Tímy: EF Education First Pro Team

27.2.2011, 15:04 | Tímy World Tour | Rastislav Boris
ef education dres EF EDUCATION FIRST PRO TEAM
krajina: vlajka Spojené štáty
vznik: 2007, v ProTour od: 2009
šéf tímu: Jonathan Vaughters
značka bicyklov: Cannondale
víťazstvá: 2018: 6 / 2017: 14
 
albansko VANMARCKE Sep vlajka URÁN Rigoberto link ikonka vlajka PHINNEY Taylor
  CAICEDO Jonathan vlajka BETTIOL Alberto vlajka BRESCHEL Matti
vlajka BROWN Nathan vlajka SEAN Bennett vlajka HOFLAND Moreno
vlajka CARTHY Hugh vlajka HIGUITA Sergio albansko CLARKE Simon
vlajka CRADDOCK Lawson albansko DOCKER Mitchell vlajka DOMBROWSKI Joe
vlajka HOWES Alex vlajka LANGEVELD Sebastian vlajka MORTON Lachlan
vlajka MARTINEZ Daniel Felipe vlajka MCLAY Daniel vlajka MODOLO Sacha
vlajka KANGERT Tanel vlajka OWEN Logan albansko SCULLY Thomas
vlajka VAN GARDEREN Tejay vlajka VAN DER BERG Julius albansko WHELAN James
mexiko VILLALOBOS Luis vlajka WOODS Michael    
 
 
Bývalý cyklista Jonathan Vaughters začal s budovaním vlastného juniorského tímu v roku 2003 v Colorade pod názvom 5280/Subaru a už vtedy vychovával napríklad Petra Stetinu. O rok sa pridala spoločnosť TIAA-CREF a vznikol kontinentálny tím. Postupnými krokmi si pre sezónu 2007 vybojovali pro-kontinentálnu licenciu a jazdili s názvom Team Slipstream powered by Chipotle.
 
Najdôležitejší sponzor v histórii tímu a svetoznámy výrobca GPS - Garmin - začal s podporou celku v roku 2008. Názov firmy je odvodený od zakladateľov firmy Garyho a Mina, a tak sa podľa nich nazýval aj elitný cyklistický tím. Za Garmin jazdili osobnosti ako Vande Velde, Wiggins, Hesjedal, Talansky, Daniel Martin či Vansummeren. Najviac zaujali etapovými víťazstvami na Grand Tours, ale Hesjedal vyhral aj Giro 2012 a Vansummeren Paríž-Roubaix 2011.
 
 
talansky 2016 finis vuelta cptfw
Andrew Talansky na Vuelte (© Courtesy Slipstream Sports / Graham Watson 2016)
 
 
Tím patrí v posledných rokoch medzi najväčších bojovníkov proti dopingu, a tiež k najviac medzinárodným celkom. Zároveň ho však môžeme zaradiť medzi najmenej stabilné a najmenej víťazné zoskupenia. Prečo?
 
Už popri Garmine sa vystriedalo viacero co-sponzorov, viackrát hrozil zánik projektu. V roku 2015 sa odohrala fúzia s bývalým tímom Saganovcov Cannondale a od roku 2017 s pro-kontinentálnym tímom Drapac. Cannondale je americkým výrobcom bicyklov a Drapac americko-austrálskou investičnou skupinou.
 
Popri existenčných problémoch aj výsledkovo podliezali latku. V sezóne 2016 síce skončili v pokojných vodách rebríčka, ale získali druhý najnižší počet víťazstiev - desať. Existenčná kríza sa zopakovala aj pred sezónou 2017, no záchranou sa stal príchod nového hlavného sponzora, medzinárodnej vzdelávacej soločnosti EF Education First. Podarilo sa to dostatočne včas, aby si v kádri udržali aj najväčšiu hviezdu, druhého muža poslednej Tour de France, Rigoberta Urána

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop