movistar logo movistar dres MOVISTAR TEAM
krajina: vlajka Španielsko
vznik: 1980, v ProTour od: 2005
šéf tímu: Eusebio Unzué
značka bicyklov: Canyon
víťazstvá: 2016: 36 / 2015: 32
 
vlajka QUINTANA Nairo link ikonka vlajka VALVERDE Alejandro link ikonka vlajka AMADOR Andrey
vlajka ANACONA Winner vlajka ARCAS Jorge vlajka BARBERO Carlos
vlajka BENNATI Daniele vlajka BETANCUR Carlos vlajka BICO Nuno
vlajka CARAPAZ Richard vlajka CARRETERO Héctor vlajka CASTROVIEJO Jonathan
vlajka DE LA PARTE Víctor vlajka DOWSETT Alex vlajka ERVITI Imanol
vlajka FERNÁNDEZ Rubén vlajka HERRADA José vlajka HERRADA Jesús
vlajka IZAGIRRE Gorka vlajka MALORI Adriano vlajka MORENO Daniel
vlajka OLIVEIRA Nelson vlajka PEDREDO Antonio vlajka QUINTANA Dayer
vlajka ROJAS José Joaquín vlajka SOLER Marc albansko SUTHERLAND Rory
vlajka SUTHERLIN Jasha        
 
 
Španielsky tím Movistar pôsobí v profesionálnej cyklistike už od roku 1980, keďže vymenil názvy ako Reynolds, Banesto a Caisse d'Epargne. Vrátane predchodcov je považovaný za najstaršiu tímovú štruktúru v profesionálnej cyklistike. Dokopy vyhral sedemkrát TdF, štyrikrát Vueltu a trikrát Giro. Získali už viac ako 850 triumfov a zamestnávali 217 jazdcov, vrátane legiend Induraina či Delgada. Tím patril zväčša k najlepším, v novom tisícročí skončil v rebríčku iba dvakrát horšie ako na desiatom mieste.
 
Najhoršia bola smutná sezóna 2011 na trinástom mieste. Tím vtedy nenašiel spoľahlivého lídra, všetkých poznačila tragická smrť Xaviera Tonda a vážne zdravotné problémy Juana Mauricia Solera. Jadro tímu sa však spojilo, medzi lídrami panuje zdravá konkurencia a Movistar ovládol bodové hodnotenie tímov už štyrikrát po sebe (2013 - 2016).
 
 
quintana valverde poza 2016 movf
Nairo Quintana a Alejandro Valverde na Vuelte (© Movistar Team)
 
 
Generálnym riaditeľom je Eusebio Unzué, jeden z najuznávanejších španielskych odborníkov. Hlavným sponzorom je svetovo pôsobiaci mobilný operátor Movistar, na Slovensku zastúpený prostredníctvom značky O2. Prednosťou tímu je vyhľadávanie talentov, najmä zo Španielska a Kolumbie. Za farmu Movistaru jazdil napríklad Eric Pedrosa, brat známeho motocyklistu Daniho Pedrosu. 
 
Zostava Movistaru je preplnená špičkovými vrchármi a časovkármi, takže absencia elitného šprintéra či špecialistu na dlažobné klasiky nie je citeľná. Dvaja top lídri Quintana Valverde zabezpečili v sezóne 2016 viac ako dve tretiny bodov. Odišiel však tretí líder do kopcov Ion Izagirre, pôsobisko zmenili tiež Lobato, Ventoso a Visconti. Zo známejších mien prišiel Bennati, a tak sme zvedaví, či mierne oslabený Movistar získa tímovú korunu aj piatykrát v rade.