bora logo bora dres BORA - HANSGROHE
krajina: vlajka Nemecko
vznik: 2010, v ProTour od: 2017
šéf tímu: Ralph Denk
značka bicyklov: Specialized
víťazstvá: 2016: 10 / 2015: 8
 
vlajka BAŠKA Erik link ikonka vlajka KOLÁŘ Michael link ikonka vlajka KÖNIG Leopold link ikonka
vlajka MAJKA Rafal link ikonka vlajka SAGAN Juraj link ikonka vlajka SAGAN Peter link ikonka
vlajka ACKERMANN Pascal albansko ARCHBOLD Shane vlajka BÁRTA Jan
vlajka BENEDETTI Cesare vlajka BENNETT Sam vlajka BODNAR Maciej
vlajka BUCHMANN Emanuel vlajka BURGHARDT Marcus vlajka HERKLOTZ Silvio
albansko McCARTHY Jay vlajka MÜHLBERGER Gregor vlajka KONRAD Patrick 
vlajka MENDES José  vlajka PELUCCHI Matteo  vlajka PFINGSTEN Christoph 
vlajka POLJANSKI Pawel  vlajka PÖSTLBERGER Lukas  vlajka SARAMONTIS Aleksejs 
vlajka SCHILLINGER Andreas  vlajka SCHWARZMANN Michael  vlajka SELIG Rüdiger 
 
Bora-Hansgrohe je príbehom o nemeckej pracovitosti a vytrvalosti, ktorý v sezóne 2017 pokračuje premiérou v elitnej World Tour kategórii a spolieha sa najmä na slovanských lídrov. Tím vznikol v roku 2010 s názvom NetApp a odvtedy mu šéfuje zakladateľ Ralph Denk, bývalý cestný cyklista a úspešný manažér v horskej cyklistike. Projekt sa postupnými krokmi posúval vyššie, zlúčil sa s britským tímom Endura Racing a v posledných rokoch dostával ako jediný divoké karty na všetky Grand Tours. Štartoval aj na Okolo Slovenska a ako mechanik v ňom pôsobil Slovák Peter Doležal.    
 
Spojením mladých rastúcich firiem Bora (revolučné kuchyne) a Hansgrohe (armatúry do kúpelne a kuchyne) s tradičným americkým výrobcom bicyklov Specialized vznikol dostatočný rozpočet na posun do elitnej kategórie. Peter Sagan sa po prestupe do tohto tímu stal najlepšie plateným cyklistom (odhad 6 miliónov eur ročne), ale podľa jeho slov rozhodla najmä možnosť vytvorenia familiárneho prostredia. Až osmička cyklistov prišla z Tinkoffu a až tretinu zostavy tvoria západní Slovania, konkrétne Slováci, Česi a Poliaci. Slovenské farby reprezentujú aj maséri Maroš Hlad a Peter Kalány, plus športový riaditeľ Ján Valach a mechanik Ján Bachleda.
 
Bora-Hansgrohe si pre rok 2017 stanovila ciele vyhrať monument, byť do piateho miesta na dvoch Grand Tour, získať zelený dres na Tour de France a skončiť do šiesteho miesta v hodnotení tímov. "Verím, že aj pre Sagana to bude pozitívna zmena, keď už nad ním nebude stáť rozšafný ruský oligarcha, ale precízne zmýšľajúci Nemec," povedal v rozhovore pre MF Dnes Leopold König, ktorý by po anabáze a nazbieraní skúseností v Sky mal byť vrchárskym lídrom a rozdeliť si Grand Tours s Poliakom Rafalom Majkom
 
Slovenských rýchlikov Erika Bašku Michaela Kolářa čaká väčšia konkurencia ako v Tinkoffe, pretože titul šprintér nosia pred menom aj Sam Bennett, Matteo Pelucchi či Pascal Ackermann. Oporami Petra Sagana v klasikách by mali byť okrem osvedčeného Bodnara najmä Burghardt a Saramontis. Sme zvedaví, čo prinesie nemecko-slovanský cyklistický mix a ako zvládnu zmenu prostredia top cyklististické mená zo strednej Európy.
 
 
SÚVISIACE ČLÁNKY:
• Slovenská enkláva definitívne mieri do Bory, Doležal nám vysvetlil súvislosti
Masér Maroš Hlad: Pôsobenie v ProTour je pre mňa splneným snom
• Erik Baška: Šprint je často otázkou hlavy, v Bore chcem vyhrávať