Sumár kockovej kampane: Jumbo napokon stratilo primát, Ineos prepadol a Sagan so smutnou rozlúčkou

14.4.2023, 14:00 | Magazín C-I.sk | Peter Matis
Jarná kocková kampaň je za nami. Dominovali jej najmä dva celky, ktoré si medzi sebou rozdelili väčšinu koristi. Jediné veľké sústo im ukradol dvojnásobný víťaz Tour de France, ktorý do Flámska priniesol čerstvý vietor a úplne zatočil so všetkými papierovými predpokladmi. Našli sa však aj tímy, ktoré prepadli na celej čiare a svoje posledné kockové dobrodružstvo má za sebou aj Peter Sagan.
MVDP a WVA (© A.S.O. / Pauline Ballet)

Dlho sa zdalo, že o najlepšom tíme jari nebude pochýb. No monumenty priniesli zvrat a napokon bude s kockovou kampaňou najspokojnejší tím Alpecin-Deceuninck. Belgičania vstúpili do sezóny pozvoľne, no Tirreno a Miláno-Sanremo ich napokon dostali do výborného tempa, lídrom vyšla forma na výbornú a v pravý čas zabrali aj všetky predsezónne posily.

Mathieu Van Der Poel nemôže byť spokojnejší s touto jarou. Tesne mu síce ušlo víťazstvo na E3ke a na Okolo Flámska našiel tento rok premožiteľa, ale šťastena mu doslova darovala víťazstvo na Paríž-Roubaix, takže Holanďan tak získal druhý monument sezóny a štvrtý do zbierky. Na ničom inom nezáleží. Z druhej pozície ho navyše istil skvelý Jasper Philispen, ktorý potvrdil pozíciu najrýchlejšieho muža sveta aj na Scheldeprijs a pridal aj triumf na veternom Brugge-De Panne. Søren Kragh Andersen, Gianni Vermeersch i Quinten Hermans boli skvelí, dobré výsledky na malých klasikách pridali aj Timo Kielich a Lionel Taminiaux.


Jumbo-Visma vyhralo všetky vyznamné kockové jednorázovky pred monumentami skrz štyroch rôznych jazdcov, a to ešte Olav Kooij iba tesne prehral na Brugge-De Panne. To je obdivuhodný počin. A navyše nejeden raz boli na pódiu vo viacnásobnom zastúpení. O úspešnej jari však pre najsilnejší tím rozhodujú monumenty, no a z dvoch pretekov iba jedno tretie miesto je sklamaním.

Wout Van Aert bol síce blízko na Roubaix, o možnosť vyhrať ho obral iba defekt na Carrefour de l'Arbre, no na to sa história pýtať nebude. Rovnako si ľudia nebudú pamätať ani defekty Laporta či pády Van Baarleho. Holandský celok ale aj tak ukázal neuveriteľnú silu, no a hoci jar pre nich nemôže byť úspechom, bolo by arogantné ju považovať za neúspech. Štyri víťazné World Tour klasiky sú dychberúcim číslom.


Pozíciu tretieho najúspešnejšieho celku si uzurpoval tím UAE Emirates. Výrazný podiel v tom samozrejme hrá fakt, že majú vo svojom strede najlepšieho cyklistu súčasnosti, ak nie histórie, no a ten zabral a priniesol do tímu Flámsko. Na ničom inom nezáleží. Pogačarova prehra na E3, problémy inak silného Wellensa, Tretinove zaváhania, všetko je zabudnuté... Cieľ je splnený, zlepšením oproti minulému roku potešili aj Bjerg, Molano, Ackermann či Oliveira a UAE tak musí byť s kockovou jarou stopercentne spokojný.


Hrali iba druhé husle, ale boli tam

Akýsi druhý sled kockových protagonistov musíme otvoriť tímom Trek-Segafredo. Jasper Stuyven si síce s formou absolútne nepotykal, no na veľkých klasikách Mads Pedersen a na malých Edward Theuns zobrali výsledkové bremeno na seba. A hoci nevyhrali, bolo iba málo jednorazoviek, kde Trek nebol v Top 5. Platí to aj pre oba monumenty, na ktorých Pedersen konečne potvrdil rolu jedného z top favoritov a skutočne bojoval o víťazstvo. Chýbal tomu iba nejaký ten triumf, hoci aj na menšej klasike.

Na svoje pomery výbornú jar má za sebou Movistar. Najzapamätateľnejší výkon predviedol na Dwars Door Vlaanderen Oier Lazkano, ktorý z pôvodného brejku celé preteky takmer vyhral v priamom súboji proti top favoritov. Skvelá bola aj E3ka, kde García Cortina a Jorgenson ulovili pekné výsledky. Druhý menovaný sa dostal do desiatky aj na veľkom Flámsku.
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

Obstojné výsledky si odnášajú z kociek aj tímy EF a Groupama-FDJ. Američania vytiahli tromf v podobe Neilsona Powlessa a americký klasikársky talent nesklamal. Top 5 vo Flámsku a pódium na Dwars Door Vlaanderen sú výborným vysvedčením. Včera navyše Ben Healy skoro vyhral Brabantský šíp. Francúzi boli opäť všade kde mali byť, no narozdiel od minulého roka sa tentokrát nedostavili top výsledky. Aspoň nejaké to pódium so zostavou Küng, Madouas, Askey, Watson či Geniets malo byť. Každopádne v hre boli a výsledkov v Top 10 majú požehnane.

Sklamali na plnej čiare

Márnosť a zúfalstvo. To si asi hovoria v Ineose, keď sa obzrú za kockovou jarou. Po Pidcockovom triumfe na Strade Bianche museli byť očakávania vyššie, no mladý líder bol neviditeľný a ulovil iba jednu Top 5 na Omloope. Dobré Flámsko mu pokazil hlaďák. Narváez a Sheffield neboli takí dobrí ako vlani, Turner sa dvakrát dolámal a skvelú formu tak smolne využiť nemohol. Radosť musel urobiť aspoň Filippo Ganna, ktorý konečne potvrdil svoj potenciál a získal na kockách prvé výsledky. Van Baarle chýbal až priveľmi.


Podobne smutní musia byť aj v Soudal - Quick-Step. Asgreen, Lampaert a Ballerini získali nejaké čiastkové výsledky, ale to je žalostne málo pre tím ktorý ešte pred dvomi rokmi v tomto teréne dominoval. Všetci boli s formou pozadu, nepomohol ani návrat Alaphilippa, no a najsilnejším členom zostavy tak bol prekvapivo Tim Merlier, ktorý aj získal jediné malé kockové víťazstvo pre Lefévera na Nokere Koerse. Kde bol Mauro Schmid? Mal plné ruky s vyhrávaním etapáku Coppi e Bartali (2.1)...

Sklamaním sa kocky skončili aj pre celky Bahrain Victorious a Boru. Matej Mohorič, Fred Wright či Nils Politt síce sem tam boli vidieť, no vo finále príliš vody nenamútili. Nič nedosiahla ani zostava okolo Van Avermaeta a Olivera Naesena, no Ag2r aspoň na poslednú chvíľu vykúpili Dorian Godon a Benoita Cosnefroy ovládnutím Brabantského šípu. Astana a Jayco boli najhoršie tímy z World Tour, okrem výsledkov zo Scheldeprijs nezískali absolútne nič.
Okolo Flámska .tbvfb.
Boli tam záblesky, ale mohlo byť viac

Do poslednej kategórie zapadá ešte štvorica zvyšných World Tour tímov. Trápiaci sa celok DSM bude celkom spokojný. Sam Welsford a Alberto Dainese v šprintoch nabrali desiatky UCI bodov, no jasne najviditeľnejší výkon ukázal John Degenkolb. Nemec sa z ničoho nič po rokoch objavil na Paríž-Roubaix vo svojej najlepšej forme a iba pádom prišiel o možnosť zabojovať o viac ako siedme miesto na velodróme v Roubaix.


V Cofidise asi nepočítali s ničím veľkým, no a tak to aj dopadlo. Max Walscheid síce nenapodobil skvelé minuloročné výsledky na malých jednorázovkách, ale objavil sa na ôsmej priečke v Roubaix. Arkéa skoro vyhrala Le Samyn s Hofstetterom, inak nie je veľmi čo spomenúť. Možno trošku sklamali Louvel, Biermans, Mozzato a ďalší. Intermarché bolo opäť nenápadne silné, no ich lídra Biniama Girmaya zničili pády a Rexove či Van Der Hoornove výsledky sú slabou náplasťou. Thijssen im aspoň vyhral Bredane Koksijde.

Z Protímov jasne najlepšie Lotto

Lotto Dstny si priam užíva svoju novú Pro licenciu. Nemusí chodiť po ťažkých etapákoch ako Baskicko a naopak, môže svoju silu využiť v teréne, ktorý im vyhovuje. Zatiaľ čo Arnaud De Lie získaval prvé skúsenosti a výsledky na najväčších klasikách, Milan Menten vymetal menšie jednorázovky a priniesol do tímu aj víťazstvo na Le Samyn. Napriek absencii Campenaertsa a odchodu Wellensa ich bolo vidieť, Florian Vermeersch bol silný, Frederik Frison zase nenápadne získal dve štvrté miesta na World Tour klasikách.


Oproti minulým rokom bol trochu nenápadnejší Israel, no Sep Vanmarcke na staré kolená vybojoval pódium z Gent-Wevelgem, a to je úspech. Viac očakávalo asi Uno-X, Alexander Kristoff priniesol iba štvrté miesto z Omloopu, sklamali Wærenskjold či Tiller. Veľmi sklamaní musia byť v tíme Total. Anthony Turgis, Dries Van Gestel ani Edvald Boasson Hagen nezískali jedinú Top 10 na World Tour klasikách a boli totálne neviditeľný.

Najväčšiu pozornosť vo francúzskej držine tak pútal lúčiaci sa Peter Sagan. Ten sa však napokon do pretekov poriadne dostal iba na Kuurne-Brusel-Kuurne, inak jednoducho nestačil s výkonnosťou. Motivácia už nie je, bolo to vidieť každým šliapnutím, no to je vporiadku. Boli to dlhé roky kedy ponúkal Slovákom na tomto teréne veľkú šou, teraz sa opona po predstavení zatiahla. Bohužiaľ, skončilo sa to pádmi a odstúpeniami na oboch monumentoch. 
 
Náš eshop