Týždeň: Sagan porazil hviezdy na kritériu v Monaku, v novom tíme ho doplní Valach. Pogačar prekvapil programom

26.11.2023, 18:00 | Magazín C-I.sk | Peter Matis
Týždeň: Sagan porazil hviezdy na kritériu v Monaku, v novom tíme ho doplní Valach. Pogačar prekvapil programom
Peter Sagan (© A.S.O. / Pauline Ballet)

Nepochybne najdôležitejšou správou uplynulého týždňa pre slovenského fanúšika cyklistiky je potvrdenie, že Peter Sagan s cestou nekončí a v drese Pierre Baguette by sa mal predstaviť aj na našich cestách. V novom tíme ho doplní aj Ján Valach. Vo svete zaujali najmä Tadej Pogačar, ktorý napokon prekvapivo vynechá Giro, a taktiež Jonas Vingegaard, ktorý priznal vymeškanie dopingovej kontroly.

Už počas týždňa sme informovali že Peter Sagan napokon prestupuje do tímu Pierre Baguette, čo potvrdil pre denník Šport jeho manažér Gabrielle Uboldi. Trojnásobný majster sveta by sa mal predstaviť na minimálne dvoch etapákoch vrámci prípravy na olympijské MTB preteky. Majiteľ tímu Boris Horváth pre TVNoviny už dávnejšie prezradil, že by to malo byť Okolo Slovenska a Okolo Slovinska.

Podľa zákulisných informácií sa Horváth dohodol aj so športovým riaditeľom Jánom Valachom, že doplní tím. Dvojica sa tak po roku opäť spojí s Jurajom Saganom, takže slávna skupinka bude opäť pokope a dúfajme, že to Petrovi pomôže pri jeho ťažení v teréne a pri pokuse kvalifikovať sa do Paríža.


Opäť víťazný

Peter Sagan zaujal okrem oznámenia o prestupe do Pierre Baguette aj účasťou na charitatívnych pretekoch v Monaku. Na Beking charity criterium, ktoré vytvoril Matteo Trentin a jeho cieľom je vyzbieranie prostriedkov pre udržateľnú mobilitu v Monaku, sa Peter zúčastnil spolu s ďalšími hviezdami ako sú Tadej Pogačar, Primož Roglič či Mark Cavendish. Preteky v priateľskej atmosfére vyhral práve pred dvojnásobným víťazom Tour de France a britským šprintérom.

Ullrich a Vingegaard s priznaniami

Vo svete rozprúdil opäť rozprúdil dopingovú debatu Jan Ullrich. Víťaz Tour de France z ročníku 1997 sa po prvýkrát verejne priznal k dopingu, hoci usvedčený bol už dávno. Vo vyjadrení pre AS sa bránil, že dopovať na pretekoch bola v jeho dobe nutnosť, inak by to bolo ako prísť do prestrelky s nožom. Priznanie má pravdepodobne marketingový podtón a rozvíriť debatu bolo jeho cieľom, pretože o Nemcovi výjde budúci týždeň dokument na Amazon Prime.


Zaujímavým priznaním prekvapil aj Jonas Vingegaard. Pre dánskeho noviny Ekstra Bladet prezradil že v roku 2019 vymeškal dopingový test, pretože si zabudol telefón v kuchyni a zvonček na dome mu nefungoval. Snažil sa tak apelovať na ostatných pretekárov aby si dávali na takéto maličkosti pozor, pretože ľahko môžu viesť k problémom. Okrem toho sa nezabudol zaručiť za čistotu pelotónu v dnešných dňoch, vraj ak dokázal vyhrať Tour dvakrát bez podporných látok, verí že ich neberie ani nikto iný.

Pogačar prekvapil programom

Celé týždne sa suškalo o možnosti Tadeja Pogačara štartovať konečne aj na talianskom Gire. Teraz to však vyzerá, že napriek takmer pre neho perfektnej trase sa Slovinec radšej sústredí na Starú dámu, olympiádu a kopcovité majstrovstvá sveta v Zürichu. Giro vynechajú aj Vingegaard, Roglič, João Almeida či Juan Ayuso, naopak záujem o štart prejavili Geraint Thomas či Cian Uijtdebroecks. Istotou je Wout Van Aert a otázniky zatiaľ visia nad Remcom Evenepoelom, pre ktorého je talianska trasa ako ušitá.

„Zúčastniť sa na Gire je mojím snom, to nemôžem poprieť. Ešte sa v decembri definitívne rozhodneme o mojom programe, no zrejme mi Giro v budúcom roku nebude zapadať medzi ostatné moje plány. Hlavným cieľom bude Tour, ako každý rok,“ povedal v rozhovore pre CyclingNews.
 
Náš eshop