Gran Piemonte pre Andreu Bagioliho, hviezdy sa šetrili na Lombardiu

5.10.2023, 17:00 | Preteky vo svete | Lukáš Timko
Gran Piemonte pre Andreu Bagioliho, hviezdy sa šetrili na Lombardiu
Triumf Bagioliho (© LaPresse/Fabio Ferrari)

št 5.10. zvlnena etapa ciel rovina Borgofranco > Favria 153 km Bagioli
profil pretekov, 1790 nastúpaných metrov (© la-flamme-rouge-eu)
Gran Piemonte je už veľmi veľká klasika organizovaná RCS, takže tu tradične vidíme veľmi silné zostavy bojujúce o triumf. Treba však povedať, že na rozdiel od mnohých iných podujatí nemá svoju klasickú trasu. Štartové, cieľové mesto, ale i celá trasa sa bežne menia a dokonca aj výrazne. Vlani sa šlo na zvlnenej trase s kopcom veľmi ďaleko pred cieľom, dnes organizátori mierne pritvrdili. No i tak neboli stúpania veľmi náročné a celé preteky mali len 152 kilometrov.
Preto sem neprišli najväčšie hviezdy, ktoré by mali zviesť boj na monumentálnej Il Lombardia. Očakávalo sa, že by mali uspieť siloví klasikári typu Wouta Van Aerta, Simona Yatesa, alebo zlepšujúceho sa Marca Hirschiho. Napokon to bol Andrea Bagioli zo Soudalu, ktorý dokázal skvelú formu, ktorú pocítili súperi aj na Okolo Slovenska a zvíťazil z unikajúcej skupinky pred horšími šprintérmi ako Marc Hisrchi (UAE), Alex Aranburu (Movistar) a Guillaume Martin (Cofidis).
Tejto štvorici sa podarilo nastúpiť pozostatku pelotónu po tom, čo v ňom ostalo zhruba 40 pretekárov po najťažšom kopci zhruba 17 kilometrov pred cieľom.  Zaujímavosťou bolo, že Van Aert selekcie nezvládol, zrejme nemal dnes nohy, či ho kvárili nejaké problémy.

Pozostatok pelotónu sa ešte podelil na viacero skupiniek s nie veľkou stratou a piaty napokon finišoval Filippo Ganna (Ineos), ktorý na pásku prišiel v miniskupinke s dvojicou Intermarché Ruiom Costom a Georgom Zimmermannom.
Výsledky
1. BAGIOLI Andrea Soudal Quick-Step 03:20:25
2. HIRSCHI Marc UAE Team Emirates 00:00
3. ARANBURU Alex Movistar Team 00:00
4. GANNA Filippo INEOS Grenadiers 00:11
5. COSTA Rui Intermarché-Circus-Wanty 00:11
6. ZIMMERMANN Georg Intermarché-Circus-Wanty 00:11
7. MARCELLUSI Martin Green Project - Bardiani 00:16
8. TEJADA Harold Astana Qazaqstan 00:16
9. TIBERI Antonio Bahrain Victorious 00:16
10. SCHULTZ Nick Israel - Premier Tech 00:16
Zobraziť kompletné poradie
 
Náš eshop