Tímy: Ag2r La Mondiale

27.2.2011, 13:59 | Tímy World Tour | Rastislav Boris
ag2r ag2r AG2R LA MONDIALE
krajina: vlajka Francúzsko
vznik: 1992, v ProTour od: 2005
šéf tímu: Vincent Lavenu
značka bicyklov: Factor
víťazstvá: 2018: 15 / 2017: 16
 
vlajka BARDET Romain link ikonka vlajka BAGDONAS Gediminas vlajka BOUCHARD Geoffrey
vlajka GODON Florian vlajka BIDARD Francois vlajka CHÉREL Mickaël
vlajka  CHEVRIER Clément vlajka COSNEFROY Benoit  vlajka DENZ Nico 
vlajka DILLIER Silvan  vlajka DOMONT Axel  vlajka DUMOULIN Samuel 
vlajka  DUPONT Hubert vlajka  DUVAL Julien vlajka FRANK Mathias 
vlajka GALLOPIN Tony  vlajka GASTAUER Ben  vlajka HANNINEN Jaakko
vlajka  GENIEZ Alexandre vlajka GOUGEARD Alexis  vlajka JAUREGUI Quentin 
vlajka LATOUR Pierre  vlajka WARBASSE Larry albansko NAESEN Oliver 
vlajka PARENT-PEINTRE Aurelien  vlajka PETERS Nans  albansko VANDENBERGH Stijn 
 
 
Francúzsky tím Ag2R La Mondiale existuje od roku 1992. Rozpočet tímu patrí k podpriemerným, je menej ako 15 miliónov eur. Najviac ho napĺňajú poisťovacie spoločnosti Ag2R (od 2000) a La Mondiale (od 2008). Predtým niesol názvy Chazal alebo Petit Casino. Na prelome tisícročí ho preslávili jazdci ako Jaan Kirsipuua (124 víťazstiev), Alberto Elli, Alexander Vinokurov, Mikel Astarloza alebo Christophe Moreau.
 
Potom prišiel útlm a v roku 2005 dokonca jednoročné preradenie do nižšej kategórie Europe Tour. Kritické boli aj sezóny 2009 až 2012, keď sa pohybovali na chvoste elitnej spoločnosti. Napríklad v roku 2012 získali len štyri víťazstvá, z toho ani jedno vo World Tour. Situáciu zachránili zvábením cyklistov z nižších kontinentálnych kategórií, ktorí zabezpečili dostatok bodov na prežitie.  
 
Tradičný francúzsky tím musel otvoriť brány aj zahraničným posilám ako Frank alebo Bakelants. Stále patrí k celkom s citeľným národným patriotizmom a na domácej Tour de France štartuje nepretržite od roku 1997. V posledných sezónach zarezonovali na trojtýždňových podujatiach práve druhými miestami PéraudaBardeta na Starej dáme. Z pohľadu výsledkov však patria k najmenej viditeľným celkom, v sezóne 2017 získali spomedzi WT tímov najmenej triumfov vo WT, iba dve.
 
Nedostatok individualít v zostave kompenzujú pravidelnou účasťou v únikoch a silou kolektívu. Dôkazom je, že minulý rok síce patrili so 16 triumfmy k najmenej víťazným tímom, ale získalo ich 14 rôznych pretekárov. 
 
 
bardet 2015 boucles drome ardeche fr
Roman Bardet, aktuálne najväčšia hviezda Ag2r (© ardeche.fr)
 
Platí to, čo v posledných rokoch, že top cieľom najväčšej hviezdy Romaina Bardeta zostáva Tour de France. Okrem neho sa tím snaží nájsť alebo vychovať ďalšie individuality, ktoré by sa presadili v kopcoch a klasikách. Naďalej mu však chýba elitný šprintér, klasik i časovkár, a tak očakávame pokračovanie víťaznej hladovky a umiestnenie v priemere až podpriemere medzi tímami.   
 
Na čele projektu stojí od jeho zrodu bývalý profesionálny cyklista Vincent Lavenu. V roku 2015 dostal za svoju prácu Rád čestnej légie, teda najvyššie francúzske štátne vyznamenanie. Zaujímavosťou je, že jeho dcéra Magalie pôsobí v tíme ako šéfka marketingu, a zároveň sa vydala za kolegu, skúseného šprintéra a jedného z najnižších cyklistov v pelotóne Samuela Dumoulina (159 cm).

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop