Guangxi: Poslednú etapu vyhral v šprinte Kooij, Vader ubránil najcennejší dres

17.10.2023, 08:40 | Preteky vo svete | Timko, Janoťák, Hlubek
Guangxi: Poslednú etapu vyhral v šprinte Kooij, Vader ubránil najcennejší dres
(© Soňa Niková)

1. 12.10. rovinata etapa ciel rovina Beihai > Beihai 136 km Viviani
2. 13.10. rovinata etapa ciel rovina Beihai > Qinzhou 150 km Milan
3. 14.10. zvlnena etapa ciel rovina Nanning > Nanning 134 km Kooij
4. 15.10. zvlnena etapa ciel rovina Nanning > Nongla 161 km Vader
5. 16.10. zvlnena etapa ciel rovina Liuzhou > Guilin 210 km Molano
6. 17.10. zvlnena etapa ciel rovina Guilin > Guilin 168 km Kooij
1. 12.10. rovinata etapa ciel rovina Beihai > Beihai 136 km Viviani
profil etapy, 730 nastúpaných metrov (© tourofguangxi.com.cn)
Najvyššia cyklistika sa do Číny vrátila po štyroch rokoch. Aj keď sa organizátori Tour of Guangxi hlásili do kalendára World Tour každý rok, pandemická situácia nikdy preteky neumožnila. Do slovenskej transkripcie by sme mali tieto preteky volať "Okolo Kuang-si", keďže tak sa nazýva táto provincia na juhu ľudnatej krajiny.
Prišlo sem až 14 tímov World Tour, teda všetky okrem Quick-Stepu, Ag2r, Groupamy a Astany. Najsilnejšie je  šprintérske pole s Bennettom, Kooijom, Vivianim, De Liem, Welsfordom či Milanom, pre ktorých je nachystaná väčšina etáp.
Všetko to začalo v meste Pej-chaj, kde sa jazdil okruh s jedným kopcom, ktorý ale nemal záasdné parametre. V úniku sa ukázala štvorica Louis Barré (Arkéa Samsic), Frederik Wandahl (Bora - hansgrohe), Dries De Bondt (Alpecin-Deceuninck) a Omer Goldstein (Israel - Premier Tech). Podarilo sa im vybojovať viacero dôležitých bonifikácií, keďže o celkovom poradí budú isto rozhodovať len sekundy. Všetci sa dostali priebežne do Top 10.
Po 136 kilometroch etapa vyvrcholila špurtom, kde to najlepšie zvládol Elia Viviani z Ineosu. Trápiaci sa Talian v závere sezóny ožil. Konečne triumfoval až v Chorvátsku a teraz pridal druhý zárez sezóny. Zdolal veľmi slušné mená. Tesne pred páskou šiel cez druhého Jonathana Milana z Bahrainu Victorious. Tretí skončil Sam Bennett z Bory - hansgrohe. Už mimo pódia ostali De Lie či Kooij. Bol to tesný dojazd na veľmi širokej ceste.
Výsledky etapy
1. VIVIANI Elia INEOS Grenadiers 03:01:56
2. MILAN Jonathan Bahrain Victorious 00:00
3. BENNETT Sam BORA-hansgrohe 00:00
4. DE LIE Arnaud Lotto Dstny 00:00
5. KOOIJ Olav Jumbo-Visma 00:00
6. TAMINIAUX Lionel Alpecin-Deceuninck 00:00
Zobraziť kompletné poradie
2. 13.10. rovinata etapa ciel rovina Beihai > Qinzhou 150 km Milan
profil etapy, 620 nastúpaných metrov (© tourofguangxi.com.cn)
Podujatie Tour of Guangxi pokračovalo v druhom dni ďalšou rovinatou etapou. Cyklisti prešli 150 kilometrov, pričom zdolali niečo cez šesť stoviek výškových metrov. Profil tak bol znovu šitý na mieru šprintérom, rovnako ako v prvom dni. Najväčšie šance na zisk etapového vavrínu sa dávali trojici Jonathan Milan, Olav Kooij a včerajšiemu víťazovi Eliu Vivianimu.

Pred šprintérskou koncovkou mala etapa tradičný priebeh. Krátko po odmávaní ostrého štartu sa vytvoril celodenný únik. Boli v ňom štyria cyklisti, a to Dries De Bondt z Alpecin-Deceuninck, Thomas Champion z Cofidisu, Julius Johansen z Intermarché - Circus - Wanty a Jens Reynders z Israel - Premier Tech. Trojica vydržala spolu do méty 19 kilometrov pred cieľom.

Vtedy v čele zaútočil Reynders (IPT), za ním sa udržal Johansen (Intermarché). De Bondt (Alpecin) a Champion (Cofidis) sa rozhodli počkať pelotón. Ten mal v tom čase stratu už iba niečo cez pol minúty. Reynders a Johansen spolupracovali a pelotón ich nevedel doskočiť. Dokonca sa v ňom útočilo. Necelých osemtisíc metrov pred páskou sa k vedúcemu duu pripojili De Gendt (Lotto) a ďalších osem pretekárov. 

11-členná skupina mala päť kilometrov pred páskou k dobru do desať sekúnd, o dvetisíc metrov neskôr už bola súčasťou pelotónu. Ten sa následne chystal na hromadný dojazd. Šprintovalo sa na širokej ceste, takže v čele balíka nepracoval jeden tím, bolo tam zoradených viacero vláčikov. Nakoniec šprint vyhral Jonathan Milan. Druhý skončil Arvid de Kleijn a tretí bol Sebastian Molano. Milan sa po etape obliekol do najcennejšieho dresu. 
Výsledky etapy
1. MILAN Jonathan Bahrain Victorious 03:15:53
2. DE KLEIJN Arvid Tudor Pro Team 00:00
3. MOLANO Sebastian UAE Team Emirates 00:00
4. KANTER Max Movistar Team 00:00
5. NARVAEZ Jhonnatan INEOS Grenadiers 00:00
6. BENNETT Sam BORA-hansgrohe 00:00
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie pretekov po etape
1. MILAN Jonathan Bahrain Victorious 06:17:33
2. DE BONDT Dries Alpecin-Deceuninck 00:04
3. VIVIANI Elia INEOS Grenadiers 00:06
4. DE KLEIJN Arvid Tudor Pro Team 00:10
5. BENNETT Sam BORA-hansgrohe 00:12
6. MOLANO Sebastian UAE Team Emirates 00:12
Zobraziť kompletné poradie
3. 14.10. zvlnena etapa ciel rovina Nanning > Nanning 134 km Kooij
profil etapy, 1690 nastúpaných metrov (© tourofguangxi.com.cn)
Aj keď letmý pohľad na profil tretej etapy navrával, že môže byť atraktívna na okruhu v Nanningu aj so slušným kopcom, stúpanie malo len 1400 metrov pri sklone 12 %, čo nemalo až takú šancu rozdeliť pelotón. Očakával sa opäť šprintérsky dojazd.
Vzhľadom na charakter pretekov sa opäť do úniku tlačil Dries De Bondt z Alpecinu - Deceuninck, ktorý za dve etapy vybojoval už 12 bonifikačných sekúnd a reálne hral o dres lídra. Opäť mal pri sebe aj dvojicu Jens Reynders (Israel - Premier Tech) s podobnou stratégiou posúvať sa v GC aj Frederika Wandahla (Bora - hansgrohe), ktorý zasa hral o vrchársky dres. Spoločnosť im ešte robili Julius Johansen (Intermarché - Circus - Wanty), Lukas Pöstlberger (Jayco AlUla) a Petr Kelemen (Tudor Pro Cycling).
- reklama -
- reklama -
Ciele sa im podarilo splniť. Wandahl bral vrchárske body, poistil si dres lídra tejto súťaže, a De Bondt vyhral obe rýchlostné prémie. Vďaka šiestim bonifikačným sekundám sa virtuálne dostal do čela pretekov o dve sekundy pred Jonathana Milana a dúfal, že taliansky rýchlik nebude brať bonifikácie. Dostihnutí boli pri poslednom prejazde kopcom, na ktorého vrchole sa ešte pokúsili zaútočiť Matteo Jorgenson (Movistar Team) a Luke Plapp (Ineos Grenadiers), ale neúspešne. Šprintérske tímy sú tu prisilné.
Napriek tomu, že kopec neodbil väčšinu šprintérov, Jonathan Milan sa veľmi trápil vzadu a mal čo robiť, aby sa udržal. Bolo jasné, že v tejto šprintérskej koncovke nebude favoritom. A tak sa aj stalo. Líder Bahrainu Victorious skončil až deviaty. Triumfoval Olav Kooij (Jumbo - Visma), ktorý bol jediný z veľkých mien, čo mal dostatok síl na špurt. Zvyšok sklamal. Ani Elia Viviani či Ethan Hayter nevyužili tvrdú robotu Ineosu v závere, rozbiehač skončil robotu priskoro. Druhý bol Rick Pluimers (Tudor Pro Cycling) a tretí Marijn Van den Berg (EF Education - EasyPost).
Znamenalo to, že Dries De Bondt sa stal novým lídrom pretekov o dve sekundy pred Milanom a osem pred Kooijom. Uvidíme ako skúsený Belgičan po toľkej snahe v únikoch zvládne záverečný krátky kopec štvrtej etapy, ktorý by mal rozhodovať o celkovom poradí. Značný náskok sa mu bude hodiť.
Výsledky etapy
1. KOOIJ Olav Jumbo-Visma 03:04:09
2. PLUIMERS Rick Tudor Pro Team 00:00
3. VAN DEN BERG Marijn EF Education-EasyPost 00:00
4. LUND ANDRESEN Tobias DSM - firmenich 00:00
5. TAMINIAUX Lionel Alpecin-Deceuninck 00:00
6. MOLANO Sebastian UAE Team Emirates 00:00
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie pretekov po etape
1. DE BONDT Dries Alpecin-Deceuninck 09:21:40
2. MILAN Jonathan Bahrain Victorious 00:02
3. KOOIJ Olav Jumbo-Visma 00:08
4. PLUIMERS Rick Tudor Pro Team 00:12
5. MOLANO Sebastian UAE Team Emirates 00:14
6. VAN DEN BERG Marijn EF Education-EasyPost 00:14
Zobraziť kompletné poradie
4. 15.10. zvlnena etapa ciel rovina Nanning > Nongla 161 km Vader
profil etapy, 1520 nastúpaných metrov (© tourofguangxi.com.cn)
Nedeľňajšia etapa bola profilovo najťažšia. Na pelotón čakalo cieľové stúpanie Nongla (3,3 km; 6,6 %). O etapové víťazstvo, ale aj červený dres pre lídra pretekov mohli zabojovať Hugh Carthy (EF Education-EasyPost), Ethan Hayter (Ineos Grenadiers), Matteo Jorgenson (Movistar), Oscar Onley (DSM - firmenich), Tim Wellens (UAE Team Emirates) a ďalší pretekári. 
Do vedúcej skupiny sa prepracovali Julius Johansen (Intermarché - Circus - Wanty), Jenson Plowright (Alpecin-Deceuninck), Zdeněk Štybar (Jayco AlUla), Jens Reynders (Israel Premier Tech) a Haoyu Su (Čína). 27 kilometrov pred cieľom mala unikajúca partia minútu k dobru. Následne sa utrhol Reynders a pokračoval sám. Balík viedli cyklisti EF Education, Movistaru a UAE Emirates.
Jens Reynders bojoval aj o kontrakt na budúci rok. Dnes sa v krajine vychádzajúceho slnka uskutočnila klasika Japan Cup, ktorá je zaradená do kategórie 1. Pro. Ovládol ju Rui Costa (Intermarché). Reynders mal sedemnásť kilometrov pred páskou pätnásťsekundový náskok, balík strácal štyridsať sekúnd. Z druhej skupiny vypadol Jenson Plowright a zvyšok úniku dostihol Belgičana. Austrálčana nasledoval Haoyu Su
Vedúca skupina sa stala minulosťou jedenásť kilometrov pred cieľom. Na čele pelotónu pracovali aj jazdci druholigových zoskupení Lotto Dstny a Tudor Pro Cycling Team. Balík začal stúpať na záverečné stúpanie Nongla. Ako prví atakovali Marijn Van den Berg (EF Education-EasyPost) a Oscar Onley (DSM - firmenich). 3400 metrov pred páskou boli dostihnutí. Neskôr si malý náskok vytvorilo kvarteto.
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
Skupina favoritov však ostala pohromade. Dries De Bondt (Alpecin-Deceuninck) v nej nebol, takže bolo jasné, že uvidíme nového lídra pretekov. Ďalší atak podnikol Milan Vader (Jumbo-Visma). Tretí muž Okolo Slovenska si udržal náskok až do konca a zvíťazil. Druhý skončil Rémy Rochas (Cofidis), ktorý takmer dostihol Holanďana, ale napokon stratil dve sekundy. Na treťom mieste prišiel do cieľa Hugh Carthy (EF Education-EasyPost). 
Štvrtý finišoval Jesús David Peňa (Jayco AlUla), elitnú päticu uzavrel Felix Großschartner (UAE Team Emirates). Skupina s Carthym stratila osem sekúnd. Milan Vader vybojoval premiérové víťazstvo v profesionálnej kariére a obliekol sa do červeného dresu. Pred zostávajúcimi etapami má šesťsekundový náskok na Rochasa. Carthy stráca štrnásť sekúnd. Ďalších sedem ľudí má menej ako dvadsaťsekundové manko.
Výsledky etapy
1. VADER Milan Jumbo-Visma 03:43:45
2. ROCHAS Rémy Cofidis 00:02
3. CARTHY Hugh EF Education-EasyPost 00:08
4. PEŇA Jesus David Team Jayco-AlUla 00:08
5. GROßSCHARTNER Felix UAE Team Emirates 00:08
6. MONIQUET Sylvain Lotto Dstny 00:08
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie pretekov po etape
1. VADER Milan Jumbo-Visma 13:05:33
2. ROCHAS Rémy Cofidis 00:06
3. CARTHY Hugh EF Education-EasyPost 00:14
4. BARRÉ Louis Team Arkéa-Samsic 00:17
5. JORGENSON Matteo Movistar Team 00:18
6. HAYTER Ethan INEOS Grenadiers 00:18
Zobraziť kompletné poradie
5. 16.10. zvlnena etapa ciel rovina Liuzhou > Guilin 210 km Molano
profil etapy, 1870 nastúpaných metrov (© tourofguangxi.com.cn)
V predposlednej etape sa v záverečnej časti objavili dve stúpania, tie však neboli príliš náročné, aby predstavovali hrozbu pre najrýchlejších jazdcov. V cieľovom meste Guilin sa tak odohral ďalší hromadný dojazd pelotónu a prvý triumf na podujatí zaznamenal Juan Molano.
Počas celého dňa v pelotóne pracovali tímy ako UAE Emirates, Ineos, Bahrain alebo Lotto Dstny, pre ktoré nebol problém postarať sa o celodenný únik. Ten bol chytený sedem kilometrov pred cieľom a potom už bolo všetko pripravené na záverečný šprint.
Ten sa odohral na širokej ceste a predstavili sa v ňom všetci favoriti. Pred páskou rozbehol akciu Bahrain, ale Jonathan Milan musel začať šprintovať príliš skoro a napokon sa nedostal ani na stupne víťazov.
Juan Molano vyrazil dopredu v tom najlepšom momente, udržal si najvyššiu rýchlosť až na pásku a dosiahol piate víťazstvo v sezóne. Štvrtý hromadný dojazd na podujatí tak vyhral štvrtý rôzny šprintér. Druhý skončil Olav Kooij, víťaz tretej etapy, a na stupne víťazov sa dostal aj Tobias Andresen. Na čele celkového poradia zostal Milan Vader.
Výsledky etapy
1. MOLANO Sebastian UAE Team Emirates 04:36:54
2. KOOIJ Olav Jumbo-Visma 00:00
3. LUND ANDRESEN Tobias DSM - firmenich 00:00
4. MILAN Jonathan Bahrain Victorious 00:00
5. DE KLEIJN Arvid Tudor Pro Team 00:00
6. ABERASTURI Jon Lidl-Trek 00:00
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie pretekov po etape
1. VADER Milan Jumbo-Visma 17:42:27
2. ROCHAS Rémy Cofidis 00:06
3. CARTHY Hugh EF Education-EasyPost 00:14
4. WELLENS Tim UAE Team Emirates 00:16
5. BARRÉ Louis Team Arkéa-Samsic 00:17
6. JORGENSON Matteo Movistar Team 00:18
Zobraziť kompletné poradie
6. 17.10. zvlnena etapa ciel rovina Guilin > Guilin 168 km Kooij
profil etapy, 1300 nastúpaných metrov (© tourofguangxi.com.cn)
Podujatie Tour de Guangxi vyvrcholilo šiestou etapou, ktorá síce v itinerári ponúkla aj dve stúpania, no ich vrcholy boli ešte ďaleko pred cieľom. Celkovo záverečná previerka merala 168 kilometrov a podľa papierových predpokladov mala skončiť hromadným dojazdom pelotónu. Dnes svoje posledné súťažné kilometre na ceste urobil český cyklista Zdeněk Štybar

Do celodenného úniku sa v poslednom dni dostalo najskôr kvarteto v zložení Dries De Bondt z Alpecin-Deceuninck, Jens Keukeleire z EF Education-EasyPost, Oscar Onley z DSM - Firmenich a Jens Reynders z Israel - Premier Tech. 90 kilometrov pred páskou sa k nim pripojil aj Rune Herregodts z Intermarché - Circus - Wanty. Únik mal celý čas k dobru iba niečo cez minútu. 

De Bondt (Alpecin), Keukeleire (EF Education), Onley (DSM), Reynders (IPT) a Herregodts (Intermarché) vydržali v čele do méty 44 kilometrov pred páskou. Vtedy balík stúpal na druhý hodnotený kopec v programe záverečného dňa. Na vrchol vyliezol ako prvý Hollmann (Movistar), no bol v čele pelotónu, nebol pred ním. Do konca etapy cyklisti ešte absolvovali rýchlostnú prémiu, kde vyhral Hayter (Ineos).

Po prémii necelých 18 kilometrov pred páskou z balíka ušlo až sedem cyklistov vrátane Milana Vadera, no balík ich rýchlo dostihol a následne sa scéna pripravovala na hromadný dojazd. Do neho priviedlo balík viacero zoskupení. V samom finále mal najviac síl Olav Kooij, ktorý vyhral pred Sebastianom Molanom a Ethanom Hayterom. Vader prišiel do cieľa v pelotóne a udržal sa v čele celkovej klasifikácie.  
 
Výsledky etapy
1. KOOIJ Olav Jumbo-Visma 03:34:50
2. MOLANO Sebastian UAE Team Emirates 00:00
3. HAYTER Ethan INEOS Grenadiers 00:00
4. DE KLEIJN Arvid Tudor Pro Team 00:00
5. RAJOVIC Dusan Bahrain Victorious 00:00
6. VIVIANI Elia INEOS Grenadiers 00:00
Zobraziť kompletné poradie
Celkové poradie pretekov
1. VADER Milan Jumbo-Visma 21:17:17
2. ROCHAS Rémy Cofidis 00:06
3. HAYTER Ethan INEOS Grenadiers 00:11
4. CARTHY Hugh EF Education-EasyPost 00:14
5. WELLENS Tim UAE Team Emirates 00:16
6. BARRÉ Louis Team Arkéa-Samsic 00:17
Zobraziť kompletné poradie
 
Náš eshop