Na Tour de France bude v roku 2023 len jedna ITT, ťažké horské etapy sú rozmiestnené počas celých pretekov

27.10.2022, 13:30 | Aktuality zo sveta | Tomáš Šandor
Na Tour de France bude v roku 2023 len jedna ITT, ťažké horské etapy sú rozmiestnené počas celých pretekov
Predstavenie Tour (© A.S.O./Maxime Delobel)

V budúcom roku budú na Tour prebiehať súboje o žltý dres od samého začiatku až do konca pretekov. Jedna ITT bude mať dôležitý dopad na klasifikáciu, ale o víťazovi pretekov sa bude rozhodovať na takých kopcoch ako Col du Joux Plane, Col du Grand Colombier alebo Col de la Loze.
Pyrenejské etapy sa objavia veľmi skoro, už počas šiesteho dňa sa cyklisti dostanú na Tourmalet a budú získavať dôležitý čas v kopci vedúcom na Cauterets. Atraktívne finále obstará aj prudké stúpanie Puy de Dôme. Počas druhého týždňa sú postupne na programe Col du Grand Colombier, Col du Joux Plane a Saint-Gervais Mont Blanc, čo si vychutnajú vrchári. V poslednom súťažnom bloku rozvíri  postavenie v klasifikácii kopcovitá ITT, nepríjemný dojazd na Col de la Loze a nevyspytateľná dvadsiata etapa odohrávajúca sa vo Vogézach.
Šprintéri nájdu svoje príležitosti v priebehu celých pretekov a určite ich bude motivovať, že posledný týždeň obsahuje až tri potenciálne hromadné dojazdy. Spokojní môžu byť aj klasikári, ktorí na začiatku podujatia v Baskicku dostanú možnosť získať žltý dres.          
Na Pyreneje sa nebude dlho čakať, zaujme aj Puy de Dôme
Grand Départ sa odohrá v Baskicku a organizátori náležite využili miestny kopcovitý profil. V úvodnej etape dostane možnosť získať žltý dres výbušný jazdec alebo klasikár, ktorý si vo finále najlepšie poradí so stúpaním Côte de Pike (2 km; 9,8 %), ktoré vrcholí desať kilometrov pred cieľom. Okrem toho do cieľa v meste Bilbao vedie kilometrový kopec s priemerom cez päť percent. Aj nasledujúci deň sa bude pelotón pohybovať po zvlnenom teréne a   etapa sa rozhodne na známom stúpaní Jaizkibel (8,2 km; 5,3 %), ktoré okreše zloženie pelotónu, ale nachádza sa sedemnásť kilometrov pred páskou, čo sťaží útočné pokusy.
Tretia etapa prebehne na jednoduchšom profile a vo francúzskom meste Bayonne dostanú prvýkrát šancu klasickí šprintéri. Aj ďalšia etapa vedúca do mesta Nogaro, okolo ktorého pelotón urobí okruh, by mala vyhovovať šprintérom. Už v piatej etape sa dostanú pretekári do Pyrenejí a na začiatku ich na ceste do mesta Laruns čakajú Col du Soudet (11 km; 8,2 %) a Col du Marie Blanque (7,7 km; 8,6 %). Na druhom stúpaní, ktoré sa nachádza necelých dvadsať kilometrov pred cieľom, majú posledné štyri kilometre dvojciferný sklon.
video v clanku ikonka ciernaTrasa TdF 2023
Ďalšia etapa vedie cez Col d'Aspin (12,9 km; 4,9 %), Col du Tourmalet (19 km; 7,4 %) a bude končiť na Cauterets – Cambasque (16  km; 5,4 %). Pred vrcholom tohto dlhého kopca sa nachádza značná porcia kilometrov s prevýšením desať percent. Siedmy deň zavedie pelotón do Bordeaux, kde bude pripravený hromadný dojazd pelotónu, ale nasledujúci deň v meste Limoges sa presadia len odolní šprintéri alebo klasikári, pretože vo finále sa nachádza náročný, krátky kopec.
Na konci atraktívneho úvodného týždňa čaká na pretekárov ešte jedna horská prekážka. Finále zvlnenej deviatej etapy sa odohrá na ťažkom kopci Puy de Dôme (11,4 km; 8,1 %), kde sa môžeme tešiť najmä na záverečných päť kilometrov s priemerom dvanásť percent.
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
Vrchári musia využiť horský triptych druhého týždňa
Po voľnom sa najskôr pelotón dostane na zvlnený profil, ktorý bude náročný pre šprintérov, ale trasa nebude lákadlom pre celkové poradie, takže v meste Issoire sa môže presadiť únik. V jedenástej etape sa opäť dostanú na rad klasickí šprintéri a potom dvanásta etapa znovu ponúkne šancu pre silných jazdcov vhodných pre únik, pretože trasa obsahuje päť horských prémii.
Záverečné tri dni druhého týždňa budú mať kopcovitý charakter s potenciálom prekopať pomery v GC. Trinásta etapa, ktorá je na programe počas francúzskeho štátneho sviatku Dňa dobytia Bastilly, bude finišovať na stúpaní Col du Grand Colombier (17,4 km; 7,1 %), kde môžu najsilnejší vrchári vytvoriť rozdiely. Potom bude nasledovať hektický dojazd do mesta Morzine, do ktorého cyklisti priletia po prekonaní záverečného kopca štrnástej etapy Col du Joux Plane (11,6 km; 8,5 %). Aj tento kopec ponúkne priestor na útočnú jazdu vrchárov a aktivita favoritov môže začať už na predposlednom stúpaní Col de la Ramaz (13,9 km; 7,1 %). Cieľový kopec je pripravený aj na konci pätnástej etapy a Saint-Gervais Mont Blanc (7 km; 7,7 %) spoločne s ďalšími troma horskými prémiami môže vytvoriť priestor na zaujímavý súboj favoritov na titul.
profil 15. etapy (© letour.fr)
Na konci kopcovitá ITT, Col de la Loze a útočná etapa vo Vogézach
Tretí týždeň odštartuje v Alpách a to časovkou jednotlivcov. 22-kilometrová trasa bude na konci obsahovať krátky kopec Côte de Domancy (2,5 km; 9,4 %), zvlnená trasa teda nebude výlučne určená pre časovkárskych špecialistov. V sedemnástej etape sa pretekári dostanú do lyžiarskeho strediska Courchevel a na ceste musia prekonať štyri horské prémie. Na trase sa nachádza aj Cormet de Roseland (20 km; 6,2 %) a etapa vyvrcholí na obávanom stúpaní vo vysokej nadmorskej výške Col de la Loze (21,5 km; 7,8 %), z ktorého nasleduje do cieľa len krátky zjazd. Po vyčerpávajúcich dňoch budú osemnásta a devätnásta etapa vhodné pre hromadné dojazdy pelotónu.
video v clanku ikonka ciernaCol de la Loze v roku 2020
Zaujímavý a ťažký profil ponúkne aj dvadsiata etapa, ktorá ešte môže vytvoriť prekvapenie. Profil obsahuje päť horských prémii, ktoré síce nie sú príliš dlhé, ale majú nepríjemné sklony. O samotné finále sa postarajú stúpania Petit Ballon (9,3 km; 8,1 %) a Col du Platzerwasel (7,1 km; 8,4 %), ktoré ponúknu pre najsilnejších vrchárov ešte jednu výbornú možnosť zmeniť pomery v GC. Posledný deň pretekov sa tradične odohrá v Paríži a dojazd na Champs-Élysées si vychutnajú šprintéri.
Program pretekov:
1. etapa, 1. júla: Bilbao – Bilbao (182 km)
2. etapa, 2. júla: Vitoria-Gasteiz – San Sebastian (209 km)
3. etapa, 3. júla: Amorebieta-Etxano – Bayonne (185 km)
4. etapa, 4. júla: Dax – Nogaro (182 km)
5. etapa, 5. júla: Pau – Laruns (165 km)
6. etapa, 6. júla:  Tarbes – Cauterets (145 km)
7. etapa, 7. júla: Mont de Marsan – Bordeaux (170 km)
8. etapa, 8,. júla: Libourne – Limoges )201 km)
9. etapa, 9. júla: Saint Leonard de Noblat - Puy de Dôme (184 km)
voľný deň, 10. júla
10. etapa, 11. júla: Vulcania – Issoire (167 km)
11. etapa, 12. júla: Clermont Ferrand - Moulins (180 km)
12. etapa, 13. júla: Roanne – Belleville en Beaujolais
13. etapa, 14. júla: Chatillon sur Chalaronne - Col dru Grand Colombier (138 km)
14. etapa, 15. júla: Annemasse - Morzine (152 km)
15. etapa, 16. júla: Morzine - Saint Gervais Mont Blanc (180 km)
voľný deň, 17. júla
16. etapa, 18. júla: Passy – Combloux, ITT (22 km)
17. etapa, 19. júla: Saint Gervais Mont Blanc – Courchevel (166 km)
18. etapa, 20. júla: Moutiers - Bourg en Bresse (186 km)
19. etapa, 21. júla: Moirans en Motagne – Poligny (173 km)
20. etapa, 22. júla: Belfort - Le Markstein (133 km)
21. etapa, 23. júla: Saint Guentin en Yvelines - Paríž (115 km)
fotogaleria ikonkaProfily niektorých etáp (© letour.fr)
Fotografia 1 z 8
Fotografia 1 z 8
Fotografia 1 z 8
Fotografia 1 z 8
Fotografia 1 z 8
Fotografia 1 z 8
Fotografia 1 z 8
Fotografia 1 z 8
 
Náš eshop