Slovensko získalo do Paríža dve miestenky, jednu pre muža a po 28 rokoch aj pre ženu

18.10.2023, 20:00 | Slovensko a Slováci | TASR, SOŠV, L. Timko
Slovensko získalo do Paríža dve miestenky, jednu pre muža a po 28 rokoch aj pre ženu
Nora Jenčušová (© Matej Červenka)

Na základe rebríčkov UCI má slovenská cestná cyklistika miesta pre jedného muža a jednu ženu na OH 2024 v Paríži. O konkrétnych menách do olympijskej nominácie rozhodne cestná komisia SZC na základe výkonnosti a interných kritérií až v období pred začiatkom hier. Slovensko vyšle cestnú cyklistku na OH prvýkrát po 28 rokoch ako informoval Peter Pašuth z SOŠV.
V Paríži sa predstaví v cestných pretekoch iba rekordne málo 90 cyklistov a rovnaký počet cyklistiek. UCI rozdelila miestenky na základe cyklistických rebríčkov krajín k 17. októbru 2023. Miesta pre parížske preteky s hromadným štartom v cestnej cyklistike získalo najlepších 45 krajín v oboch rebríčkoch.
Martin Svrček (© Matej Červenka)
Medzi mužmi je Slovensko v rebríčku UCI na 32. pozícii, medzi ženami na 36. priečke. Podľa pravidiel, maximálny počet štyroch cyklistov môžu do cestných pretekov jednotlivcov a jednotlivkýň postaviť štáty z prvých piatich miest rebríčka, u mužov sú to Belgicko, Dánsko, Slovinsko, Veľká Británia a Francúzsko. Tri miestenky sú určené pre krajiny od 6. do 10. priečky, dve pre štáty z druhej desiatky.
Ďalších 25 krajín môže vyslať do Paríža po jednom cyklistovi do pretekov s hromadným štartom. Zvyšných desať miest prerozdelila UCI podľa výsledkov majstrovstiev sveta a kontinentálnych šampionátov. Slovensko nemá na základe rebríčka UCI či výsledkov na MS právo nominovať pretekára či pretekárku do časovky. Uviedla stránka olympic.sk.

Kým slovenskí "cestári" štartovali na olympijských hrách pravidelne, ženy sa predstavili len v Atlante 1996. V pretekoch s hromadným štartom skončila Lenka Ilavská na 24. a Eva Loweová-Orvošová na 27. pozícii.
Nora Jenčušová (© Matej Červenka)
Cestní cyklisti nechýbali v slovenských dresoch na olympijských hrách ani raz v ére samostatnosti. Doteraz sa pod piatimi kruhmi predstavilo od roku 1996 dvanásť "cestárov" (Peter Sagan, Juraj Sagan, Lukáš Kubiš, Patrik Tybor, Ján Valach, Matej Jurčo, Roman Broniš, Martin Riška, Róbert Nagy, Milan Dvorščík, Pavol Zaduban, Miroslav Lipták). Najlepší individuálny výsledok v pretekoch s hromadným štartom dosiahol Peter Sagan, ktorého v Londýne 2012 klasifikovali na 34. priečke.
Podľa aktuálnej výkonnosti sa očakáva, že sa v Paríži predstaví jeden z trojice Martin Svrček - Matúš Štoček - Lukáš Kubiš podľa zdravotného stavu a výkonnosti. U žien to pravdepodobne vyzerá na účasť Nory Jenčušovej, ktorá sa postarala o vyše polovicu získaných bodov, vďaka ktorým sa miestenka získala.
"Študovali sme si pred sezónou, že ak sa na to zameriame, máme šancu získať aj pre nás raritnú ženskú miestenku na OH. Dali sme dokopy pretekový program a snažili sa cieliť najmä na Noru. Podarilo sa jej získať takmer 350 UCI bodov vrátane tých z ME. Bodovala dvanásťkrát. A dokonca jej patrí 101. miesto aj v individuálnom rebríčku UCI, takže ukázala, že tam skrátka patrí. Veľmi sa z toho tešíme a veríme, že bude mať formu. Ďakujem Nore, jej rodičom, trénerke, ale aj komisii cestnej cyklistiky za dôveru a prácu na tom, aby sa to podarilo. Samozrejme, nechceme, aby to bolo "o účasti", ale aby zabojovala v tých pretekoch o čo najlepší výsledok. Hrozná škoda, že tie kritériá sú tak postavené, že nebude môcť štartovať v časovke, keďže to je jej silnejšia disciplína. Samozrejme, miestenka nie je personalizovaná, nedostane ju Nora automaticky, ale na základe výkonnosti," povedal nám športový riaditeľ reprezentácie Jakub Vančo.
 
Náš eshop