Po sezóne odchádza do dôchodku aj Mark Cavendish, no sen o prekonaní rekordu na Tour ešte skúsi zrealizovať

22.5.2023, 14:30 | Aktuality zo sveta | TASR, L. Timko
Po sezóne odchádza do dôchodku aj Mark Cavendish, no sen o prekonaní rekordu na Tour ešte skúsi zrealizovať
Cavendish s Merckxom (© A.S.O. / Pauline Ballet)

Mark Cavendish ukončí po tejto sezóne aktívnu kariéru. 38-ročný pretekár má na konte historicky najväčší počet etapových víťazstiev na Tour de France (34) spoločne s Eddym Merckxom. Rozhodnutie oznámil v pondelok, počas voľného dňa na Gire.

"Veľmi som si užil každý kilometer týchto pretekov. Preto nastal perfektný čas, aby som povedal, že toto je moje záverečné Giro a záverečná sezóna," povedal Cavendish pre britské médiá. Oznámenie prišlo deň po jeho narodeninách v spoločnosti jeho rodiny.

Šprintér jazdí momentálne v tíme Astana Qazaqstan, v stredajšej 11. etape Gira špurtoval o triumf a skončil tretí. V priebehu profesionálnej kariéry získal 161 víťazstiev, čo je tretí najväčší počet v histórii. Na olympijských hrách v Riu 2016 vybojoval striebro v dráhovej cyklistike, v roku 2011 v Kodani získal titul majstra sveta v cestnej. Na konte má aj 16 etapových triumfov na Gire a tri na Vuelte. K tomu tiež jeden zelený dres na Tour.
V posledných dvoch sezónach sa zameral na prekonanie rekordu triumfov na Tour, no v Quick-Stepe ho pre veľkú konkurenciu s Jakobsenom a Merlierom nechceli postaviť, a tak odišiel do Astany. Tá by ho na Tour mala vziať, no je veľkou otázkou, či sa mu podarí vyhrať niektorú z etáp, pretože už nemá taký silný špurt ako kedysi.
 
Náš eshop