CX v Žiari: Chladoňová a Ulík majú národné tituly, obaja vyhrali aj celkové poradie pohára

28.11.2023, 14:00 | Slovensko a Slováci | Juraj Janoťák
Posledný novembrový víkend prebehli aj záverečná dve kolá Slovenského pohára v cyklokrose. Ich dejiskom bol Žiar nad Hronom. V sobotu sa súťažilo o národné dresy. Titul majstra Slovenska medzi mužmi vybojoval Matej Ulík, medzi ženami Viktória Chladoňová. Tá triumfovala aj o deň neskôr v poslednom kole pohára. U mužov vyhral Poliak Marek Konwa. 

Sobota 25. novembra – Žiar nad Hronom

Muži Elite

Predposledné kolo Slovenského pohára v cyklokrose bolo zároveň aj Majstrovstvami Slovenska v cyklokrose, takže víťazi jednotlivých kategórii získavali národné dresy. Medzi mužmi sa predstavilo 19 cyklistov, pôvodne mali štartovať aj Juraj Karas (PROefekt Across) a Martin Grobař (Cyklistický klub SPARTAK TLMAČE). Obaja nakoniec neštartovali. 

Preteky mužov prebiehali na okruhu dlhom 2,5 kilometra a cyklisti na ňom urobili jedenásť kôl. Podľa výsledkov z predchádzajúcich kôl Slovenského pohára bol najväčším favoritom na zisk víťazstva Matej Ulík (Expres CZ-Tufo Team Kolín). Papierové predpoklady začal napĺňať od samotného úvodu pretekov, odkedy sa pohyboval v čele. 
Matej Ulík (© Ján Melicher)

Súperi od neho postupne odpadávali. Najdlhšie mu robili spoločnosť Samuel Kováč (Cycling Academy Trenčín) a Sebastian Michalec (CLIMBERG SPORT TEAM). Najskôr odpadol Michalec a o pár kilometrov neskôr aj Kováč. Odvtedy išiel Matej Ulík (Expres CZ-Tufo Team Kolín) vpredu úplne sám a budoval si náskok.  

Prakticky už od polovice pretekov bolo jasné, že titul majstra Slovenska v mužskej kategórii získa Matej Ulík (Expres CZ-Tufo Team Kolín). Cieľovú čiaru preťal o skoro celú minútu skôr ako druhý najlepší pretekár. Ním bol Samuel Kováč (Cycling Academy Trenčín). Sebastian Michalec (CLIMBERG SPORT TEAM) skončil tretí s takmer dvojminútovým mankom. 
Matej Ulík (© Ján Melicher)

Plnú porciu kôl absolvovali už len dvaja pretekári, a to Ondrej Glajza (BRUVO DUKLA BRATISLAVA) na štvrtej priečke, ktorý zaostal za víťazom o štyri a pol minúty. Piaty Róbert Jackuliak (MŠK Žiar nad Hronom - Cyklistický klub) na domácom okruhu stratil päť minút. Ostatní pretekári už mali stratu dvoch a viac kôl. 

Ženy a juniorky

Jasnú favoritku mali aj preteky žien a junioriek. Bola ňou Viktória Chladoňová (CLIMBERG SPORT TEAM), ktorá mala v sobotu presne desať súperiek na ceste za titulom majsterky Slovenska. Organizátori pripravili pre ženy a juniorky rovnaký okruh ako mali muži, len im ubrali z počtu kôl. Dámy urobili sedem kôl. 

Viktória Chladoňová (CLIMBERG SPORT TEAM) od štartu bola vpredu, no nemala to také jednoznačné ako sa možno očakávalo. Jej tieňom bola Sofia Ungerová (Cycling Academy Trenčín), ktorá sa jej držala ako kliešť. Ostatné pretekárky rýchlo pochopili, že zvedú súboj maximálne o tretiu priečku. Chladoňová s Ungerovou si išli vlastné preteky. 
Sofia Ungerová a Viktória Chladoňová (© Ján Melicher)

Sofia Ungerová (Cycling Academy Trenčín) dlho držala kontakt s Viktóriou Chladoňovou (CLIMBERG SPORT TEAM), no najväčšia favoritka pretekov už do posledného kola vchádzala s náskokom. Nebol príliš veľký, no dostatočný na to, aby si prišla po titul majsterky Slovenska. Ungerová sa snažila dieru zalepiť, no do cieľa prišla o 17 sekúnd neskôr.

Napínavý boj aj súboj o tretiu priečku. Prakticky celé preteky o ňu bojovali Tereza Kurnická (PROefekt team), Janka Keseg Števková (OUTSITERZ) a Dorota Vojtíšková (CLIMBERG SPORT TEAM). V takomto poradí prišli aj do cieľa. Keseg Števková stratila na Kurnickú šesť sekúnd, Vojtíšková finišovala sa Keseg Števkovou o 28 sekúnd.
Tri najlepšie ženy na pódiu (© Ján Melicher)

Juniori

Sedem kôl na okruhu v Žiari nad Hronom urobili v sobotňajších pretekoch aj juniori. Štartovať sa na pretekoch v rámci MSR v cyklokrose sa rozhodlo dokopy 23 slovenských juniorov. Podľa výsledkov z tejto jesene mali najväčšie šance na zisk titulu Tobias Hajkovský (CK MŠK Kežmarok) a Peter Šoltés (CK CYKLOGLAJZA BB).

Tobias Hajkovský (CK MŠK Kežmarok) ale nemal ideálne nohy v sobotu a z bitky o prvenstvo vypadol pomerne skoro. Nakoniec sa pre neho ušlo piate miesto, pričom na majstra Slovenska celkovo stratil minútu a 18 sekúnd. 
Tobias Hajkovský (© Ján Melicher)

Ani Peter Šoltés (CK CYKLOGLAJZA BB) nezískal dres slovenského majstra. Tiež on nemal dostatok síl na to, aby sa udržal za najlepším juniorom v sobotňajších pretekoch. Ním bol Jakub Benča (MŠK Žiar nad Hronom - Cyklistický klub), ktorý okrem dobrej formy ťažil aj zo znalostí domácej trate. 

Jakub Benča (MŠK Žiar nad Hronom - Cyklistický klub) sa dostal do cieľa za 42 minút a 35 sekúnd. Druhú priečku obsadil Dominik Sochan (CK CYKLOGLAJZA BB), ktorý stratil na víťaza jedenásť sekúnd. Tretí bol Peter Šoltés (CK CYKLOGLAJZA BB) s mankom 29 sekúnd. Po štvrtú priečku si prišiel Samuel Fedor (ŠK Železiarne Podbrezová, a.s.). 
Jakub Benča (© Ján Melicher)

Masters A, B, C a ženy

Sobotňajší program obsahoval aj preteky najstarších kategórii. U Masters dominoval Martin Siran (PROefekt team), ktorý druhému najlepšiemu ušiel o 50 sekúnd. Strieborný bol Martin Čangel (CK BIKE PEAK OSLANY). Tretí skončil Jakub Vančo (AŠK Inter Bratislava) so stratou 66 sekúnd na víťaza. 

Medzi Masters B nenastala žiadne zmena. Podobne ako vždy, keď štartoval, opäť raz zvíťazil Milan Barényi (CK BIKE PEAK OSLANY). Ten vynechal Európsky pohár a šieste kolo SP, no vrátil sa vo veľkom štýle. Až dve minúty od neho dostal druhý najlepší pretekár v B-čkovej kategórii. Ním bol Róbert Glajza (CK CYKLOGLAJZA BB), tretí finišoval Branislav Kacina (CLIMBERG SPORT TEAM).
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

V C-čku bol najsilnejší opäť Milan Jánošík (Klub Nadšencov Amatérskej Cyklistiky). Druhý bol tentokrát Miroslav Hulej (Klub Nadšencov Amatérskej Cyklistiky) a tretie miesto obsadil Pavel Havrila (PIERRE BAGUETTE team).

V najstaršej ženskej kategórii súťažili tri dámy. Najlepšou z nich bola Martina Šichtová (CYKLISTICKÁ TOUR). Jana Kossuthová (Novomestský Superbiker) skončila druhá, tretiu priečku obsadila Petronela Bystričanová (ŠKC Liptovská Lúžna).

Ostatné mládežnícke kategórie

Majstrom Slovenska v kategórii kadetov sa stal Milan Húsenica (Športový klub Topoľčianky). Ten si počas piatich kôl vybudoval náskok pol minúty pred druhým Jakubom Mikušom (Slávia Trenčín). Ďalších desať sekúnd stratil Tadeáš Rybanský (MŠK Žiar nad Hronom - Cyklistický klub) na treťom mieste. 
Milan Húsenica (© Ján Melicher)

Kadetky urobili v soboty tri kolá a najrýchlejšie ich absolvovala Karolína Hajduková (CK EPIC DOHŇANY). Lujza Bartošíková (CLIMBERG SPORT TEAM) za ňou zaostala o 18 sekúnd a bola druhá. Po tretie miesto si prišla Karolína Bortelová (CYKLISTICKÁ TOUR), ktorá mala manko na víťazku 22 sekúnd.

Tri kolá urobili aj starší žiaci a medzi nimi zvíťazil Sebastian Trnka (CYKLISTICKÁ TOUR). Ostatné kategórie išli dve kolá. Kategóriu starších žiačok a žiačok zároveň ovládla ako v predchádzajúcich prípadoch Natália Letková (CK EPIC DOHŇANY). Medzi mladšími žiakmi opäť raz dominoval Jakub Stano (Športový klub Topoľčianky).

Nedeľa 26. novembra – Žiar nad Hronom

Muži Elite

Aj úplne posledné kolo Slovenského pohára v cyklokrose hostil Žiar nad Hronom. Deň po národnom šampionáte sa tak definitívne rozhodlo o víťazoch pohárov. Mužské preteky tentokrát už mohli absolvovať aj zahraniční pretekári, a keďže preteky spadali do kategórie UCI C2, v ponuke bolo opäť veľké množstvo UCI bodov. 

V nedeľu sa súťažilo na rovnakom okruhu ako v sobotu. Muži oproti sobotňajšiemu programu urobili o jedno kolo menej, v štartovke tentokrát bolo 21 cyklistov. Na štarte nechýbal ani Poliak Marek Konwa (TJ Auto Škoda Mladá Boleslav), víťaz tretieho, šiesteho a siedmeho kola Slovenského pohára v cyklokrose. 
Marek Konwa (© Soňa Niková)

Netrvalo dlho a Marek Konwa (TJ Auto Škoda Mladá Boleslav) znovu ukazoval svoju silu. Od začiatku nasadil poriadne vysoké tempo a jeho súperi na to nedokázali reagovať. Postupom času začali zaostávať aj Matej Ulík (Expres CZ-Tufo Team Kolín) a ďalší poľský cyklista Ksawier Garnek (UKS KRUPIŃSKI SUSZEC), ktorí najdlhšie držali tempo s Konwom. 

Úradujúci poľský šampión v cyklokrose nakoniec preteky ukončil za hodinu a 36 sekúnd. Marek Konwa (TJ Auto Škoda Mladá Boleslav) si tak na konto pripísal štvrté víťazstvo v tohtoročnom Slovenskom pohári v cyklokrose pri svojich piatich štartoch. Celkovým víťazom pohára sa však nestal, keďže zvyšných päť kôl vynechal.
Matej Ulík (© Soňa Niková)

Po druhé miesto v pretekoch a celkové víťazstvo v Slovenskom pohári si prišiel Matej Ulík (Expres CZ-Tufo Team Kolín). Cieľovú čiaru preťal 62 sekúnd po víťazovi. Ulík však mohol byť spokojný. Znovu bol najlepší spomedzi slovenských cyklistov, rovnako ako vo všetkých kolách Slovenského pohára. Celkovú klasifikáciu ovládol o 145 bodov. 

Tretiu priečku v pretekoch obsadil Ksawier Garnek (UKS KRUPIŃSKI SUSZEC), ktorý zaostal za svojim krajanom o necelé dve minúty. No mal takmer minútový náskok pred štvrtým najlepším Čechom Ondřejom Zeleným (Decathlon Czech Cycling team). Garnek bol zároveň najlepším pretekárom do 23 rokov. 
Marek Konwa (© Soňa Niková)

UCI body získali preteky v najlepšej desiatke. Zo slovenských pretekárov si ich pripísali aj Samuel Kováč (Cycling Academy Trenčín) na šiestom mieste. Presnejšie si zapísal osem bodov. Štyri body za ôsme miesto získal Ondrej Glajza (BRUVO DUKLA BRATISLAVA), dva body za deviatu priečku mal Sebastian Michalec (CLIMBERG SPORT TEAM) a bod mal aj Róbert Jackuliak (MŠK Žiar nad Hronom - Cyklistický klub), ktorý uzatváral najlepšiu desiatku.

Ženy a juniorky

Medzinárodnú konkurenciu mali aj preteky žien s juniorkami. Dámy, rovnako ako muži, urobili v záverečnom kole Slovenského pohára v cyklokrose o jedno kolo menej ako počas pretekov národného šampionátu. Preteky žien a junioriek tak pozostávali zo šiestich kôl. Štartovala aj Viktória Chladoňová (CLIMBERG SPORT TEAM), ktorá už pred štartom mala isté víťazstvo v pohári. 

Jedinou otázkou nedeľňajších pretekov bolo, či Viktória Chladoňová (CLIMBERG SPORT TEAM) zaznamená siedme víťazstvo v tohtoročnom Slovenskom pohári v cyklokrose medzi ženami alebo nie. No od úvodných metrov sa črtala jednoznačná odpoveď. Viktória ani na malý okamih nezmysla z čela pretekov, bola v ňom až do posledného kola, do ktorého prišla osamote.  
Viktória Chladoňová (© Ján Melicher)

Za ňou sa taktiež pohybovali pretekárky osamote. Sofia Ungerová (Cycling Academy Trenčín) v nedeľu nedokázala tak dlho držať krok s Viktóriou Chladoňovou (CLIMBERG SPORT TEAM) ako deň predtým, no dokázala za sebou držať ostatné súperky. V nedeľu bol rozdiel medzi Viktóriou a Sofiou v cieli väčší, presnejšie 43 sekúnd. No bolo z toho prvé, respektíve druhé miesto. Rovnako ako v sobotu.

Po tretie miesto si prišla Dorota Vojtíšková (CLIMBERG SPORT TEAM), ktorá v nedeľu išla lepšie ako deň predtým. Na druhé miesto stratila iba 13 sekúnd. Všetky tri pretekárky vekom spadali aj medzi juniorky, kde tak bolo poradie rovnaké. Rovnaké priečky ako v poslednom kole obsadili v celkovom hodnotení Slovenského pohára v cyklokrose v kategórii žien. 

Juniori

Istého víťaza pohára už pred pretekmi mala aj kategória juniorov. Bol ním Maďar Zsombor Takács (Superior Racing Team), ktorý však v Žiari nad Hronom neštartoval. Posledné kolo Slovenského pohára v cyklokrose v kategórii juniorov išlo 33 cyklistov. Aj oni urobili na tamojšom cyklokrosovom okruhu šesť kôl. 

Rovnako ako u žien, tak aj medzi juniormi sa začal ukazovať najsilnejší pretekár už ďaleko pred cieľom. Bol ním český cyklista Pavel Šumpík (Roman Kreuziger Cycling Academy), aj keď spočiatku s ním boli  aj Tobias Hajkovský (CK MŠK Kežmarok), ďalší Čech Jan Janout (ČEZ Cyklo Team Tábor) a Samuel Fedor (ŠK Železiarne Podbrezová, a.s.).
Zsombor Takács (© Soňa Niková)

Pavel Šumpík (Roman Kreuziger Cycling Academy) ale s blížiacim sa cieľom dokázal vytvoriť medzeru medzi ním a vyššie spomínanou trojicou. Tá sa až do úplného finále držala pri sebe. Šumpík vyhral o 27 sekúnd pred Tobiasom Hajkovským (CK MŠK Kežmarok), ktorý len o štyri sekundy zdolal Jana Janouta (ČEZ Cyklo Team Tábor). 

Tobias Hajkovský (CK MŠK Kežmarok) tak skončil v celkovom hodnotení pohára na druhom mieste. Bol však najlepším Slovákom, rovnako ako v nedeľu. Nový majster Slovenska v tejto kategórii Jakub Benča (MŠK Žiar nad Hronom - Cyklistický klub) prišiel do cieľa so stratou 1:41 na víťaza a bol šiesty. Jemu sa nedeľňajšie preteky nepodarili tak dobre ako deň predtým.

Masters A, B, C a ženy

U Masters A sa v najlepšom svetle ukázal Martin Čangel (CK BIKE PEAK OSLANY). 58 sekúnd na neho stratil druhý Lukáš Bukovský (DK BIKESHOP Racing Team) z Česka. Tretí bol opäť Jakub Vančo (AŠK Inter Bratislava), rovnako ako v sobotu. Čangel zároveň ovládol aj celkové hodnotenie pohára v tejto kategórii. 

Medzi Masters B bolo o celkovom víťazovi rozhodnuté už dávno. Stal sa ním Milan Barényi (CK BIKE PEAK OSLANY), ktorý posledné kolo vynechal. V ňom zvíťazil Róbert Glajza (CK CYKLOGLAJZA BB), druhý bol Peter Koňoš (Cyklo Klub Dynamax Nitra) a tretí skončil Branislav Kacina (CLIMBERG SPORT TEAM). 
- ponuka ehopu -
- ponuka eshopu -

V C-čku vyhral Milan Jánošík (Klub Nadšencov Amatérskej Cyklistiky), ktorý tak vyhral všetky preteky tejto kategórie v tohtoročnom Slovenskom pohári v cyklokrose. Druhý bol Miroslav Hulej (Klub Nadšencov Amatérskej Cyklistiky), tretí zas Pavel Havrila (PIERRE BAGUETTE team). V nedeľu tak bolo rovnaké poradie na stupňoch víťazov ako v sobotu.  

V najstaršej ženskej kategórii tentokrát súťažila iba Martina Šichtová (CYKLISTICKÁ TOUR), ktorá však vynechala prvých sedem kôl Slovenského pohára. Ten tak vyhrala Jana Kossuthová (Novomestský Superbiker).

Ostatné mládežnícke kategórie

U kadetov tesný súboj o víťazstvo v záverečnom kole pohára vyhral Milan Húsenica (Športový klub Topoľčianky). Iba deväť sekúnd za ním zaostal Tadeáš Rybanský (MŠK Žiar nad Hronom - Cyklistický klub). Tretí Jakub Glezgo (MŠK Žiar nad Hronom - Cyklistický klub) finišoval so stratou desiatich sekúnd na víťaza. Húsenica už pred pretekmi mal isté víťazstvo v pohári.

Medzi kadetkami sa z víťazstva tešila česká cyklistka Barbora Bukovská (E DK BIKESHOP Racing Team), a to dosť jednoznačným spôsobom. 24 sekúnd straty na ňu nabrala Karolína Hajduková (CK EPIC DOHŇANY) na druhom, a 31 sekúnd Karolína Bortelová (CYKLISTICKÁ TOUR) na treťom mieste. Bortelovej tretia priečka stačila k tomu, aby ovládla celkové hodnotenie pohára. 

U starších žiakov vyhral posledné preteky Jakub Záchenský (CyS - Akadémia Petra Sagana) a vyhral aj Slovenský pohár v cyklokrose. Natália Letková (CK EPIC DOHŇANY) bol najrýchlejšou staršou žiačkou a tiež žiačkou. V oboch kategóriách ovládla Slovenský pohár. Výhru v ňom aj v posledných pretekoch zaznamenal tiež Jakub Stano (Športový klub Topoľčianky) u mladších žiakov. 

 
 
Náš eshop