Cavendish sa napokon ešte dohodol na novej zmluve s Astanou

4.10.2023, 12:00 | Aktuality zo sveta | TASR, lt
Britský cyklista Mark Cavendish zrejme ešte neukončí aktívnu kariéru. Tím Astana Kazachstan v stredu na sociálnej sieti X naznačil, že sa s 38-ročným pretekárom dohodol na novej zmluve. Cavendish by tak mal možnosť na budúcoročnej Tour de France prekonať rekord v počte etapových víťazstiev.

"Ešte nie je koniec," uvádza sa vo videu s Cavendishom, ktoré zverejnil kazašský tím. V príspevku navyše označil britského jazdca. Samotný Cavendish už zverejnil ďalšie video, v ktorom povedal, že po zranení na Tour nechcel pokračovať, ale keď sa opýtal detí, tie mu odsúhlasili rok súťaženia navyše. "Tešil som sa, že nebudem musieť vstávať na tréning za akéhokoľvek počasia a nebudem musieť byť preč z domu. Chcel som tráviť čas s deťmi," citovala 38-ročného pretekára agentúra AP. "Chýbalo by mi však pretekanie, milujem ho. Vtedy som bol šťastný a vedel som, že ešte môžem dosiahnuť vrchol. Koniec však nevyšiel podľa mojich predstáv, keď som spadol na Tour," vysvetlil.
"Rozprával som sa deťmi a opýtal som sa ich, čo mám robiť. Povedali mi 'pokračuj", a tak sme tu," povedal britský šprintér. Na zmene plánov mal podiel aj Vinokurov: "Verím, že skutočný šampión by nemal ukončiť kariéru takýmto spôsobom. Opýtal som sa teda Marka, či nebude o niekoľko rokov ľutovať, že to neskúsil ešte raz. Zároveň som mu odporučil prehodnotiť rozhodnutie. Nakoniec súhlasil. Nebude ľahké prekonať rekord, bol by to historický úspech."

Cavendish avizoval ukončenie kariéry v máji počas Giro d'Italia, kde vyhral záverečnú etapu. Jeho rozlúčková Tour de France sa však preňho skončila pádom v ôsmej etape, ktorý viedol k zlomenine kľúčnej kosti. Šéf tímu Alexander Vinokurov vyjadril nasledujúci deň vôľu ponúknuť Cavendishovi nový kontrakt, no rozhodnutie bolo na pretekárovi.

Cavendish tak absolvuje svoju osemnástu profesionálnu sezónu a zaútočí na rekord v počte etapových triumfov na TdF, ktorý momentálne drží spolu s Eddym Merckxom (34). V priebehu kariéry získal celkovo 162 víťazstiev, čo je druhý najväčší počet v histórii spoločne s ďalším Belgičanom Rikom Van Looyom. Na OH 2016 v Riu de Janeiro vybojoval striebro v dráhovej cyklistike, v roku 2011 bol majstrom sveta v cestnej. Na konte má aj 17 etapových triumfov na Gire a tri na Vuelte. Do súťažného diania by sa mal vrátiť ešte tento rok, a to na pretekoch Okolo Turecka, ktoré štartujú v nedeľu.
 
Náš eshop