrika
vznik: 2007, v ProTour od: 2016
šéf tímu: Douglas Ryder
výrobca bicyklov: Cervélo
víťazstvá: 2016: 33 / 2015: 19
rebríček 2016: 18. miesto
 
vlajka BOASSON HAGEN Edv. link ikonka vlajka CAVENDISH Mark link ikonka vlajka FARRAR Tyler link ikonka
vlajka TEKLEHAIMANOT D. vlajka THWAITES Scott vlajka ANTÓN Igor
vlajka BERHANE Nathanel vlajka CUMMINGS Stephen vlajka DEBESAY Mekseb
vlajka DOUGALL Nick vlajka EISEL Bernhard vlajka FRAILE Omar
vlajka  GIBBONS Ryan albansko HAAS Nathan vlajka JANSE VAN RENSBURG R.
vlajka JANSE VAN RENSBURG J. vlajka KING Benjamin vlajka KUDUS Merhawi
albansko MORTON Lachlan rwanda NIYONSHUTI Adrien albansko O´CONNOR Ben
albansko PAUWELS Serge albansko REGUIGUI Youcef albansko RENSHAW Mark
vlajka SBARAGLI Kristian vlajka THOMSON Jay Robert vlajka VAN ZYL Johann
vlajka VENTER Jaco        
 
 
Africký tím píše svoj príbeh od roku 2007, i keď majiteľ a bývalý juhoafrický cyklista Douglas Ryder vytvoril prvý tím ešte v minulom storočí. Najviac peňazí do súčasného projektu vliala juhoafrická telekomunikačná spoločnosť MTN, ktorá pôsobí aj v Európe a Ázii. Postupne sa prepracoval z regiónu až do sveta.
 
V sezóne 2013 sa stal historicky prvým africkým pro-kontinentálnym celkom a najviac zažiaril triumfom Cioleka na monumente Miláno - San Remo. V roku 2014 si odkrútili Grand Tour premiéru na Vuelte a v prelomovom roku 2015 zažil premiéru na Tour de France, na ktorej dosiahol etapový vavrín zásluhou Cummingsa, a to symbolicky na Medzinárodný deň Nelsona Mandelu. Okrem toho, Daniel Teklehaimanot sa ako prvý Afričan čiernej pleti postavil na pódium Starej Dámy vďaka noseniu bodkovaného dresu.  
 
Od sezóny 2016 má elitnú licenciu ako historicky prvý africký tím, i keď už pod záštitou iného hlavného sponzora. Oficiálny názov znie Team Dimension Data for Qhubeka. Dimension Data je medzinárodná IT spoločnosť s juhoafrickým pôvodom, ktorá technologicky spolupracuje aj s organizátormi Tour de France a zamestnáva viac ako 25-tisíc ľudí. Qhubeka znamená v preklade „pokrok“ alebo „pohyb vpred“ a je to charitatívny program zabezpečujúci desaťtisíce bicyklov pre chudobných obyvateľov Afriky, aby sa ľahšie dostali za obživou či vzdelaním.
 
Ďalšími veľkými sponzormi sú najväčšia sieť poradenských firiem na svete Deloitte s britským pôvodom, hlavným sídlom v USA a s viac ako 220-tisíc zamestnancami, investičná spoločnosť Sapinda zaregistrovaná v Holandsku a s hlavným sídlom v Londýne alebo juhoafrická značka vín Nederburg rozšírená do 70 krajín.    
 
 
hagen 2016 roubaix dddf
Edvald Boasson Hagen (© Dimensions Data / StiehlPhotography)
 
 
Tím patrí k najviac medzinárodným v pelotóne s cyklistami z 12 krajín a určite poskytuje dosiaľ najväčší priestor africkým cyklistom, ktorých je v zostave 13, teda takmer polovica. Inými slovami, je zložený najmä zo skúsených európskych veteránov a talentovaných Afričanov s dojímavými ľudskými príbehmi. Viacerí pochádzajú z extrémnej chudoby alebo stratili najbližších, ale chcú pomáhať. Cyklistika je pre nich nádejou a oni jej dávajú hlbší rozmer, tak ako európski hrdinovia na bicykloch počas svetových vojen či kríz. 
 
Symbolom ľudského a charitatívneho rozmeru tímu sú aj charakteristické ruky na zadnej strane dresu, jedna veľká a 28 malých, čo je počet cyklistov. Douglas Ryder sa po nájdení sponzorov a stabilizácii projektu posadil aj na stoličku šéfa tímu. Manažérom je aj ostrieľaný Rolf Aldag so skúsenosťami z celkov Omega Pharma - Quick-Step i T - Mobile.
 
Vedenie tímu si určite uvedomuje, že v zostave im chýbajú lídri v ideálnom strednom veku pre celkové poradie a dlažobné i kopcovité klasiky. Napriek tomu, razia politiku menej prestupov a bodového taktizovania, viac víťazstiev a tímového ducha. V sezóne 2016 sa zaradili medzi špičku s 33 víťazstvami, ale získali najmenej bodov vo World Tour. Medzi elitou sa zachránili iba vďaka zániku tímov Tinkoff a IAM Cycling.  
 
Na prestupovom trhu boli prekvapivo pasívni, odišiel im najlepší jazdec pre celkové poradie Siutsou. Z príchodov najviac zaujali talent pre dlažovné klasiky Scott Thwaites, ktorý nechcel byť domestikom v tieni Petra Sagana, a talent do kopcov Lachlan Morton. Top lídrami zostávajú Mark Cavendish a Edvald Boasson Hagen, čo je ale príliš úzke zameranie. Kľúčové budú šprintérske a dlažobné klasiky, v ktorých sa bude rozhodovať o rebríčkovom osude tímu. Alebo mladí Afričania prekvapia aj na iných profiloch? Uvidíme. 
 
 
SÚVISIACI ČLÁNOK:
O genetike, vášni i rasizme. Ovládnu Afričania Tour de France?