Reakcie po Tour: Meeus nemyslí na zelený dres, Vingegaard chce víťazný hetrik, Pogačar lepšie poznať svoje možnosti

24.7.2023, 09:00 | Aktuality zo sveta | Juraj Janoťák
Na Champs-Élysées sme včera sledovali najtesnejší šprintérsky dojazd v 110. ročníku Tour de France. Vyhral ho Jordi Meeus, ktorý vedel, že v predchádzajúcich hromadných dojazdoch nepredviedol to, čo vedel. Včera mu to konečne vyšlo. Jasper Philipsen bol spokojný so štyrmi víťazstvami, Dylanovi Groenewegenovi bolo zle zo seba samého. Jonas Vingegaard po pretekoch priznal, že si užíval súboje s Tadejom Pogačarom, ten sa zas rozlúčil s bielym dresom.

Najprestížnejšie víťazstvo pre šprintérov na Tour de France získal vo veľmi tesnom súboji Jordi Meeus, a to už pri svojej premiére na Champs-Élysées. Šprintér Bory-hansgrohe tak nechal zabudnúť na nie celkom presvedčivé výkony z prechádzajúcich hromadných dojazdov. „Po predchádzajúcich šprintoch som vedel, že môžem v nich ukázať viac. Dnes išlo všetko perfektne. Som veľmi šťastný. Celý deň som sa cítil dobre. Začiatok bol jednoduchý, ale od momentu, keď sa išlo na plný plyn som sa cítil neskutočne dobre,“ uviedol po svojom najväčšom úspechu v kariére. 

Jordi Meeus mal v závere dobrú tímovú podporu a v cieli poriadne nedokázal vstrebať všetky emócie, ktoré ním lomcovali. „Marco Haller predviedol skvelú prácu pri vytváraní pozície. Vyviezol som sa za Pedersenom. Bola to moja prvá Tour. Už to bola veľká skúsenosť, ale vyhrať na Champs-Élysées, to sa nedá opísať,“ pokračoval víťaz 21. etapy. Belgičan si nemyslí, že víťazstvo na Champs-Élysées z neho robí favorita na zelený dres. „Či bude mojím cieľom získať zelený dres budúci rok? To je úplne iný príbeh, najmä keď vidíte, čo predvádza Philipsen,“ dodal.
Radosť Meeusa (© BORA - hansgrohe / Sprintcycling)
Najlepším šprintérom v 110. ročníku Tour bol Jasper Philipsen, no svoju dominanciu nepodčiarkol najprestížnejším víťazstvom. „Bol to iný šprint ako minulý rok. Bol som zablokovaný, a v samotnom šprinte som cítil, že som už unavený. Mám za sebou náročnú Tour. Bol som blízko k výhre, ale Jordi predviedol silnejší šprint,“ skonštatoval pre Sporzu. Philipsen napriek tomu odchádzal z Tour spokojný. „Je to splnený sen. Bol som najlepším šprintérom na tohtoročnej Tour. Budem sa snažiť naďalej tvrdo pracovať. Predo mnou sú ďalšie ciele, no úspechy z tejto Tour si chcem ešte užiť. Tú etapu, ktorú vyhral Asgreen, sme mohli priviesť do šprintu. Nakoniec som však veľmi spokojný so štyrmi výhrami.“

Štyri víťazstvá na Tour, to mohol Dylan Groenewegen iba závidieť. Groenewegen totiž domov odišiel bez etapovej výhry a nesplnil tak svoju úlohu. Na Champs-Élysées chcel prekvapiť Philipsena, no začal príliš skoro. „Bol to dobrý šprint. Na konci je to hrboľaté. Snažil som sa zalepiť medzeru a vtedy som stratil trochu rýchlosti. Myslel som si, že to bude medzi mnou a Madsom Pedersenom. Za šprint sa nemusím hanbiť, no možno som ho začal príliš skoro. V Paríži je to vždy niečo iné. Chcel som prekvapiť Philipsena. Mal som asi najlepšie nohy, aké som mal na tohtoročnej Tour, no nevyhral som. Je mi z toho fakt zle,“ opísal záverečné momenty 110. ročníka zo svojho pohľadu. 
- reklama -
rusko satky 560x300
- reklama -

Vo veľmi dobrom svetle sa v 21. etape ukázal Cees Bol, bolo z toho piate miesto v etape. Sám v cieli priznal, že mohol dosiahnuť aj lepší výsledok. „Bom som trochu vzadu, ale mal som čistú stopu na šprint. Piate miesto je samo o sebe dobrý výsledok, ale mal som pocit, že sa dalo urobiť o niečo viac. Začal som šprintovať príliš ďaleko od cieľa. No celkovo som spokojný, že som v Paríži a dosiahol som v ňom výsledok v Top 10,“ uviedol pre Wielerflits. Bol si zaspomínal aj na ťažké chvíle, medzi ktoré patrilo odstúpenie Marka Cavendisha, jeho tímového kolegu. „Vlastne som si celú Tour celkom užíval. Ako tím sme mali dosť neúspechov, traja naši chalani odišli domov predčasne s dosť škaredými zraneniami. To je škoda. Ale zvyšní chalani v tíme sme pokračovali a snažili sa ísť najlepšie ako vieme.“

Už len formalita, to bola 21. etapa pre Jonasa Vingegaarda, ktorý počas včerajšieho dňa už naplno oslavoval druhé celkové víťazstvo na Tour v kariére. „Dnes to bolo skvelé, videl som v Paríži veľa dánskych fanúšikov. Musím im poďakovať, rovnako ako môjmu tímu a rodine. Podporovali ma celý čas,“ zhodnotil v rozhovore pre oficiálne kanály Tour. Vingegaard si súboje s Tadejom Pogačarom užíval, budúci rok by chcel zaznamenať víťazný hetrik. „Tohtoročná Tour bola veľmi dlhá cesta, no aj tak rýchlo ubehla. Bolo to veľmi ťažké a s Tadejom sme zviedli pekný súboj. Užil som si ho. Dúfam, že sa budúci rok vrátim a vyhrám Tour po tretíkrát. Chcem to skúsiť. To bude môj plán,“ uzavrel. 
 
Pódium v Paríži (© A.S.O. / Pauline Ballet)
Zhodnotenie 110. ročníka Tour de France poskytol po 21. etape aj Tadej Pogačar. Nakoniec bol zo svojim výsledkom spokojný. „Keď sa pozriete na všetko, čo sa stalo počas tejto Tour, som spokojný. A to aj napriek mojej túžbe vyhrať. Boli to neuveriteľné preteky pre mňa aj môj tím. Som šťastný, že som sa dostal do Paríža, som na pódiu a mám biely dres.“ Pogačar už pred Tour vedel, že bude mať slabé dni. Do budúcna chce lepšie spoznať seba samého. „Vedel som, že budem mať jeden ťažký deň. Musím sa z toho ponaučiť. V budúcnosti chcem presne vedieť, čo môžem od seba očakávať.“ Budúci rok už Pogačara na Tour v bielom drese neuvidíme. „Dnes to bola rozlúčka s mojím milovaným bielym dresom. Už nie som mladý,“ ukončil rozhovor s úsmevom.

Cenu pre najbojovnejšieho jazdca celej Tour dostal možno prekvapivo Victor Campenaerts. Dostal sa tak na pódium v Paríži, a podľa jeho vlastných slov to bol jeho najväčší zážitok v cyklistickej kariére. „Je to veľmi špeciálne. Sem-tam som už bol na pódiu, na Gire, na MS. No tomuto sa nič nepribližuje,“ opísal svoje dojmy pre Sporzu. Campenaertsa cena potešila, no vôbec ju nečakal. Myslel si, že ju získa francúzsky pretekár. „Je to zvláštne a nečakané. Keď som sa o tom dnes popoludní dozvedel, veľmi ma to potešilo. Nominovaných bolo veľa Francúzov, včera som preto šiel spať s tým, že v hlasovaní nebudem mať žiadnu šancu.“ Campenaerts sa už teší na pár voľných dní. „Som rád, že zajtra nebudem na bicykli,“ dodal. 
Výsledky 21. etapy
1. MEEUS Jordi BORA-hansgrohe 02:56:13
2. PHILIPSEN Jasper Alpecin-Deceuninck 00:00
3. GROENEWEGEN Dylan Team Jayco-AlUla 00:00
4. PEDERSEN Mads Lidl-Trek 00:00
5. BOL Cees Astana Qazaqstan 00:00
6. GIRMAY Biniam Intermarché-Circus-Wanty 00:00
7. COQUARD Bryan Cofidis 00:00
8. WAERENSKJOLD Søren Uno-X Pro Team 00:00
9. STRONG Corbin Israel - Premier Tech 00:00
10. MOZZATO Luca Team Arkéa-Samsic 00:00
11. SAGAN Peter TotalEnergies 00:00
Zobraziť kompletné poradie
Konečné poradie Tour 2023
1. VINGEGAARD Jonas Jumbo-Visma 82:05:42
2. POGAČAR Tadej UAE Team Emirates 07:29
3. YATES Adam UAE Team Emirates 10:56
4. YATES Simon Team Jayco-AlUla 12:23
5. RODRIGUEZ Carlos INEOS Grenadiers 13:17
6. BILBAO Pello Bahrain Victorious 13:27
7. HINDLEY Jai BORA-hansgrohe 14:44
8. GALL Felix AG2R Citroën Team 16:09
9. GAUDU David Groupama-FDJ 23:08
10. MARTIN Guillaume Cofidis 26:30
127. SAGAN Peter TotalEnergies 05:14:17
Zobraziť kompletné poradie
Konečné poradie bodovacej súťaže
1. PHILIPSEN Jasper Alpecin-Deceuninck 377
2. PEDERSEN Mads Lidl-Trek 258
3. COQUARD Bryan Cofidis 203
4. POGAČAR Tadej UAE Team Emirates 186
5. VINGEGAARD Jonas Jumbo-Visma 128
6. ASGREEN Kasper Soudal Quick-Step 125
54. SAGAN Peter TotalEnergies 33
Konečné poradie vrchárskej súťaže
1. CICCONE Giulio Lidl-Trek 106
2. GALL Felix AG2R Citroën Team 92
3. VINGEGAARD Jonas Jumbo-Visma 89
4. POWLESS Neilson EF Education-EasyPost 58
5. POGAČAR Tadej UAE Team Emirates 55
6. YATES Simon Team Jayco-AlUla 44
Konečné poradie súťaže do 25 rokov
1. POGAČAR Tadej UAE Team Emirates 82:13:11
2. RODRIGUEZ Carlos INEOS Grenadiers 05:48
3. GALL Felix AG2R Citroën Team 08:40
4. PIDCOCK Tom INEOS Grenadiers 40:23
5. SKJELMOSE Mattias Lidl-Trek 02:07:58
6. JOHANNESSEN Tobias Uno-X Pro Team 02:08:04
 
Náš eshop