MSR 2022: V časovke mužov Čaneckého po dvoch hodinách v kresle lídra zdolal Cully

23.6.2022, 16:30 | Slovensko a Slováci | J. Hlubek, L. Timko
(© Ján Melicher)

št 23.6. rovinata etapa 14:18   Kovářov > Kovářov 40 km Cully
Muži šli v Kovářove majstrovskú časovku na necelých 40 kilometrov. Mala zvlnený charakter na celkom úzkom 20-kilometrovom okruhu, keďže sa šlo tam aj späť. Kvalita vozovky ale bola veľmi dobrá. Slováci boli v štartovej listine porozhadzovaní trochu zvláštne do troch skupín. Opäť boli eliťáci aj dvadsaťtrojkári zmiešaní dohromady. Šli o jeden titul, keďže zvlášť v júli sa koná samostatný šampionát U23.
Už v tej prvej šiel trojnásobný šampión a jeden z najväčších favoritov Marek Čanecký, ktorý v tejto sezóne jazdí za tím BRS - Kaktus Bike. V tejto skupine pretekárov nemal konkurenciu a s časom 52:13 sa zaradil na prvé miesto. Čakal potom dve hodiny, ako dopadne v konkurencii s ostatnými rivalmi.
rusko satky 560x300
Na prvom medzičase, teda po desiatich kilometroch, ostal skúsený Banskobystričan na vedúcej pozícii so 14-sekundovým náskokom na dvojicu Ján Andrej Cully (Pro Cycling Aone) a Lukáš Kubiš (Dukla BB). Vlaňajší šampión Ronald Kuba (Brigetio KSE) trochu prekvapujúco zaostával až o 35 sekúnd. Cully sa po odchode z Dukly a popri podnikaní venuje cyklistike ešte ako hobby pretekár a časovka je jeho doménou. Potvrdzoval to aj dnes, že sa špeciálne pripravil a chcel pridať tretí titul majstra SR. V polovici trate strácal na Čaneckého už len dve sekundy.
Ján Andrej Cully poriadne pridával a po 30 kilometroch už viedol pred Čaneckým o päť sekúnd. Črtalo sa mimoriadne tesné vyvrcholenie. Kuba nemal taký silný deň ako vlani, jeho odstup rástol ďalej, presiahol minútu, ale priebežne sa dostával cez Kubiša na pódium a veľmi dobre sa napokon ukazoval aj výkon Dávida Kaška, ktorý štartoval ešte v prvej skupine a mal šancu vyzvať Kubu v boji o bronz. No už bol v cieli, nemohol to ovplyvniť.
Ján Andrej Cully (© Ján Melicher)
Ján Andrej Cully sa napokon do cieľa prirútil s časom 51:52, čím Čaneckého porazil o 21 sekúnd. "Andi" začal pomalšie, ale postupne zrýchľoval a napokon vyhral celkom presvedčivo. Za súbojom bývalých Duklákov to bol boj o bronz, ktorý pre seba získal Ronald Kuba, ktorý v súhrne zaostal o 1:28. Kaškovi chýbalo "na bedňu" 19 sekúnd a na piatom, resp. šiestom mieste boli prví Dukláci - trochu prekvapujúco ako prvý dvadsaťtrojkár Filip Lohinský a za ním Martin Haring. Kubiš napokon výrazne zaostal a prepadol sa na 8. miesto, čiže zjavne ho limitovalo zranené koleno z Okolo Slovinska.
Svoju jazdu nedokončil jeden z favoritov Matúš Štoček (ATT Investments), ktorý mal slabší prvý medzičas a neskôr sadol do auta, zatiaľ nemáme informácie, čo sa mu stalo. Karty by rozhodne miešal aj Martin Svrček, ktorý zasa nenastúpil pre nedávnu zlomeninu kľúčnej kosti. Skúsi až nedeľňajšie preteky, ktoré ale budú pre neho veľmi náročné.
video v clanku ikonka ciernaNa čom jazdili najlepší Slováci
Český titul získal veterán Jan Bárta a na pódiu ho doplnili kolegovia z Elkovu Michael Kukrle s Jakubom Otrubom. Elkov získal prvých päť miest. Josefovi Černému sa tentoraz nedarilo.
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Jána Andreja Cullyho (majster SR)
"Popravde, nevedel som, čo mám od seba očakávať aj keď som sa vyslovene pripravoval na tento deň a túto časovku. Veril som, že je vo mne ten výkon z minulosti a tak som sa venoval príprave popri práci aj štúdiu na túto disciplínu. Vedel som aj o číslach, ktoré dosahujem, ale predsa len, keď nepretekáte na ceste a nebodaj ešte aj v časovke, neviete sa porovnať s ostatnými, takže bol som v napätí, ako to vypáli.
Pripravoval som sa na túto časovku už od jesene, keď ma oslovil Noro Kirschner, či sa tomu nebudeme venovať, takže som veľmi rád za víťazstvo a tretí titul. Neskutočný pocit. V nedeľu nebudem štartovať, už mám na pláne MTB maratón.
Uvidíme ako to dopadne s prípadnou nomináciou napr. na ME, ak v reprezentácii usúdia, že majster republiky má ísť na ME, rád budem reprezentovať krajinu tak ako v minulosti a pripravím sa. Ale zatiaľ takto nepremýšľam, uvidíme."
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Norberta Kirschnera (Pro Cycling Aone)
"Sme radi, že všetko klaplo. Podriadili sme tomu posledné tri mesiace, celý tréningový proces. Povedal by som, že to bola spravodlivá trať - bolo tam zo všetkého - rovina, kopce, zjazdy, zákruty. Ukázal sa výkon."
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Mareka Čaneckého (2. miesto)
"Odovzdal som na trati všetko, čo som vedel. Pripravoval som sa na tento výkon v rámci slovenských možností. Stále je čo zlepšovať, no na viac som dnes nemal. Titul vyhral môj niekdajší kolega z Dukly, tréningový partner a kamarát Andi, takže mu to veľmi prajem. Vedel som, že bude skvelo pripravený, písali sme si, že sa na to pripravuje, takže nie som sklamaný, titul je v dobrých rukách. Ja som časovku poňal tak, že som v zjazdoch oddychoval a v stúpaniach šiel hranu, Andi to zvolil ináč, šiel riadne aj v zjazdoch a v kopcoch to tak nehrotil. Vyšlo mu to, bolo to o sekundách. Som rád, že sme obaja takto späť.
Trať bola trochu ťažšia než som si myslel. Vietor nám to spomaľoval, bolo potrebné ešte zrýchliť v druhom kole. Teším sa na nedeľu. Prídu aj Saganovci, takže bude to aj s Čechmi parádne. Tím je dobre naladený, nevyvíjame na seba žiaden tlak. Užijeme si to, skúsime."
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Ronalda Kubu (3. miesto)
"S výkonom som spokojný. Všetko vyšlo tak ako som plánoval. Nemám dôvod byť sklamaný. Skrátka dnes boli dvaja chlapci rýchlejší. To sa stáva (úsmev). Trať bola špičková - asfalt aj terén.
Nedeľu beriem skôr ako spestrenie, pokúsim sa zabojovať, no nemám až také skúsenosti a pôjdem sám bez tímu, takže uvidíme."
fotogaleria ikonkaFotogaléria z časovky (© Ján Melicher)