Sumár týždňa: Ewan sa vráti do Jayca, Chladoňová skončila piata v Česku, Jumbo hľadá posily

15.10.2023, 13:00 | Aktuality zo sveta | Jakub Hlubek
Svet cestnej cyklistiky v uplynulých dňoch sledoval najmä prestupový trh. Caleb Ewan sa vracia do starého známeho pôsobiska. V budúcej sezóne už neuvidíme Zdeňka Štybara, keďže ukončí kariéru. Viacerí slovenskí cyklisti sa zúčastňujú českého pohára v cyklokrose. V sobotu bola najlepšia Viktória Chladoňová. Klasiku Japan Cup ovládol Rui Costa a netradičný problém musí riešiť Jumbo.
Ewan sa vráti domov, posilňovali aj ďalšie WT zostavy
Víťaz etáp na všetkých Grand Tour Caleb Ewan po piatich rokoch v tíme Lotto Dstny zmení zamestnávateľa. Majiteľ deviatich víťazných etáp na Tour Down Under podpísal dvojročný kontrakt so zoskupením Jayco AlUla. Vráti sa tak do tímu, v ktorom vstúpil do sveta profesionálnej cyklistiky. „Návrat pre mňa veľa znamená. V minulosti som s tímom dosiahol veľa úspechov a odštartoval som tu profesionálnu kariéru, takže na roky strávené tu mám naozaj dobré spomienky. Je príjemné, že budem opäť súčasťou austrálskej kultúry a anglicky hovoriaceho prostredia," povedal Ewan pre oficiálnu stránku svojho budúceho zoskupenia, ktoré ohlásilo už päť posíl. 
Počas týždňa ohlásili príchod nových jazdcov aj ďalšie prvoligové tímy. Mladíci Patrick EddyEnzo Leijnse Frank Van den Broeck sa z farmárskej zostavy DSM presunú do A-tímu. Tim Declerq, ktorého sme mohli vidieť aj na Okolo Slovenska, potvrdil uzatvorenie kontraktu s Trekom. Belgičan opustí Quick-Step po siedmich rokoch. Univerzáli Lars Boven a Juri Hollmann, vrchár Luca Vergallito a klasikár Stan Van Tricht posilnia zostavu Alpecinu. Filip Maciejuk, ktorý sa „preslávil" spôsobením hromadného pádu na Okolo Flámska, strávi nasledujúcu sezónu v drese Bory. Do Cofidisu príde šprintér Stanislaw Aniolkowski
Štybar ukončí kariéru, absolvuje ešte niekoľko pretekov v cyklokrose
Víťaz klasík na mačacích hlavách Omloop Het Nieuwsblad či E3 BinckBank Zdeněk Štybar v nadchádzajúcej sezóne nebude pokračovať v kariére. Trojnásobný svetový šampión v cyklokrose prezradil svoje rozhodnutie po druhej etape Tour of Guangxi. „Nie je ľahké ukončiť sezónu v Číne, tak ďaleko od rodiny. Na druhej strane, snažím sa na to príliš nemyslieť. Jednoducho tu pretekám a robím, čo musím. V zime by som ešte rád absolvoval nejaké cyklokrosové preteky, ale myslím si, že na ceste som už skončil. Bohužiaľ, nepodpísal som zmluvu na budúci rok, pretože v našom tíme už nie je miesto," povedal víťaz Strade Bianche z roku 2015 pre Cyclingnews
Manažér sa rozprával s viacerými tímami, ale po operáciách, mojich výkonoch a vzhľadom na môj vek už nie som zaujímavý," dodal účastník deviatich Grand Tours. Od roku 2021 sa musel popasovať so zdravotnými problémami. Pred dvoma rokmi absoloval operáciu pre srdcovú arytmiu. Štyrikrát za august prekonal koronavírus a v máji tohto roka podstúpil ďalší operačný zákrok bedrových tepien v oboch nohách. Dvakrát bol blízko k triumfu na Paríž-Roubaix. V sezóne 2015 ho na velodróme prešprintoval John Degenkolb. O dva roky neskôr opäť skončil druhý, keď bol rýchlejší ďalší odchádzajúci cyklista Greg Van Avermaet. 
Slováci sa na českom pohári v cyklokrose opäť nestratili
Včera sa v českom meste Jičín uskutočnilo štvrté kolo českého pohára v cyklokrose, ktorý je známy aj pod názvom Toi Toi Cup. Na štart sa postavilo viacero slovenských cyklistov. V najprestížnejšej kategórii elitných mužov druhýkrát v rade zvíťazil domáci jazdec Michael Boroš (Elkov - Kasper). Na deviatej priečke skončil jediný Slovák Matej Ulík (Expres CZ - Tufo Team Kolín). Stratil dve minúty a 25 sekúnd. V spoločnej kategórii žien a junioriek po týždni opäť dominovala Kristýna Zemanová (Brilon Racing Team MB). Kvalitný výkon podala aj juniorka Viktória Chladoňová. V reprezentačnom drese skončila piata s mankom minúty a 37 sekúnd. 
Viktória Chladoňová (© Matej Červenka)
Slovensko malo zastúpenie v elitnej desiatke aj medzi juniormi. Ich zápolenie ovládol domáci jazdec Patrik Lienert (Rexonix Kovo Praha). Na konci Top 10 dokončil preteky Tobias Hajkovský, ktorý stratil minútu a trinásť sekúnd. V druhej desiatke prišli do cieľa Peter Šoltés Dominik Sochan. Všetci traja boli súčasťou reprezentačného družstva. Medzi staršími žiakmi absolvoval preteky Matyáš Vančo (TJ Slovan Bohnice - BMX). V tejto kategórii zvíťazil domáci cyklista Samuel Mucha (Športový klub Jiří Team Ostrava). Jediný Slovák skončil na 25. priečke so stratou dvoch minút a 25 sekúnd. Ostatné kategórie boli bez slovenskej účasti. 
Japan Cup ovládol veterán Costa, má namierené do EF Education
V skorých ranných hodinách stredoeurópskeho času sa v krajine vychádzajúceho slnka uskutočnil 30. ročník klasiky Japan Cup Cycle Road Race za účasti siedmich World Tour zoskupení. Pelotón musel absolvovať päťnásť okruhov so stúpaním Kogashiyama (2,1 km; 6 %). Spočiatku jazdil pred pelotónom Julian Alaphilippe (Soudal - Quick Step), ale dvojnásobného majstra sveta dostihla početná skupina, kde bolo 21 ľudí. Pretekárom život znepríjemňoval hustý dážď. 25 kilometrov pred páskou atakoval Rui Costa (Intermarché - Circus - Wanty). Neskôr ho doplnili Felix Engelhardt (Jayco AlUla) a Guillaume Martin (Cofidis). 
Táto trojica zostala na čele pretekov až do konca a v závere bojovala o víťazstvo. Devätsto metrov pred páskou zaútočil Martin, ale nevyšlo mu to a z piateho triumfu v sezóne sa radoval Costa. Druhý skončil Engelhardt, vlaňajší majster Európy v pretekoch do 23 rokov. Na Francúza zostala tretia priečka. 27 sekúnd stratil štvrtý Maxim Van Gils (Lotto Dstny), ktorý odišiel z druhej skupiny päť kilometrov pred cieľom. Elitnú päticu uzavrel ďalší zástupca Intermarché Georg Zimmermman. Portugalčan nebude pokračovať v Intermarché. Podľa dánskeho portálu Ekstra Bladet majster sveta z roku 2014 podpísal zmluvu s EF Education-EasyPost.  
Jumbo hľadá posily, musí doplniť káder kvôli UCI pravidlám
Zoskupenie, ktoré tento rok ovládol Grand Tours Jumbo-Visma musí do konca prestupového obdobia doplniť súpisku minimálne dvoma jazdcami. Aktuálne má druhý najlepší tím na sveta zazmluvnených 25 cyklistov pre nasledujúcu sezónu. Pravidlá Medzinárodnej cyklistickej únie však hovoria o minimálne kvôte 27 jazdcov. Holandský tím už priviedol vrchárov Mattea Jorgensona Bena Tulleta. Z farmy postúpili do A-tímu nedávny víťaz Sparkassen Münsterland Giro Per Strand Hagenes, celkový víťaz Giro Next Gen Johannes Staune-Mittet a účastník Okolo Slovenska Loe Van Belle. Naopak, tím opustí sedem ľudí. 
Rohan Dennis Jos Van Emden ukončili kariéru. Nathan Van Hooydonck pre srdcovú arytmiu, pre ktorú havaroval s autom, taktiež skončil. Víťaz Gira Primož Roglič odchádza do Bory. Ďalší vrchár Sam Oomen podpísal trojročnú zmluvu s Trekom. Gijs Leemreize Timo Roosen budú v kariére pokračovať v DSM: Obaja v septembri štartovali na Okolo Slovenska. Michel Hessmann bol suspendovaný pre doping. Otáznik visí nad pokračovaním vlaňajšieho majstra sveta v ITT Tobiasa Fossa. „Stále sa pohybujeme na trhu. Pokiaľ jazdec spĺňa naše predstavy a štandarty, pozrieme sa na neho," povedal športový riaditeľ Merijn Zeeman pre Wielerflirts.
 
Náš eshop