Tímy: Mitchelton - Scott

23.1.2012, 07:09 | Tímy World Tour | Rastislav Boris
orica logo mitchelton dres MITCHELTON - SCOTT
krajina: albansko Austrália
vznik: 2011, v ProTour od: 2011
šéf tímu: Shayne Bannan
značka bicyklov: Scott
víťazstvá: 2017: 29 / 2016: 29
 
vlajka CHÁVES Esteban link ikonka vlajka AFFINI Edoardo vlajka BOOKWALTER Brent
vlajka YATES Adam link ikonka vlajka YATES Simon link ikonka vlajka ALBASINI Michael
albansko BAUER Jack albansko BEWLEY Sam albansko DUBRIDGE Luke
albansko EDMONDSON Alexander albansko HAIG Jack albansko HAMILTON Lucas
  GRMAY Tsgabu albansko HEPBURN Michael albansko HOWSON Damien
vlajka IMPEY Daryl vlajka JUUL-JENSEN Christopher albansko NICK Schulz
albansko MEYER Cameron vlajka MEŽGEC Luka vlajka NIEVE Mikel
albansko STANNARD Robert vlajka TRENTIN Matteo vlajka DION Smith
albansko SCOTSON Callum        
 
 
Už v roku 2011 to vyzeralo s prvým elitným austrálskym tímom sľubne, ale projekt Pegasus sa rozpadol z finančných dôvodov. Cyklisti narýchlo hľadali náhradného zamestnávateľa, vraj to spôsobili bývalí neobľúbení majitelia futbalového klubu FC Liverpool, investori Hicks a Gilett. 
 
V Austrálii zostali vhodné podmienky pre elitnú cyklistiku a od sezóny 2012 funguje prvý austrálsky World Tour tím Orica - Scott, predtým s názvom Orica - GreenEDGE. Orica je pôvodom austrálska nadnárodná spoločnosť zaoberajúca sa výrobou chemikálií a výbušnín pre ťažiarsky priemysel, Scott je pôvodom americká firma vyrábajúca bicykle či výbavu pre zimné a motoristické športy.
 
Vlastníkom projektu je jeden z najbohatších Austrálčanov Gerry Ryan, ktorý dopĺňa rozpočet prostredníctvom jeho firiem Jayco (karavany) a Mitchelton (vína). Prostredníctvom tímu chce rozvíjať aj ekológiu a turizmus u protinožcov. 
 
Od založenia šéfuje tímu Shayne Bannan, ktorý dovtedy pôsobil na domácom zväze. Snaží sa o plnenie tímového motta: „The Edge of Success, Greatness, Evolution, Science, Medicine, Innovation, Sustainability." Projekt podporuje i Austrálsky inštitút pre šport. Domácu síce tvoria približne polovicu zostavy, ale tím je dostatočne medzinárodný.
 
 
orica 2016 cyklisti na podiu SweetSpot
Cyklisti Orica - BikeExchange na pretekoch Tour of Britain (© SweetSpot)
 
 
Tím Orica - Scott môžeme označiť ako moderného a inovatívneho člena pelotónu, ktorý srší pozitívnou náladou a prezentuje sa nápaditým marketingom. Napríklad prespievali pesničky Call Me Maybe, tiež Highway to Hell od AC/DC, pričom zábavné vsuvky do videí natočili aj počas pretekania. Od Medzinárodnej asociácie cyklistických novinárov dostali ocenenie "Mediálne najpriateľskejší jazdec" za celkovú mediálnu komunikáciu, osobitne vyzdvihli Estebana Chávesa
 
Austrálsky WT tím bojoval v prvých sezónach s pretlakom šprintérov a nedostatkom vrchárov, ale súčasnú zostavu charakterizuje všestrannosť. Lídri ako Cháves,  AlbasiniYatesovci, Kreuziger Ewan si dokážu rozdeliť všetky významné preteky, plus ich dopĺňa zástup mladučkých talentov, prípadne prekvapenia ako bol triumf veterána Haymana na Paríž - Roubaix 2016. 
 
Zostavu pred aktuálnym ročníkom posilnili Roman Kreuziger a Roger Kluge, ale dovidenia povedal Michael Matthews. Nepochybujeme o tom, že tím sa výsledkovo v pohode udrží v prvej polovici rebríčka. Po sezóne 2017 ale odchádza z cyklistiky hlavný sponzor Orica pre "výzvy v ich sektore podnikania", a tak budú súťažením lákať nových finančných donorov.
 
V zostave sa pred sezónou 2018 udialo pár výrazných zmien. Odišli Keukeleire, Gerrans, Cort, prišli Jack Bauer, Nieve či Trentin.

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop