ME: Chladoňová s ďalším úžasným výsledkom, v cieľovom kopci bola šiesta najsilnejšia

24.9.2023, 09:30 | Slovensko a Slováci | Hlubek, Janoťák, Timko
ME: Chladoňová s ďalším úžasným výsledkom, v cieľovom kopci bola šiesta najsilnejšia
Viktória Chladoňová (© Matej Červenka)

pi 22.9. rovinata etapa 14:30 Coevord. > Col du Vam (5 kôl) 106 km Pluimersová
Po pretekoch mužov do 23 rokov nasledovali preteky žien rovnakej vekovej kategórie. Na cyklistiky čakalo 106 kilometrov a päťnásobný prejazd cez okruh so stúpaním na mačacích hlavách Col du Vam (0,6 km; 5,9 %). Slovensko reprezentovala Nora Jenčušová (BePink - Gold). Vlani v Portugalsku obsadila 34. miesto. Na štarte svietilo slnko a teplota sa vyšplhala na devätnásť stupňov Celzia. Aj ženy sa musel vyrovnať so silným vetrom. 
Nora Jenčušová (© Matej Červenka)
Pred nájazdom na okruh sa celodenný únik nevytvoril. Naopak, došlo až k trom pádom a viaceré cyklistky musel riešiť mechanické problémy. Nora Jenčušová zatiaľ bola súčasťou hlavnej skupiny. Pred druhým kolom ju čakal prvý prejazd cez Col du Vam, kde sa zároveň finišovalo. Zvládla ho v pelotóne, kde sa nachádzalo 72 cyklistiek. V balíku nechýbala ani víťazka V4 v Novej Bani Linda Zannetiová (Švajčiarsko). 
Pre Noru Jenčušovú ide o posledné preteky v sezóne. Doposiaľ nazbierala 382 UCI bodov. Pelotón prišiel na Col du Vam po druhýkrát. Bez straty ho absolovovalo 44 cyklistiek. Jenčušová bola naďalej jeho súčasťou. V zjazde spadla Malwina Mulová (Poľsko). Z balíka sa utrhli Maike Van der Duinová (Holandsko) a Zoe Bäckstedová (Veľká Británia), ktorá predvčerom ovládla časovku.
Za nimi sa nachádzali ďalšie pretekárky. Balík strácal 55 sekúnd a začal sa prerieďovať. Skupina prenasledovateliek bola rýchlo dostihnutá. Pelotón viedli Talianky. Zoe Bäckstedová sa následne osamostatnila a do predposledného kola vstúpila s dvadsiatimi sekundami k dobru. Nora Jenčušová vypadla z hlavnej skupiny. Strácala minútu a desať sekúnd. 
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
V balíku zostalo 32 cyklistiek. Pred posledným kolom bola Zoe Bäckstedová dostihnutá. Nora Jenčušová pri vstupe do posledného okruhu strácala dve minúty a päť sekúnd. V pelotóne sa začalo nastupovať. Odišli Ilse Pluimersová (Holandsko), Gaia Masettiová (Taliansko), Julia Kopecká (Česká republika), Anna Shackleyová (Veľká Británia), Linda Zanettiová (Švajčiarsko) a Marie Schreiberová (Luxembursko).  
Prenasledovala ich Julie De Wildeová (Belgicko). Následne atakovali Pluimersová Shackleyová. V skupine, kde sa nachádzala Nora Jenčušová, došlo k pádu. Vedúca dvojica napokon bojovala o titul, ktorý získala Ilse PluimersováAnna Shackleyová skončila druhá a na pódium sa postavila aj Linda Zanettiová. Štvrtá skončila Gaia Masettiová, elitnú päticu uzavrela Marie Schreiberová
Nora Jenčušová prišla do cieľa so stratou štyroch minút a 49 sekúnd na 57. priečke. Z hlavnej skupiny vypadla v treťom okruhu. Pod jej výkon sa podpísali aj zdravotné problémy. O novej majsterke Európy sa rozhodlo až v poslednom kole. Vtedy sa utrhla šesťčlenná skupina, z ktorej následne nastúpili Ilse Pluimersová Anna Shackleyová. Pretekárka tímu AG Insurance - Soudal - Quick Step dosiahla premiérové víťazstvo v kariére medzi profesionálkami. 
vyjadrenie ikonky ciernaJakub Vančo (reprezentačný tréner)
"Od Nory Jenčušovej sme očakávali lepší výsledok, čo nepopierame. Dnes určite nemala také nohy, v aké sme spoločne s ňou dúfali. Priebeh pretekov bol veľmi zaujímavý. Rozhodol jeden okamih, kde prosto nebola. Podľa toho, čo som videl, sa trápila. Nemala ľahké nohy a dnešné stúpania boli pre ňu príliš ťažké. Treba sa s tým vysporiadať. Taký je šport. Bola to ťažká sezóna olympijskej kvalifikácie. Nora mala veľmi veľa pretekov. Veľa z nich zajazdila veľmi dobre. Myslím, že by sa mala posunúť do Top 100 ženského rebríčka, takže patrí jej všetká česť za tento rok. Nie je jej čo vyčítať. V časovke predviedla úžasný výkon. Dnes sme to mohli už len vyšperkovať, ale nohy na to nemala. Výsledok mohol byť aj lepší, ale hlavné je to, čo všetko sa v sezóne podarilo."
Výsledky
1. PLUIMERS Ilse Holandsko 02:46:33
2. SHACKLEY Anna Veľká Británia 00:01
3. ZANETTI Linda Švajčiarsko 00:01
4. MASETTI Gaia Taliansko 00:05
5. SCHREIBER Marie Luxembursko 00:13
6. KOPECKY Julia Česko 00:14
7. RÜEGG Noemi Švajčiarsko 00:22
8. VAN EMPEL Fem Holandsko 00:22
9. GASPARRINI Eleonora Camilla Taliansko 00:24
10. WLODARCZYK Dominika Poľsko 00:25
57. JENČUŠOVÁ Nora Slovensko 04:49
Zobraziť kompletné poradie
so 23.9. rovinata etapa 13:45 Meppel > Col du Vam (5 kôl) 131 km Bredewoldová
Po pretekoch juniorov sa o titul majsteriek Európy pobili ženy v pretekoch jednotlivkýň. Do pretekov sa prihlásilo presne 100 cyklistiek z 26 štátov starého kontinentu. Slovensko v pretekoch nemalo žiadne zastúpenie. Ženy zo štartu do cieľa museli absolvovať 131 kilometrov, na okruhu v Col du Vam pritom urobili päť kôl. 

Ženské preteky mali pôvodne odštartovať o trištvrte na dve stredoeurópskeho času, no pre technické problémy sa štart odložil na druhú hodinu poobednú. Ešte pred štartom mala mechanické problémy Alba Teruelová (Španielsko). Vyriešila ich bez pomoci. Hneď po odmávaní ostrého štartu sa dopredu naskladali Holanďanky a začali tlačiť na pílu. Veľké problémy s ich tempom mala Jarmila Machačová (Česko). 
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
Holanďanky po chvíli prestali pracovať a pelotón spomalil. Situácia zostávala rovnaká aj na méte 108 kilometrov pred cieľom. Nikto nejavil záujem o diktovanie tempa, nikto neútočil a išlo sa veľmi pomalým tempom. Potom však nastúpila Cecilie Ludwigová (Dánsko), na ktorej atak reagovali viaceré reprezentácie. Neušla, no na malú chvíľku sa aspoň niečo dialo na ceste a pelotón musel zrýchliť. 
Po neúspešnom útoku Švajčiarky sa začalo pretekať. Útočiť sa rozhodli viaceré pretekárky, no ani jednej sa nepodarilo vytvoriť dieru väčšiu aspoň sto metrov. Elitné reprezentácie chytali všetky pokusy. Úspešný pokus predviedla až Emilia Fahlinová (Švédsko), ktorá postupne získala k dobru celú pol minútu. Elitné reprezentácie zatiaľ nepanikárili, do cieľa bolo treba prejsť ešte 80 kilometrov. 
Pelotón žien pribrzdili aj nepríjemnosti v podobe pádov. Na zemi skončila najskôr Victoire Berteauová (Francúzsko). Vo väčšom páde skončili Amelie Dideriksenová (Dánsko), Alice Barnesová a Becky Storrieová (2x Veľká Británia), Mireia Benitová (Španielsko) a Hafdís Sigurdardóttirová (Island). Španielka musela vymeniť bicykel, no všetkých šesť dám pokračovalo v pretekoch. 
Do čela pelotónu sa poskladala zostava Nemecka, ktorá začala zrýchľovať. Hlavne ich zásluhou sa Fahlinová (Švédsko) vrátila do pelotónu, a to 72 kilometrov pred cieľom. Potom sa do čela hlavnej skupiny dostali viaceré zoskupenia. Boli tam Francúzky, Poľky, Talianky a tlačili sa tam aj Britky. Bola to pozičná bitka pred jediným stúpaním na okruhu, v ktorom sa však nič nestalo.
Ženy už boli na okruhu, kde urobili ešte päť kôl. Na jeho začiatku zaútočila Kopecka (Belgicko), po nej útočili aj Adegeestová (Holandsko) a Reusserová (Švajčiarsko), no situácia v čele zostávala nezmenená. Pelotón zatiaľ pozorne reagoval, no výsledkom veľkého množstva útokov bolo, že sa balík poriadne natiahol. Benitová (Španielsko) už v ňom nebola, po páde nakoniec odstúpila.  
V stúpaní pred koncom kola sa z pelotónu urvali Chabbeyová (Švajčiarko), Erićová (Srbsko) a neskôr sa ku nej pridala aj Paladinová (Taliansko). Spoločne tak vstúpili do druhého kola. Za nimi sa nastupovalo, no potom sa situácia v pelotóne upokojila a trojčlenná skupina dostala priestor na manévrovanie. Náskok úniku sa pomaly blížil k jednej minúte. Pelotón preto začali ťahať Holanďanky.  
Chabbeyová (Švajčiarko), Erićová (Srbsko) a Paladinová (Taliansko) sa vetrali v čele pretekov do méty 29 kilometrov pred cieľom. Vtedy sa zaradili naspäť do pelotónu, v ktorého čele sa ukazovali aj najväčšie favoritky na zisk titulu. Nasledujúce minúty patrili atakom. Jeden taký predviedli Bredewoldová (Holandsko), Cecchiniová (Taliansko) a Docxová (Belgicko). Ale ani ony sa ďaleko nedostali. 
Pred vstupom do posledného kola v stúpaní nastúpila Reusserová (Švajčiarsko), s ňou odišli Balsamová (Taliansko) a Georgiová (Veľká Británia). Do posledného kola si priniesli náskok iba šesť sekúnd, no v pelotóne už bolo približne iba 20 cyklistiek. Tempo išlo Holandsko, ktoré si uvedomovalo, že najmä Talianka môže byť veľmi nebezpečná. Trio sa vrátilo do balíka na začiatku posledného kola. 
Jedna z favoritiek Balsamová (Taliansko) si skomplikovala cestu za titulom v klesaní. V zákrute po svojej chybe spadla a dlhší čas jej trvalo, kým vysadla znovu na bicykel. Pelotón, respektíve čelná skupina, po klesaní spomalila a Talianka tak dostala šancu na to, aby sa vrátila naspäť. Spomalenie využili aj ďalšie dve Holanďanky, ktoré si doskočili do čela. 
Presne desať kilometrov pred cieľom zaútočila Mischa Bredewoldová (Holandsko) a na jej nástup nikto neodpovedal. Postupom času získala až 25 sekúnd. Pod cieľový kopček si nakoniec priniesla 13 sekúnd pred Emmou Norsgaardovou (Dánsko), ktorá sa osamostatnila na druhom mieste. Bredewoldová si už zlato nenechala zobrať a zvíťazila. Dánka druhú priečku neudržala, striebro získala Lorena Wiebesová (Holandsko), tretia skončila Lotte Kopecká (Belgicko). 
Výsledky
1. BREDEWOLD Mischa Holandsko 03:04:12
2. WIEBES Lorena Holandsko 00:03
3. KOPECKY Lotte Belgicko 00:03
4. GEORGI Pfeiffer Veľká Británia 00:07
5. PERSICO Silvia Taliansko 00:07
6. CHABBEY Elise Švajčiarsko 00:07
7. LIPPERT Liane Nemecko 00:07
8. HENDERSON Anna Veľká Británia 00:07
9. LABOUS Juliette Francúzsko 00:10
10. VOLLERING Demi Holandsko 00:12
Zobraziť kompletné poradie
ne 24.9. rovinata etapa 09:00 Drijber > Col du Vam (5 kôl) 69 km cieľ: 11:15
Iba málokedy na vrcholnom podujatí dostanú juniorky taký príťažlivý slot ako na tohtoročných ME v holandskom regióne Drenthe. Zvyknú otvárať program pretekov, no organizátori uvážili, že ich preteky na 69 kilometrov stihnú zaradiť pred elitnú mužskú kategóriu, a tak vidíme v okolí Drijberu juniorky na trati práve v nedeľu.
Na štart sa postavilo až 95 pretekárok a čakal ich čisto iba okruh, ktorý bol síce rovinatý, ale v jeho závere bol veľmi náročný prejazd stúpaním Col du Vam po kockách. Očakávali sa určite selekcie. Slováci mali zastúpenie v podobe dvojice Anna Ržoncová (CK Epic Dohňany) - Viktória Chladoňová (Climberg Sport Team). Druhej menovanej sa podaril perfektný výsledok na MS v Glasgowe, kde skončila dvanásta. No a keď vezmeme do úvahy včerajšie 11. miesto Samuela Nováka či štvrtú pozíciu Nory Jenčušovej z časovky U23, verili sme, že sa dočkáme ďalšieho pekného výsledku.
Nara Jenčušová s najlepším SK výsledkom na ME (© Matej Červenka)
Od úvodu to bolo v celkom veľkom dievčenskom pelotóne hektické, došlo aj k viacerým pádom, bolo ich hádam vyše desať rôznych. Slovenky sa tam nezaplietli, no Chladoňovú spomalil pád Holanďanky v zjazde, vznikla tam diera, ktorú si musela dolepovať. Nebolo to ideálne v čase pretekov, keď potrebovala čo najviac síl šetriť. Scenár bol klasický. Väčšinu kola sa šlo tempo, pretekárky sa po problémoch vracali nazad, no v závere sa to pri prejazde kopca nakoplo a každým kolom ostalo vzadu viac a viac pretekárok, ktoré si to už nevedeli doraziť.

Napriek väčšinou rovinatej jazde po okruhu iba s jednou náročnou technickou pasážou, mali dievčatá veľké problémy s pádmi. Iba v Radio Tour hlásili pády Fínky, Dánky, Poľky, Španielky, ďalšej Poľky, Češky, Izraelčanky, Maďarky, Rakúšanky, Švédky, Švajčiarky, Bulharky, ďalšej Španielky, Litovčanky, Nórky, ďalšej Litovčanky. Teda reálne ich bolo ešte viac.
- ponuka ehopu -
- ponuka eshopu -
Pri treťom prejazde cieľom, teda na 41. kilometri zo 69 už mala Anna Ržoncová nepríjemných 18 sekúnd odstupu na úplné čelo, čo nebolo ideálne. Našťastie bola v skupinke, ktorá sa to ešte snažila doraziť. Viktória Chladoňová sa, našťastie, držala úplne vpredu a dávala si pozor na to, aby sa pred ňou netvorili diery. Posmelená úspechom z MS si mohla veriť na slušný výsledok a ako cyklokrosárke jej vyhovoval celkom aj ten záver na kockách i keď to bolo výrazne na výkon, kde sa chceli ukázať najlepšie pretekárky.
Dve kolá pred cieľom sa predsa len medzera po prejazde cieľovou pasážou nezalepila tak ako v predchádzajúcich prípadoch a balík sa rozdelil na dve časti. V tej druhej ostala Anna. Viktória šla vpredu. Vytvorilo sa medzi nimi dvadsať sekúnd rozdielu, no zadná skupina ešte mala motiváciu ťahať a doraziť si to. Naznačovalo to, že pri predposlednom prejazde kopca už definitívne dôjde k deleniu a dôležité bolo držať sa vpredu. Tak aj bolo a Viktória vyšla kopec výborne v špici. V rozhodujúcich momentoch šla presne tak ako mala. 60 pretekárok ostávajúcich v hre sa rozdelilo na štyri skupiny a bojovalo sa. Slovenka šla v prvej, Anna Ržoncová vo štvrtej.
Viktória Chladoňová (© Matej Červenka)
V tej prvej partii bolo 29 pretekárok, no osem kilometrov pred cieľom ich dorazila ešte druhá partia asi 12 cyklistiek. Takže zhruba 40 mien si to šlo rozdať o medaily a Top 10. Držali sme palce Slovenke. Dôležitý nebol len samotný silový výkon v kopci, ale aj pozícia, správne radenie a technické zručnosti na kockách. Rozbilo sa to tam riadne a Viktória Chladoňová si prišla po perfektné šieste miesto! Zvíťazila Belgičanka Fleur Moorsová, bronzová z MS. Annu Ržoncovú klasifikovali na 74. pozícii so stratou 1:47.
Viktória potvrdila svoj úžasný talent a pracovitosť, keď z pozície jednej z najmladších pretekárok v štartovom poli (november 2006) zvládla nástrahy okruhu i samotných pretekov a pred ňou finišovali iba pretekárky z elitných krajín Belgičanka, Talianka a Francúzsky. Všetky minimálne o pol roka staršie. Najdôležitejšie je, že nešlo o žiadnu náhodu či šťastie v špurte pri nešťastí súperiek, ale výsledku po systematickej práci Viktórie a tímu okolo nej. Gratulujeme!
Viktória Chladoňová (© Matej Červenka)
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Viktórie Chladoňovej (6. miesto)
"Priebeh pretekov bol už od začiatku veľmi hektický, bojovalo sa o každú dobrú pozíciu. Snažila som sa byť čo najviac vpredu ako sa len dalo. V kopcoch som mala dobré nohy a darilo sa mi predbiehať celkom veľa súperiek. V cieľovom stúpaní som sa cítila výborne, ešte i v ňom som predbehla minimálne šesť dievčat. S výkonom aj s výsledkom som nadmieru spokojná."
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Jakuba Vanča (DS reprezentácie)
"Vzhľadom na to, ako vyzerala trať ME, sme u Viktórie rátali s tým, že by mohla dosiahnuť výborný výsledok. Dúfal som, že budú tie preteky selektívnejšie, aby sa tam limitovalo riziko problémov a že to bude viac ako jeden kopec o súboji tých elitných pretekárok, kde sme verili, že bude aj Viki. Na rovinách sa to ale stále spájalo, takže tie slabšie pretekárky sa stále vracali.
Aj do toho posledného kopca to napálila priveľká skupina a tak sa aj stalo, že keď nastúpila tá dvojica Belgičanka - Talianka, ktoré prišli do cieľa s menšou medzerou, tak Viki bola v tej chvíli zavretá, nemohla reagovať. Škoda, ale to už vôbec nevadí. Máme v nej veľký potenciál, treba sa tešiť z tohto šiesteho miesta, veď má všetko ešte pred sebou. Prídu ďalšie šampionáty a vhodné trate. Istotne jej to dodá motiváciu sa ďalej a ďalej zlepšovať."
Výsledky
1. MOORS Fleur Belgicko 01:59:45
2. VENTURELLI Federica Taliansko 00:03
3. TABU Léane Francúzsko 00:07
4. RYO Titia Francúzsko 00:07
5. ROUSSEL Elyne Francúzsko 00:07
6. CHLADOŇOVÁ Viktória Slovensko 00:07
74. RŽONCOVÁ Anna Slovensko 01:47
Zobraziť kompletné poradie
mapa okruhu (© UEC / organizátor)
Okruh je úplne rovinatý, no v samom závere je najprv 600-metrové stúpaníe s priemerom 5,9 %, následne 600-metrový zjazd a dojazd na cieľovú pásku opäť v stúpaní, ktoré má 200 metrov so sklonom 7 %.
 
Náš eshop