Slabší ročník Okolo Valencie pre McNultyho. Etapák poznačili aj skon fanúšika či hrdinstvo Taliana z Bardiani

4.2.2024, 20:00 | Preteky vo svete | Peter Matis
Slabší ročník Okolo Valencie pre McNultyho. Etapák poznačili aj skon fanúšika či hrdinstvo Taliana z Bardiani
Najlepšia trojica vo Valencii (© Courtesy UAE Team Emirates / SprintCycling)

Tradične veľmi silno obsadené Okolo Valencie (2.Pro) bolo v tomto roku ochudobnené o štart tímov ako Visma a Ineos. Slabšiemu ročníku mali dominovať najmä tímy ako UAE, Bahrain, Lidl či Bora a tak tomu aj bolo. Hladinu stojatých vôd aspoň zamiešal tím Bardiani a bohužiaľ, pretekom sa nevyhla ani tragédia.

Etapák v okolí Valencie pozostával z piatich dejstiev, z toho štyri boli zvlnené a určené pre odolných šprintérov a jedno bolo rezervované pre boj vrchárov. Hneď v úvodnej etape do turisticky atraktívneho Castellónu sa zrodilo najväčšie prekvapenie podujatia, ktoré spáchali pretekári Bardiani.

Alessandro Tonelli a Manuele Tarozzi ukázali skvelú kondíciu, využili laxnosť pelotónu pri stíhaní ich brejku a keď sa dvojička vpredu zbavila celodenných súputníkov, prišla do cieľa osamote. Víťazstvo si pripísal prvý menovaný, ktorý sa tak zároveň obliekol do dresu lídra pretekov.


Ďalšie dva dni mali byť venované šprintérom, no počas druhého dňa zobral opraty do rúk a nôh Matej Mohorič (Bahrain Victorious). Slovinec sa vzdialil od všetkých v záverečnom klesaní a prišiel do cieľa sólo. Na tretí deň sa šprintovalo a prvé víťazstvo v novom drese zaznamenal Jonathan Milan (Lidl-Trek). Tonelli stále držal vedenie.

Bitka favoritov

Klasifikácia sa rozhodovala v štvrtej etape, ktorá mala pôvodne finišovať 15 kilometrov za vrcholom stúpania Alto del Miserat (5,8 km; 9,3 %), no bohužiaľ v cieľovom priestore prišlo počas dňa k tragickému skonu fanúšika a cieľ sa preto presúval na vrchol stúpania.

Preteky počas dňa kontrolovala Bora, ktorá chcela na finálnom kopci vytvoriť peknú pozíciu pre svojho lídra Aleksandra Vlasova. Rus to však vo finále nezvládol a nevyužil skvelú podporu tímu. Etapu i celkové poradie si uchmatol výborný Brandon McNulty (UAE) a Vlasova porazil aj druhý Santiago Buitrago (Bahrain Victorious).


Tonelli v drese lídra bojoval ako lev, svoje vedenie minúty a pol z úvodného dňa bránil čo mu len sily stačili, no napokon mu o tri sekundičky pódium ušlo. V posledný deň už sa v GC nemenilo nič. Pelotón však zaskočil z úniku Will Barta (Movistar), ktorému to osem sekúnd vyšlo na víťazstvo pred šprintujúcim balíkom.

Celkové poradie Okolo Valencie 2024 ovládol McNulty pred Buitragom, Vlasovom a Tonellim. Bodkvačku vyhral Milan, horský dres si vyjazdil Mikel Bizkarra (Euskaltel) a súťaž pre najlepšieho mladíka si prisvojil Buitrago.
Celkové poradie Okolo Valencie (2.Pro)
1. MCNULTY Brandon UAE Team Emirates 17:52:34
2. BUITRAGO Santiago Bahrain Victorious 00:14
3. VLASOV Aleksandr Bora - hansgrohe 00:17
4. TONELLI Alessandro VF Group-Bardiani CSF-Faizanè 00:20
5. HINDLEY Jai Bora - hansgrohe 00:34
6. BILBAO Pello Bahrain Victorious 00:34
7. GROßSCHARTNER Felix UAE Team Emirates 00:36
8. KEPPLINGER Rainer Bahrain Victorious 00:54
9. ROMO Javier Movistar Team 00:57
10. BERHE Welay Team Jayco - AlUla 00:58
Zobraziť kompletné poradie
 
Náš eshop