Trofeo Cinelli: V Česku dominovali domáci, najlepšími Slovákmi Foltán, Chladoňová a Kováč

25.3.2023, 15:20 | Slovensko a Slováci | Jakub Hlubek
Množstvo slovenských cyklistov vrátane zástupcov kontinentálnej stajne RRK Group - Pierre Baguette - Benzinol sa postavilo na štart klasiky Trofeo Cinelli. Na desiatich okruhoch proti sebe súperili juniori, muži do 23 rokov a elitní muži. Najlepší výkon podali Samuel Kováč a Adam Foltán. Na programe boli aj preteky žien a junioriek, kde juniorka Viktória Chladoňová obsadila štvrtú priečku. 
Muži Elite/U23/Juniori
Na štarte juniorskej a mužských kategórií mala slovenská cyklistika početné zastúpenie. Najprv štartovali juniori, kde Slovensko reprezentovalo 25 pretekárov. O tri minúty neskôr odštartovali muži do 23 rokov aj so sedemnástimi Slovákmi. Minútu po nich sa na osemdesiat kilometrov a desať okruhov vybrali aj elitní muži. Medzi nimi sa nachádzalo jedenásť slovenských pretekárov. 
V druhom kole vznikol osemčlenný únik juniorov, kde jazdil aj Juraj Vrbík (RRK Group - Pierre Baguette - Benzinol). Balík juniorov strácal polminútu. V štvrtom kole sa do neho dotiahli aj niektorí muži do 23 rokov, medzi ktorými nechýbal ani majster Slovenska v ITT Samuel Kováč (Cycling Academy Trenčín). Ich strata na skupina s Vrbíkom bola päťdesiat sekúnd. 
Matúš Kriak (© Marek Beneš)
Skupina s najlepšími elitnými mužmi strácala minútu a 35 sekúnd. Zo Slovákov a slovenských klubov v nej boli Matúš Štoček (ATT Investments), Jakub Vlčák (Cycling Academy Trenčín) a Martin Voltr (RRK Group). V štvrtom okruhu bola vedúca skupina juniorov dostihnutá a na čele jazdil pelotón z juniorov a mužov do 23 rokov. Okrem Kováča Vrbíka sa tam nachádzali aj juniori Samuel Fedor (ŠK Železiarne Podbrezová) a Dušan Oravec (RRK Group).  
Najlepší elitní muži strácali sedemdesiat sekúnd a vypadol odtiaľ Vlčák. V piatom kole sa vedúca skupina preriedila a spomedzi Slovákov tam ostal iba Kováč. Päťdesiat sekúnd strácal Fedor. Do skupiny so Štočkom Voltrom sa prepracovali aj Marek ČaneckýAdam Foltán Christian Haas (3x RRK Group). Nachádzalo sa tam aj množstvo slovenských juniorov, ktorí predtým neudržali krok s prvou skupinou.
Matúš Štoček na čele pelotónu (© Ján Melicher)
Sedemnásťčlenná vedúca skupina s Kováčom zvyšovala svoj náskok na pelotón s elitnými mužmi. Piatich zástupcov v nej mal Elkov - Kasper. Po šiestom kole to boli tri minúty a pätnásť sekúnd. Medzi nimi naďalej jazdil Fedor. V nasledujúcom okruhu sa z balíki so Štočkom utrhol najlepší elitný muž Richard Holec (TUFO Pardus Prostějov). Minútu na neho strácal Voltr.
Ďalšia skupina so Štočkom mala stratu desiatich sekúnd.  Ôsme kolo prinieslo útok Filipa Řehu (Elkov - Kasper). Skupina s Kováčom strácala pred ôsmym okruhom štyridsať sekúnd. Holec strácal tri minúty a desať sekúnd a Voltr mal drobný náskok pred balíkom, kde sa dostal aj Tobias Vančo (RRK Group). Na jeho čele jazdil Štoček. V predposlednom okruhu sa rozdelila skupina prenasledovateľov.
Marek Čanecký (© Marek Beneš)
Dvadsať sekúnd na Řehu strácali Štepán TeleckýTomáš Přidal (2x Elkov) a Mikolaj Szulik (Lubielske Perla Polski). Skupina s Kováčom strácala ďalšiu polminútu. Holec smeroval za triumfom medzi elitnými mužmi, keďže jeho náskok na pelotón so Slovákmi sa zvyšil na takmer dve minúty. O víťazstvo medzi juniormi bojovalo šesť českých cyklistov, ktorí jazdili s Kováčom. 
Filip Řeha dotiahol svoju sólovú jazdu do víťazného konca. Na celkovom pódiu ho doplnili kolegovia Tomáš Přidal a Štepán Telecký. Štvrtý skončil Mikolaj Szulik a Top 5 uzavrel Tim Wafler (Tirol KTM Cycling Team). Na ôsmom miesto skončil najlepší junior Jan Bittner (Mapei Merida Kaňkovský). Štrnásty finišoval najlepší Slovák Samuel Kováč, ktorý v kategórii do 23 rokov uzavrel elitnú desiatku. 
Filip Řeha po prejazde cieľom (© Ján Melicher)
Richard Holec triumfoval medzi elitnými mužmi. Balík za ním sa v závere roztrhal a najlepším Slovákom bol piaty v kategórii Adam Foltán (RRK Group). Druhým najlepším mužom Elite zo Slovenska bol jeho kolega Christian Haas. Dvadsať sekúnd stratil tretí Matúš Štoček. Najlepším slovenským juniorom bol Juraj Vrbík (RRK Group), ktorý medzi juniormi obsadil siedmu priečku.
Ženy Elite/Juniorky 
45 pretekárok, z toho sedem Sloveniek sa postavilo na štart Trofeo Cinelli. Čakalo ich sedem okruhov so štartom aj cieľom v obci Hlohovec. Na programe tak mali 56 kilometrov. Najpočetnejšie zastúpenie spomedzi slovenských klubov mal RRK Group - Pierre Baguette Benzinol, ktorý reprezentovalo päť cyklistiek. Dve zástupkyne medzi juniorkami mali CK Epic DohňanyClimberg Sport Team a ŠK Topoľčianky.   
Po prvom okruhu jazdilo v pelotóne 38 pretekárok. Medzi nimi nechýbali Češka Dagmar Hejhalová, Ruska Inna AbaidullinováTereza MedveďováBarbora Švrčková (4x RRK Group), Simona Bodoríková (Epic Dohňany) a Viktória Chladoňová (Climberg Sport). V druhom kole už neboli súčasťou hlavnej skupiny BodoríkováHejhalová Švrčková. Po treťom kole zostávali v pelotóne AbaidullinováMedveďová a juniorka Chladoňová.
Pelotón aj s pretekárkami RRK Group (© Marek Beneš)
Balík sa zúžil na trinásť cyklistiek a početnú prevahu v ňom mal český kontinentálny celok Dukla Praha. Veľkú stratu nemala Švrčková. Strieborná medailistka z majstrovstiev Slovenska v pretekoch strácala osemdesiat sekúnd. Tri Slovenky boli súčasťou balíka aj po štvrtom okruhu. V piatom kole sa utrhli Gabriela Bártová Nela Slaníková (2x Dukla Praha).
Pridali sa k ním juniorky Patrície Müllerová (TUFO Pardus Prostějov) a Viktória Chladoňová (Climberg Sport). Kvarteto vydržalo vpredu až do konca a Bártová v závere zdolala najlepšiu juniorku Müllerovú. Pár sekúnd za nimi prišla do cieľa Slaníková. Najlepšou Slovenkou bola celkovo štvrtá Chladoňová. Druhá skupina stratila necelých štyridsať sekúnd a elitnú päticu uzavrela Barbora Němcová (Dukla Praha).
Tereza Medveďová (© Marek Beneš)
Na desiatom mieste v spoločnom poradí žien a junioriek skončila Inna Abaidullinová (RRK Group). Viac ako minútu na prvú ženu stratila jej oddielová kolegyňa Tereza Medveďová. Do cieľa prišla aj Barbora Švrčková, ktorá s takmer päťminútovou stratou na Bártovú obsadila 21. miesto. 
 
Náš eshop