Sumár týždňa: Dráhové ME, rušenie pretekov, Cavendishov debut i ďalší koniec veľkej kariéry

11.2.2023, 16:00 | Aktuality zo sveta | Peter Matis
Druhý februárový týždeň neponúkol toľko akcie na ceste, ako týždne predchádzajúce. Niekoľkodňový pôst bol zapríčinený najmä európskym šampionátom na dráhe. Pretekárske suchoty prelomil až v piatok Muscat Classic, ktorý predchádza etapáku Okolo Ománu. Okrem toho počas týždňa ohlásila koniec kariéry ďalšia veľká hviezda a zemetrasenia v Turecku logicky viedli k zrušeniu pretekov v oblasti.

Nie je tajomstvom, že mnoho cestných pretekárov v mladosti pretekalo na dráhe a mnohých z nich láska k velodromu neopustila ani po naštartovaní cestnej kariéry. Mnoho známych tvárí sme tak mohli sledovať od stredy do nedele na dráhových majstrovstvách Európy v švajčiarskom Grenchene. A nejeden sa aj radoval z veľkého úspechu.

V najatraktívnejšej disciplíne, ktorou je tímová stíhačka, jasne triumfovali olympijskí šampióni z Talianska. V družine okolo Filippa Gannu sa nachádzajú aj ďalší cestári ako Simone Consonni alebo Jonathan Milan, ktorí si odnášajú zlaté medaily. Striebro brali Briti, v ktorých tíme sme mohli vidieť Ethana Vernona zo Soudalu či trénera Ineosu Dana Bighama, no a vo francúzskom bronzovom tíme sa zas objavil časovkár Benjamin Thomas.


Cestní pretekári ovládli aj bodovacie preteky, v ktorých triumfoval opäť Talian Simone Consonni. Ten o tri body zdolal dlhoročného šprintéra Movistaru Alberta Torresa a Francúza Donovana Grondina z Arkéi. Individuálnu stíhačku vyhral Jonathan Milan pred Danom Bighamom, v eliminačných pretekoch zase tesne prehral Rui Oliveira z UAE proti Nemcovi Teutenbergovi. Grondin ,,pre cestárov" vybojoval aj bronz v scratchi, kde sa zo zlata tešil britský talent Oliver Wood.

V tímovom šprinte sa cestní profesionáli nepredstavili. Triumfoval tím Holandska s bombardérom Jeffreym Hooglandom, ktorý taktiež vyhral aj časovku na 1000 metrov, s časom 58 sekúnd a 203 tisícin. Program dráhových majstrovstiev Európy zavŕšia cez víkend populárne individuálne disciplíny Omnium, Keirin, Šprint a Madison. Opäť bude účasť cestných profesionálov v hojnom počte.
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -


Prichádza Cavendishov debut

Už od dnes sa začínajú púštne preteky Okolo Ománu. Víťazstvo bude obhajovať český pretekár Jan Hirt (Soudal), ktorého hlavnými vyzývateľmi budú najmä Davide Formolo (UAE), Alexej Lutsenko (Astana) či Cian Uijtebroecks (Bora). Hlavným magnetom pretekov je debut Marka Cavendisha v drese Astany, ktorý si tu v šprintoch po prvýkrát vyskúša spoluprácu s Martinom Laasom. Cees Bol sa zapojí až na UAE Tour.

Preteky Okolo Ománu už majú za sebou generálku v podobe novej Muscat Classic (1.1). Zvlnenú jednorazovku v šprinte okliešteného pelotónu vyhral v skvelej forme jazdiaci Jenthe Biermans. Belgičanovi evidentne prospel prestup z Israela do Arkéi. Porazil Jordiho Warlopa (Soudal) a Andreu Vendrameho (Ag2r). V prvej skupine finišoval aj Jan Hirt, takže český vrchár by mohol byť pred obhajobou v slušnej forme.


Okolo Antalyie sa ruší

Po príšerných udalostiach v Turecku a Sýrii z posledných dní sa pochopiteľne ruší takmer celý tamojší februárový kalendár, čo sa týka aj druhých najväčších tureckých pretekov Okolo Antalyie (2.1). Tie sa mali uskutočniť počas tohto týždňa a zúčastniť sa ich mali aj World Tour a Pro tímy. Zatiaľ nie je jasné, či sa preteky zorganizujú ešte tento rok v neskoršom termíne, alebo sa ročník 2023 ruší nadobro.

Rohan Dennis po sezóne skončí

Ročník 1990 po tejto sezóne výrazne stratí zastúpenie v profesionálnom pelotóne. Po Petrovi Saganovi a Thibautovi Pinotovi je Rohan Dennis tretím veľkým pretekárom z tohto ročníka, ktorý oznámil po tejto sezóne koniec s profesionálnou cestnou cyklistikou. Vo svojom príspevku na Instagrame to napísal iba skromne: Je pred nami ešte dlhá sezóna, no určite to bude moja posledná v profipelotóne."


Austrálčan jazdil vo svojej kariére za najväčšie tímy sveta, stal sa dvojnásobným majstrom sveta v časovke a olympijským medailistom z Tokia, no aj tak asi každý fanúšik cíti, že jeho hviezda nikdy nezažiarila naplno a v ceste jej často stála či už smola, alebo aj temperamentná povaha samotného jazdca. Zlatým bodom jeho kariéry sa tak javí byť tretí týždeň Gira 2020, keď pre Taa Geoghegana Harta odviedol úžasnú prácu a významne mu pomohol k ružovému dresu. Bol to jeden z najlepších domestikovských výkonov v cyklistike za dlhé roky. 
 
Náš eshop