Sumár týždňa: Sagan hviezdil v Singapure, Quintanov návrat, Van Aert na Giro či saudská revolúcia

29.10.2023, 17:00 | Magazín C-I.sk | Peter Matis
Prvému týždňu mimosezónneho obdobia dominovalo oznámenie trasy budúceho ročníku Tour de France, ktoré vyvolalo mnoho spokojných i nespokojných reakcií v pelotóne. Okrem toho sme spoznali víťaza Zlatého pedálu, program hviezd tímu Visma, prvé posily Ineosu, nové pôsobisko Naira Quintanu a taktiež sa na horizonte začala črtať zaujímavá revolučná myšlienka zo Saudskej Arábie.

Zmiešané reakcie

Trasa Tour de France 2023 je skutočne divácky atraktívna, no i netradičná. Dvojnásobný prejazd Álp a ťažké Pyreneje, v kombinácii s horským záverom podujatia a absenciou Elizejských polí vyvolali negatívne reakcie zo šprintérskeho tábora. Víťaz zeleného dresu Jasper Philipsen otvorene spochybnil motiváciu rýchlych mužov zostávať na Tour aj po druhom týždni a taký Mark Cavendish zase povedal, že po prezentácii zostal v šoku a označil trasu za príliš ťažkú.


Emócie vyvolalo aj zaradenie štrkových sektorov do programu deviateho dňa. Remco Evenepoel sa nechal počuť, že na takýto terén sú určené klasiky a na Tour nemá čo robiť, zatiaľ čo riaditeľ tímu Visma Richard Plugge označil za rozhodujúci faktor tejto etapy šťastie. Naopak, Tadej Pogačar vyhlásil veľkú spokojnosť s trasou a spolu s kolegami Juanom Ayusom a Joãom Almeidom už naznačil veľký záujem štartovať vo Francúzsku.

Vélo d'Or

Ocenenie Zlatý bicykel sa v cyklistike neteší takej prestíži ako napríklad Zlatá lopta vo fubale, no i tak sa tento rok v médiách skloňovalo pomerne často. Za najlepšieho cyklistu roka bol vyhlásený víťaz Tour Jonas Vingegaard, s čím však nesúhlasila obrovská časť fanúšikov, ktorá by s trofejou radšej videla Tadeja Pogačara alebo Mathieuho Van der Poela. Na sociálnych sieťach sa tak anketa ocitla pod niekoľkodňovou paľbou kritiky.


Návrat kráľa

Po dlhých týždňoch ticha sa z ničoho nič rozuzlila situácia okolo budúcnosti Naira Quintanu. Kolumbíjčan sa počas celého roka zúfalo snažil zohnať zmluvu vo World Tour tíme, no postupne ho odmietli Astana, AG2R Citroën, Cofidis, Lidl-Trek, Bahrain Victorious a dohoda sa neuzavrela ani s tímom Jayco AlUla.
Keď to už vyzeralo pre Nairových fanúšikov beznádejne, tak prišla správa ako z rozprávky. Nairo sa vráti do Movistaru, kde strávil veľkú časť svojej kariéry a zaznamenal tu najväčšie úspechy vrátane víťazstiev na Gire i Vuelte, či trojnásobného pódia na Tour de France.


Španielsky tím nutne potreboval druhého lídra po tom, ako nedokázal zaistiť podpis Carlosa Rodrígueza. Španielsky talent totižto po dlhej ságe napokon zostáva v Ineose Grenadiers, kde podpísal zmluvu na štyri roky. Ineos okrem toho oznámil aj predĺženie kontraktu s Geraintom Thomasom a príchody nových posíl Óscara Rodrígueza či mladého supertalentu z juniorov, Američana Adrewa Augusta.


Revolúcia na obzore

Niekoľko najlepších svetových tímov vrátane celkov Soudal, Ineos, Visma či EF sa v zákulisí pokúša o vytvorenie akejsi cyklistickej Super League. Ako prvé o tom informovalo Reuters. Hlavnými aktérmi celého projektu by mali byť Richard Plugge a Zdeněk Bakala, ktorí by chceli priniesť akúsi revolúciu a stabilizovať biznis model celého športu, vďaka ktorému by nehrozil bankrot menším pretekom a najlepším tímom ako Jumbo-Visma či kedysi HTC-Highroad, informoval sám Plugge v podcaste Radio Cycling. Cieľom je obmedziť silu organizátorov ako ASO a RCS a rozdeliť koláč financií generovaný z prenosov najväčších pretekov aj medzi ostatných.

V rovnakom médiu zaznela aj správa o tom, kto by mohol financovať takýto veľký projekt. Záujem navždy zmeniť cyklistiku nemá nikto iný ako Saudská Arábia a jej Verejný Investičný Fond (PIF), ktorý už pretvoril podobu svetového golfu a dotuje progres saudskoarabskej futbalovej Premier League či Newcastlu United. Cyklistika by tak mohla byť ďalším športom na rade. V najbližších týždňoch by sme sa mohli dozvedieť viac o tom, ako by takáto Super League fungovala a čo na to UCI a ASO s RCS.
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

Sagan opäť kráľom bodovačky

V po sezónnom období už tradične hrajú prím rôzne ázijské kritériá - exhibície a počas tohto víkendu sa oči celého cyklistického sveta upierajú do Singapuru, kde sa konalo Prudential Singapure Criterium pod záštitou organizátorov Tour de France. Vyhral ho po šprinte Jasper Philipsen, na ktorého jeho tím Alpecin výborne zapracoval a chytil útočiaceho Tadeja Pogačara iba niekoľko desiatok metrov pred páskou. Pretekov sa zúčastnil aj Peter Sagan, ktorý vďaka svojím výkonom na prémiách vyhral svoju obľúbenú bodovačku.


Hlavnému nedeľnému kritériu predchádzal v sobotu program s inými disciplínami a trojnásobný majster sveta zo Slovenska nechýbal ani v rikšovej štafete. Predstavil sa v Tíme Froome, kde spojil svoje sily s Markom Cavendishom a Chrisom Froomom v boji proti Tímu Pogačar. Slovinca doplnili Jasper Philipsen a Gulio Ciccone, no a práve druhý menovaný tím napokon o dvanásť sekúnd triumfoval.


Na kritériu sa však zúčastnila aj celá rada ďalších hviezd, ako je napríklad tohtoročný víťaz Vuelty Sepp Kuss. Američan však na seba počas týždňa upútal pozornosť aj iným spôsobom. Vyhlásil, že v budúcom roku nezopakuje svoj Grand Tour trojboj a vynechá trojtýždňovku v Taliansku, čím aj vyvrátil špekulácie že by viedol Vismu na Gire. Naopak, holandský celok by mal do Talianska vyslať po prvýkrát Wouta Van Aerta. Belgičan má veľký záujem na Gire štartovať a následne sa dôkladne pripraviť na olympiádu. Jeho účasť na Tour je tak s otáznikom.
 
Náš eshop