Sumár týždňa: Ineos sa rozpadá, končia dve legendy a Oss mení disciplínu

19.11.2023, 17:00 | Aktuality zo sveta | Peter Matis
Tretí novembrový týždeň priniesol najmä dve šokujúce správy o rezignácii vedenia tímu Ineos Grenadiers a kolapse obľúbenej cyklistickej internetovej platformy GCN. Okrem toho sme sa ale dozvedeli aj o budúcoročných cieľoch mnohých hviezd svetového pelotónu, ďalších plánoch najlepšieho kamaráta Petra Sagana po ukončení kariéry, či kde bude štartovať Tour de France v roku 2025 a ktorých ikonických jazdcov na nej už neuvidíme.

Ellingworth rezignoval

The Telegraph prišiel v piatok s informáciou o rezignácii zástupcu riaditeľa v Ineos Grenadiers Roda Ellingwortha, ktorý celý britský tím viedol v dobe, kedy má riaditeľ Sir Dave Brailsford na starosť už celé športové portfólio firmy INEOS. Britská stajňa informáciu v sobotu potvrdila a taktiež prezradila, že odchádza aj vedúci športový riaditeľ tímu Roger Hammond.

Ineos Grenadiers sa nachádza vo veľkých problémoch. Sir Jim Ratcliffe, majiteľ firmy INEOS, kúpil štvrtinový podiel vo futbalovom gigantovi Manchestri United a cyklistický tím sa tak pomaly posúva do úzadia. Ellingworth pracoval každým rokom s menším rozpočtom a aj s malými krokmi pri vedení tímu, ako je napríklad predĺženie zmluvy s pretekármi, musel čakať na súhlasy z hora, ako to už v korporátoch funguje.


V dôsledku toho stratil na prestupovom trhu v priebehu dvoch rokov Adama Yatesa, Richarda Carapaza, Dylana Van Baarleho, Taa Geoghegana Harta, Daniela Martíneza, Pavla Sivakova, Bena Tuletta a mnohých ďalších. Nahradiť ich nedokázal, jediným významnejším úlovkom Britov bol Thymen Arensman, inak prichádzali takmer výlučne neoprofesionáli.

V roku 2019, keď tím prešiel pod patronát INEOSU, sa Briti nachádzali v skvelej pozícii. Nehoda Chrisa Frooma a tragická smrť Nicolasa Portala však destabilizovali celý projekt. Všetko ešte viac skomplikovala nehoda lídra tímu Egana Bernala iba pár týždňov po podpísaní multimiliónovej päťročnej zmluvy na konci roka 2021. Napriek tomu sa Ineos Grenadiers v minulych rokoch držal medzi svetovou špičkou.

V tomto roku však tím nemal dobrú sezónu. Nepodarilo sa im vyhrať Grand Tour, monument, ba ani týždňový World Tour etapák. Na prestupovom trhu prehrali na plnej čiare a na vedenie sa znášala kritika z každej strany. Krok Ellingwortha a Hammonda je preto pochopiteľný, no momentálne je úplne nejasné, kto od januára povedie rozpadajúci sa tím.


GCN+ končí

Obľúbená internetová platforma GCN+ šokujúco končí. V posledných troch rokoch sa táto stanica zaslúžila o obrovské rozšírenie fanúšikovskej základne cyklistiky mimo Európy, kde bola v podstate jediným legálnym prostriedkom, ako sledovať náš šport. Stanica vysielala živé prenosy z drvivej väčšiny pretekov počas sezóny, mala vlastné talk show či dokumenty a zamestnávala 102 ľudí vrátane najlepších cyklistických anglicky-hovoriacich komentátorov a žurnalistov.

Majiteľ stanice, Warner Bros. Discovery, ju však teraz ruší a časť jej obsahu sústredí na Discovery+, časť jednoducho zanikne. Program Eurosportu, pod ktorý pôvodne stanica patrila, by nemal byť ovplyvnený. Fanúšikovia mimo Európy a USA však majú veľký problém, pretože Eurosport ani Discovery+ nie je dostupný v krajinách ako sú Austrália, Južná Afrika, Čína či celá Južná Amerika. A to bude na globálnom trhu rana pre cestnú cyklistiku.


Lille už bez dvoch legiend

Tour de France 2025 odštartuje v severovýchodnej časti krajiny galského kohúta, konkrétne v meste Lille. V tejto oblasti sa jazdí Paríž-Roubaix a je preto veľmi pravdepodobné, že o dva roky uvidíme na Starej dáme veľmi skorú kritickú etapu po dlažobných sektoroch. Ako sme sa ale v posledných dňoch taktiež dozvedeli, už sa na nej nepredstavia dve legendy tohto športu.

Rigoberto Urán a Thomas De Gendt, ktorí dokopy absolvovali Tour 19-krát, ukončia po sezóne 2024 aktívnu kariéru. Kolumbijská legenda tak učiní po letnej olympiáde v Paríži, Belgičan plánuje ešte odjazdiť kompletnú kampaň a sústredí sa na preteky Okolo Katalánska a Vuelta a Espaňa, kde sa pokúsi vybojovať rozlúčkové veľké víťazstvo.


Fanúšikovia cyklokrosu smútia

Cyklokrosová sezóna je už v plnom prúde a čoskoro sa do nej zapoja aj jej najväčšie hviezdy. Zatiaľ čo úradujúci majster sveta v tejto disciplíne Mathieu Van Der Poel absolvuje trinásť pretekov a plánuje aj obhajobu dúhy v januári v českom Tábore, zvyšné dve superhviezdy svojich fanúšikov veľmi nepotešili.

Wout Van Aert a Tom Pidcock absolvujú iba limitovaný kalendár v decembri a v januári vynechajú aj svetový šampionát, aby sa dokázali stopercentne pripraviť na jarnú klasikársku sezónu. Belgičan sa potom ďalej zameria na Giro a na úspech na ceste v Paríži, zatiaľ čo pre Brita bude prioritou dobre sa pripraviť na obhajobu olympijského zlata v MTB a ďalší pokus presadiť sa v celkovom poradí Tour de France.


Svoje ambície na budúci rok prezradili aj ďalšie cestné hviezdy. Milo prekvapil Julian Alaphilippe, ktorý vyhlásil návrat ku svojej snahe dobyť Okolo Flámska, o čo sa tvrdo pokúšal v rokoch 2020 a 2021. Okrem toho sa zameria aj na Strade Bianche.

Plány oznámili aj lídri tímu Bahrain Victorious. Pello Bilbao sa po obrovskom úspechu v tomto roku vráti na Tour de France a pokúsi sa vylepšiť svoje šieste miesto a pridať ďalšiu etapu. Naopak, Wout Poels sa zameria na zisk etapy na Gire, aby skompletoval trilógiu v priebehu 365 dní.

Oss nasleduje Sagana

Najlepší kamarát Petra Sagana, Talian Daniel Oss, po vzore Slováka ukončil cestnú kariéru na najvyššej úrovni a v ďalších rokoch sa zameria na disciplínu gravel. Týmto smerom sa stále viac pozerá aj aktuálny majster sveta v graveli Matej Mohorič, ktorý sa v budúcom roku chystá v dúhovom drese absolvovať niekoľko svetových pohárov i Unbound Gravel na úkor niektorých cestných pretekov.
 
Náš eshop