SP v cyklokrose v Topoľčiankach: Chladoňová s ďalšími dvomi výhrami, Ulík uspel u mužov

31.10.2023, 14:00 | Slovensko a Slováci | Juraj Janoťák
Počas posledného októbrového víkendu prebehli v Topoľčiankach 4. a 5. kolo Slovenského pohára v cyklokrose. Sobotňajšie preteky mužov, žien a juniorov spadali do kategórie UCI C2, takže sa bojovalo aj o UCI body. V nedeľu už sa išlo len o body do SP. Viktória Chladoňová v Topoľčiankach nemala súperku, Matej Ulík triumfoval v nedeľňajších pretekoch mužov. 

Sobota 28. októbra – Topoľčianky

Muži a U23

Do sobotňajších pretekov 4. kola Slovenského pohára v cyklokrose sa v kategórii mužov prihlásilo 39 cyklistov vrátane Belgičana Seppa Romboutsa (RB Zelfbouw UCT). On však nakoniec na štart neprišiel, rovnako ako ďalší dvaja pretekári. V sobotu tak súťažilo 36 pretekárov z zo Slovenska, Česka, Maďarska, Rakúska a Poľska.

Okruh v Topoľčiankach bol dlhý 3,1 kilometra a bol poriadne blatistý. Muži na ňom urobili dokopy sedem kôl. Ich preteky tak merali necelých 22 kilometrov. Preteky nešli víťazi predchádzajúcich troch kôl, a to Francúz Mickael Crispin (wagner cycling), ktorý vynechal už aj 3. kolo, a poľský cyklista Marek Konwa (TJ Auto Škoda Mladá Boleslav). 
Matej Ulík (© Soňa Niková)

Sobotňajšie preteky mužov spadali do kategórie UCI C2, takže v ponuke boli okrem bodov do hodnotenia pohára aj UCI body. Práve tie boli motiváciou pre zahraničných cyklistov. Najsilnejším z nich bol český pretekár Václav Ježek (Brilon Cycling Team Mlada Boleslav), ktorý od úvodného kola tlačil na pílu a jeho súperi mali s jeho tempom veľké problémy. 

Poliak Ksawier Garnek (UKS KRUPIŃSKI SUSZEC), Česi František Hojka a Václav Naxera (2x Expres CZ-Tufo Team Kolín), no aj náš Matej Ulík (Expres CZ-Tufo Team Kolín) v úvode dokázali držať krok, no postupom času začali postupne odpadávať. Radosť slovenským divákom robil Ulík, pretože on najdlhšie dokázal nasledovať zadné koleso Václava Ježeka (Brilon Cycling Team Mlada Boleslav). 
Václav Ježek (© Soňa Niková)

Aj Mateja Ulíka ((Expres CZ-Tufo Team Kolín) sa ale český pretekár dokázal zbaviť, síce ten ešte v poslednom kole mal teoretickú šancu zvíťaziť. Musel sa však spoliehať na chybu Václava Ježeka (Brilon Cycling Team Mlada Boleslav). Tú neurobil a nakoniec zvíťazil. Ulík finišoval druhý so stratou jedenástich sekúnd. Tretí bol Čech Václav Naxera (Expres CZ-Tufo Team Kolín).

Matej Ulík (Expres CZ-Tufo Team Kolín) tak zaznamenal najlepší výsledok v tohtoročnom SP v cyklokrose. Získal aj 30 UCI bodov. Tie bralo tradične desať najlepších pretekárov. Okrem Ulíka sa do Top 10 dostal aj Samuel Kováč (Cycling Academy Trenčín), ktorý prišiel do cieľa so stratou troch minút na víťaza. Skončil ôsmy, boli z toho štyri UCI body.
Traja najlepší u mužov (© Soňa Niková)

Ženy a juniorky

V sobotňajších pretekoch žien a junioriek sa na štart postavilo 23 účastníčok zo štyroch krajín - Slovenska, Česka, Poľska a Rakúska. Neštartovala víťazka z Trnavy Češka Kristýna Zemanová (Brilon Cycling Team Mlada Boleslav), no na štarte nechýbala víťazka úvodných dvoch kôl Viktória Chladoňová (CLIMBERG SPORT TEAM).

Ženy a juniorky urobili na topoľčianskom okruhu štyri kolá, takže nemali takmer žiadne príležitostí na chyby. Od úvodného výstrelu bolo viac ako jasné, ktorá dáma má najväčšie šance na víťazstvo. Bola ňou Viktória Chladoňová (CLIMBERG SPORT TEAM), ktorá vystrelila dopredu ako šíp a už po polovici pretekov bola v čele úplne sama s luxusným náskokom. 
Viktória Chladoňová (© Soňa Niková)

Rozostupy za ňou neboli také veľké. Sofia Ungerová (Cycling Academy Trenčín), Poľka Antonina Bialeková (Warszawski Klub Kolarski) a aj Dorota Vojtíšková ( CLIMBERG SPORT TEAM) boli skoro celé preteky prakticky pri sebe, odkedy sa rozdelili tak vzájomne udržiavali aspoň očný kontakt na niektorých úsekoch dráhy.

Bitka o zvyšné dve miesta na pódium tak bola trochu dramatická, o víťazstvo vôbec. Viktória Chladoňová (CLIMBERG SPORT TEAM) si opäť z pretekov žien urobila svoju šou. Do cieľa prišla o minútu a 31 sekúnd skôr ako druhá najlepšia žena. Ňou bola Sofia Ungerová (Cycling Academy Trenčín). O ďalších 16 sekúnd finišovala tretia Poľka Antonina Bialeková (Warszawski Klub Kolarski). 

 
Viktória Chladoňová (© Soňa Niková)
Viktória Chladoňová (CLIMBERG SPORT TEAM) tak v úvodných štyroch kolách trikrát vyhrala a raz bola druhá. Získala ďalších 40 UCI bodov. Poriadnu porciu získali aj Sofia Ungerová (Cycling Academy Trenčín) a Dorota Vojtíšková (CLIMBERG SPORT TEAM), tretia najlepšia juniorka. Ungerová brala 30 bodov, Vojtíšková 15. 

UCI body sa ušli aj pre siedmu Terezu Kurnickú (PROefekt team), presnejšie šesť, ôsmu Janku Keseg Števkovú (OUTSITERZ), konkrétne štyri a bod získala aj Ema Smatanová (Cycling Academy Trenčín) za desiate miesto.
Viktória Chladoňová (© Soňa Niková)

Juniori

Rovnakú dĺžku a aj trasu ako ženy a juniorky išli v sobotu aj juniori. U nich sa prihlásilo na štart celkovo 37 cyklistov, prevažne zo Slovenska, no aj medzi juniormi sa rozdávali UCI body, čo prilákalo na štart aj Poliakov, Čechov, Maďarov a Rakúšanov. A práve v réžii zahraničných cyklistov prebiehali sobotňajšie preteky juniorov. 

Hlavné slovo malo trio českých zástupcov, a to Pavel Šumpík (Roman Kreuziger Cycling Academy), Jan Janout (ČEZ Cyklo Team Tábor) a Matěj Havel (LAWI Junior team). V popredí sa pohyboval aj Poliak Maciej Jaroslawski (Warszawski Klub Kolarski), lenže už po polovici pretekov vedel, že víťazstvo zo Slovenska si neodnesie.
Pavel Šumpík (© Soňa Niková)
Českí pretekári totiž stále stupňovali svoje tempo. V tejto časti pretekov už viedol Pavel Šumpík (Roman Kreuziger Cycling Academy) s miernym náskokom pred Janom Janoutom (ČEZ Cyklo Team Tábor), Matěj Havel (LAWI Junior team) už mal väčšiu stratu a viac-menej sa koncentroval na bitku o tretiu priečku s Poliakom Maciejom Jaroslawskim (Warszawski Klub Kolarski).

V druhej polovici pretekov sa situácia na trati vôbec nezmenila, zmenili sa len medzery. Pavel Šumpík (Roman Kreuziger Cycling Academy) vyhral s náskokom 30 sekúnd pred krajanom Janom Janoutom (ČEZ Cyklo Team Tábor). Tretí prišiel do cieľa ďalší Čech Matěj Havel (LAWI Junior team), no jeho manko na víťaza bolo už 54 sekúnd. 
Pavel Šumpík (© Soňa Niková)
Najlepším slovenským pretekárom bol Lukáš Vranák (CK EPIC DOHŇANY) na ôsmom mieste. Získal tak štyri UCI body. Deväť sekúnd na neho stratil Peter Šoltés (CK CYKLOGLAJZA BB), bolo z toho deviate miesto a dva UCI body. Najlepšiu desiatku uzatváral Tobias Hajkovský (CK MŠK Kežmarok), aj jemu sa ušiel jeden UCI bod.

Masters A, B a C 

Zahraničný pretekár ovládol aj kategóriu Masters A, ktorá urobila na okruhu tri kolá. Bol ním Poliak Andrzej Michniak (Warszawski Klub Kolarski), ktorému spoločnosť na pódiu robili Martin Čangel (CK BIKE PEAK OSLANY) a Čech Roman Hyneček (TUFO CZ OTROKOVICE).

V B-čku bol opäť raz najrýchlejší Milan Barényi (CK BIKE PEAK OSLANY), ktorý znovu vyhral aj celkovo preteky Masters. Barényi v tomto ročníku SP ešte neskončil horšie ako prvý. Druhý v B-čku bol Róbert Glajza (CK CYKLOGLAJZA BB), tretiu priečku obsadil Rakúšan Leopold Heigl (SU Bikestore.cc Team).
Milan Barényi (© Soňa Niková)

Zo šestice pretekárov spadajúcich do C-čka bol najrýchlejší Milan Jánošík (Klub Nadšencov Amatérskej Cyklistiky). Druhý bol Pavel Havrila (PIERRE BAGUETTE team) a tretí Jaroslav Ulík (Obecný športový klub TATRAN, Liptovská Osada). 

Ostatné kategórie

Tri kolá urobili aj kadeti. Zo 48 prihlásených cyklistov preteky najrýchlejšie prešiel Milan Húsenica (Športový klub Topoľčianky). 41 sekúnd na neho stratil druhý najlepší Jakub Mikuš (Slávia Trenčín), ďalších 26 sekúnd stratil Ondrej Sobota (Slávia Trenčín) na tretej priečke.

Kadetky urobili dve kolá na okruhu. Zvíťazila Emma Galovičová (CyS - Akadémia Petra Sagana) so 40 sekundovým náskokom pred druhou Alexandrou Kadlecovou (Novomestský Superbiker). Na stupne víťazov sa dostala aj Poľka Aniela Augustyniaková (Grupa Kolarska Gliwice), ktorá finišovala na tretej priečke.
Emma Galovičová (© Soňa Niková)

U starších žiakov triumfoval Jakub Záchenský (CyS - Akadémia Petra Sagana), ktorý si počas dvoch kôl vytvoril náskok 27 sekúnd pred Sebastianom Trnkom (CYKLISTICKÁ TOUR) na druhej priečke. Tri sekundy po ňom sa do cieľa dostal tretí najlepší Jakub Hnojčík (CYKLISTICKÁ TOUR).

Medzi staršími žiačkami vyhrala Natália Letková (CK EPIC DOHŇANY), ktorá bola zároveň najlepšia aj medzi žiačkami. U mladších žiakov sa na najvyššiu priečku dostal Richard Tkáč (Športový klub Topoľčianky).

Nedeľa 29. októbra – Topoľčianky

Muži a U23

Nedeľňajšie preteky už nespadali do kategórie UCI C2, takže sa v nich išlo čisto len o body do hodnotenia SP v cyklokrose. Znamenalo to aj odliv zahraničnej konkurencie zo štartovej listiny v kategórii mužov. Štartovka bola tentokrát čisto slovenská, spoza hraníc nedeľňajšie preteky išiel iba Čech Marek Majdanics (TJ Auto Škoda Mladá Boleslav).

Preteky mužov prebehli rovnako ako v sobotu na okruhu dlhom 3,1 kilometra a muži na ňom urobili sedem kôl. Hneď od samého začiatku bolo o víťazovi prakticky rozhodnuté. Pretože Matej Ulík (Expres CZ-Tufo Team Kolín) na nič nečakal, absenciu zahraničných pretekárov sa snažil okamžite využiť a v podstate od prvého kola nezmizol z čela.
Matej Ulík (© Soňa Niková)

Ani o zvyšné dve priečky na pódiu sa nezviedol veľký súboj. Samuel Kováč (Cycling Academy Trenčín) akonáhle vypadol z boja o víťazstvo pokračoval osamotený na druhej priečke. Nakoniec za víťazom zaostal o 72 sekúnd. Ďalších 41 sekúnd stratil Sebastian Michalec (CLIMBERG SPORT TEAM), pre ktorého sa ušla tretia priečka. Ostatní pretekári stratili viac ako tri minúty. 

Matej Ulík (Expres CZ-Tufo Team Kolín) tak zaznamenal svoje prvé víťazstvo v tomto ročníku SP v cyklokrose. Už po sobotňajšom štvrtom kole bol v čele predbežného hodnotenia, po nedeľňajšom piatom kole si ho však poistil. Na konte má 365 bodov. Druhý je Samuel Kováč (Cycling Academy Trenčín) s 229 bodmi. 
Samuel Kováč (© Soňa Niková)

Ženy a juniorky
Aj u žien v nedeľu štartovalo menej účastníčok a zo zahraničia len dve české pretekárky. Inak parametre pretekov žien a junioriek zostali rovnaké ako v sobotu, čo naznačilo, že budeme mať aj rovnakú víťazku ako v sobotu. Viktória Chladoňová (CLIMBERG SPORT TEAM) dokázala zvíťaziť aj v medzinárodnej konkurencii, takže sa očakávalo jej ďalšie hladké víťazstvo. 

A Viktória Chladoňová (CLIMBERG SPORT TEAM) nesklamala. Hneď po odštartovaní pretekov sa osamostatnila v čele a išla si za svojim ďalším v poradí už štvrtým triumfom v tohtoročnom SP v cyklokrose. A to od polovice pretekov už mohla v podstate šetriť silami, veď vtedy druhá Sofia Ungerová (Cycling Academy Trenčín) na ňu mala už obrovskú stratu. 
Tri najlepšie ženy v úvode pretekov (© Soňa Niková)

Viktória Chladoňová (CLIMBERG SPORT TEAM) nakoniec zvíťazila o dve a pol minúty pred Sofiou Ungerovou (Cycling Academy Trenčín). To je obrovský rozdiel. No tretia najlepšia pretekárka v nedeľu, Dorota Vojtíšková (CLIMBERG SPORT TEAM), stratila na víťazku tri a pol minúty. Také rozdiely medzi tromi najlepšími sa v cyklokrose nevidia často. 

Po piatich kolách je prakticky rozhodnuté o víťazke SP v cyklokrose. Viktória Chladoňová (CLIMBERG SPORT TEAM) má pred poslednými štyrmi kolami náskok 145 bodov pred druhou Sofiou Ungerovou (Cycling Academy Trenčín), a už o dva týždne v Šamoríne môže definitívne rozhodnúť o svojom celkovom víťazstve. 
Viktória Chladoňová (© Soňa Niková)

Juniori

V nedeľňajších pretekoch juniorov sa rozhodlo štartovať 24 cyklistov prevažne zo slovenským občianstvom. Preteky v juniorov prebehli na piatich okruhoch, rovnako ako v sobotu. V sobotu najlepší výkon zo Slovákov podal Lukáš Vranák (CK EPIC DOHŇANY), ktorý tak bol v nedeľu najväčším favoritom na zisk víťazstva. 

Lenže preteky sa mu nevydarili, vôbec. Na víťaza stratil rovné dve minúty a obsadil konečnú siedmu priečku. Jeho slabší výkon a neúčasť Petra Šoltésa (CK CYKLOGLAJZA BB) dokonale využil Tobias Hajkovský (CK MŠK Kežmarok). Nezvíťazil až takým suverénnym spôsobom, no druhému najlepšiemu nadelil v cieli 20 sekúnd. 
Tobias Hajkovský (© Soňa Niková)

Druhý skončil Jakub Benča (MŠK Žiar nad Hronom - Cyklistický klub), pre ktorého to bol najlepší výsledok v tohtoročnom SP v cyklokrose. To isté konštatovanie platí aj pre Martina Surmana (Slávia Trenčín), ktorý v 5. kole skončil na treťom mieste. Jeho a druhého Benču delili v cieli len štyri sekundy.

Lídrom SP v cyklokrose v kategórii juniorov tak zostal Maďar Zsombor Takács (Superior Racing Team), ktorý vyhral úvodné tri kolá. Počas posledného októbrového víkendu však u nás neštartoval. Zo Slovákov je najlepším Peter Šoltés (CK CYKLOGLAJZA BB) na druhom mieste. Na lídra stráca 40 bodov.
Martin Surman (© Soňa Niková)

Masters A, B a C

V nedeľu preteky Masters A vyhral Martin Čangel (CK BIKE PEAK OSLANY), využil tak neúčasť sobotňajšieho víťaza. Spoločnosť na pódiu mu robili Čech Lukáš Bukovský (DK BIKESHOP Racing Team) a Tomáš Legnavský (OUTSITERZ). Bukovský bol druhý, Legnavský tretí. Čangel vedie hodnotenie pohára po 5. kole v tejto kategórii. 

V B-čku sa udiala jedna zmena oproti sobote. Vyhral opäť Milan Barényi (CK BIKE PEAK OSLANY) a po druhé miesto si prišiel znovu Róbert Glajza (CK CYKLOGLAJZA BB). Tretí však tentokrát finišoval Branislav Kacina (CLIMBERG SPORT TEAM). Barényi je po polovici pohára na najlepšej ceste obhájiť celkové víťazstvo z minulého roku. 

Rovnakého víťaza ako v sobotu mali v nedeľu aj v kategórii Masters C. Milan Jánošík (Klub Nadšencov Amatérskej Cyklistiky) znovu nikoho nenechal na pochybách, že v tejto vekovej kategórii je najsilnejší. Druhý bol Jaroslav Ulík (Obecný športový klub TATRAN, Liptovská Osada), tretí Pavel Havrila (PIERRE BAGUETTE team). Jánošík tak zaznamenal piate víťazstvo po sebe.

Ostatné kategórie

Sobotňajšie víťazstvo v kategórii kadetov sa podarilo v nedeľu obhájiť aj Milanovi Húsenicovi (Športový klub Topoľčianky). Ten tak zaznamenal štvrtý triumf po sebe v pohári a vedie ho. Striebornú pozíciu v nedeľu obsadil Jakub Mikuš (Slávia Trenčín), bronzovú Dávid Hulala (CyS - Akadémia Petra Sagana).

U kadetiek sa z výhry tešila Češka Barbora Bukovská (DK BIKESHOP Racing Team). Celú minútu na ňu stratila sobotňajšia víťazka Emma Galovičová (CyS - Akadémia Petra Sagana), o ďalších desať sekúnd zaostala tretia Karolína Bortelová (CYKLISTICKÁ TOUR). Práve tá aj vedie hodnotenie pohára po 5. kolách. 

Medzi staršími žiakmi sa očakával ďalší súboj o víťazstvo medzi Jakubom Záchenským (CyS - Akadémia Petra Sagana) a Sebastianom Trnkom (CYKLISTICKÁ TOUR). Lenže ten sa nakoniec nekonal. Vyhral Čech Ondřej Bukovský (DK BIKESHOP Racing Team), Záchenský bol druhý a tretí skončil Maďar Olivér Bánfai (Superior Racing Team). Trnka bol štvrtý, no stačilo mu to k tomu, aby viedol pohár. 

Natália Letková (CK EPIC DOHŇANY) po sobote vyhrala aj v nedeľu medzi staršími žiačkami a žiačkami zároveň. U mladších žiakov sa na trón vrátil Jakub Stano (Športový klub Topoľčianky), ktorému sobotňajšie preteky nevyšli podľa predstáv, no v nedeľu už bol zas dominantný. Stano vyhral aj úvodné tri kolá. 
 
Náš eshop