lotto soudal logo lotto soudal dres LOTTO SOUDAL
krajina: albansko Belgicko
vznik: 1985, v ProTour od: 2005
šéf tímu: Marc Sergeant
značka bicyklov: Ridley
víťazstvá: 2016: 21 / 2015: 40
 
vlajka GREIPEL André link ikonka albansko WELLENS Tim albansko ROELANDTS Jurgen
vlajka GALLOPIN Tony albansko HANSEN Adam albansko BENOOT Tiesj
albansko BOECKMANS Kris albansko ARMÉE Sander vlajka BAK Lars
albansko DE BIE Sean albansko DE GENDT Thomas albansko DE CLERQ Bart
albansko DE BUYST Jasper albansko DEBUSSCHERE Jens albansko FRISON Frederik
vlajka HOFLAND Moreno albansko MAES Nikolas vlajka MARCZYNSKI Tomasz
albansko MERTZ Remy albansko MONFORT Maxime vlajka SHAW James
vlajka SIEBERG Marcel vlajka VALLS Rafael albansko VAN DER SANDE Tosh
albansko VANENDERT Jelle albansko VERVAEKE Louis albansko WALLAYS Jelle
albansko WOUTERS Enzo        
 
 
Tím Lotto sa vo svete cyklistiky pohybuje už od roku 1985, veľké zemetrasenie prišlo až pred sezónou 2012. Skončila dlhoročná spolupráca s druhým hlavným sponzorom Omega Pharma a zloženie tímu sa stalo menej medzinárodným, respektíve viac belgickým. Lotto je totiž belgická národná lotériová spoločnosť, ktorá cyklistiku podporuje už 30 rokov. Momentálne je to zrejme najdlhšie pôsobiaca tímová značka v cyklistike. Ich motto hovorí: „Lotto a cyklistika, to je výherná kombinácia." Belgické je aj vedenie tímu a dodávateľ bicyklov Ridley.
 
Po zemetrasení pred sezónou 2012 prišli finančné i výsledkové problémy a pred vypadnutím z elitnej spoločnosti ich zachránil zrejme iba zánik tímov Euskaltel a Vacansoleil. Aktuálna situácia je stabilnejšia, keďže druhý hlavný sponzor Soudal, čo je belgický výrobca silikónov, tmelov a lepidiel s medzinárodným pôsobením, uzavrel sponzorstvo až do roku 2020.
 
Najväčšími ťahúňmi v prevažne belgickom tíme sú nemecký šprintér André Greipel, francúzsky univerzál Tony Gallopin, z domácich najmä Tim Wellens a špecialisti na dlažobné klasiky Tiesj Benoot a Jurgen Roelandts. V prestupovom období odišiel jeden z dôležitých vagónov šprintérskeho vláčika Gregory Henderson, ale nahradiť by ho mali posily Moreno Hofland alebo Nikolas Maes. Odhadujeme, že Lotto - Soudal sa bude pohybovať v pokojnom strede rebríčkov, no a najviac bodov a slávy získa opäť v klasikách. 
 
greipel 2016 triumf luxemf
André Greipel vyhráva etapu (© Yann Hellers / Luxemburger Wort)
 
 
Zaujímavosťou je, že v tíme nájdeme aj českú stopu, keďže austrálsky cyklista Adam Hansen sa presťahoval do Česka za bývalou láskou, cyklistkou Alenou Konečnou. Zamiloval sa do beskydskej prírody, obľúbil si tiež kačicu s knedľou, a tak si v "bermudskom trojuholníku" pri hraniciach s Poľskom a Slovenskom postavil dom.
 
Hansen je rekordérom v sérii dokončených Grand Tour za sebou, ktorých má aktuálne na konte 16. Okrem toho vyštudoval strojníctvo, ako podnikateľ vyvinul ultraľahké tretry. Pre tím Lotto - Soudal vytvoril počítačový program zjednodušujúci logistiku, pre pelotón zase software pre rýchlejšiu vzájomnú komunikáciu pri krízových situáciách. Bývalý kolega František Raboň ho označil za hyperaktívneho, počas pretekov mu vraj stačí menej ako päť hodín spánku. 
 
Ďalšou špecialitou celku Lotto - Soudal je, že spustili program Captains of cycling, v rámci ktorého sa fanúšikovia môžu stať "akcionármi tímu". Za členstvo v hodnote 50, 250 alebo 1000 eur (viac TU) dostávajú rôzne výhody ako pozvánku na tímovú prezentáciu či kupóny do tímového eshopu.