Sumár týždňa: Lidlu a Bore ide karta, vzniká šiesty monument a cyklistická superliga naberá podobu

6.2.2024, 13:00 | Aktuality zo sveta | Peter Matis
Sezóna 2024 už beží na plné obrátky a po niekoľkomesačnom pôste sa fanúšikovia cyklistiky vari ani nemôžu rozhodnúť, ktoré preteky sledovať ako prvé. Veci sa však dejú nielen priamo na podujatiach, ale aj v zákulisí. Medzi najväčšie novinky týždňa tentoraz patrili správy z Rakúska či Saudskej Arábie, ktoré môžu natrvalo zmeniť a úplne reformovať cyklistiku, no i nenápadný pokus o vytvorenie šiesteho monumentu.

Okrem etapákov AlUla Tour a Okolo Valencie, o ktorých sme už na portáli písali osobitne, sa počas uplynulého týždňa uskutočnili aj francúzske preteky Etoile de Bességes či séria národných šampionátov. V krajine galského kohúta sme sledovali napínavý klasikársky boj o celkové víťazstvo, ktoré si napokon odniesol najväčší favorit pretekov Mads Pedersen z Lidlu.
Mads Pedersen (© Etoile de Bessèges / Benjamin Nouet)

Dán to však vôbec nemal také ľahké, ako mu slabšia štartovka a profil šitý na mieru prognózovali. Potom, ako protest farmárov zrušil úvodnú etapu, nasledujúce tri finišovali na krátkych kopčekoch. Na prvom z nich Pedersena zaskočil Axel Laurence z Alpecinu, minuloročný majster sveta U23 a možný nástupca Juliena Alaphilippa.

Dán z tímu Lidl-Trek zvládol vyhrať tretiu etapu, no v štvrtej opäť obišiel naprázdno, keď pelotón zaskočil únik. Tešil sa Samuel Leroux z konti celku Van Rysel - Roubaix, ktorý zdolal vo finále aj profíkov z World Tour. Pedersen na rozdiel od minulého roku nedokázal vyhrať ani záverečnú časovku, v ktorej ho poriadne prehnal francúzsky talent Kevin Vauquelin z Arkéi. Majster sveta z Yorkshiru 2019 však pred ním napokon o dve sekundy titul uhájil.
Konečné poradie Etoile de Bessges 2024
1. PEDERSEN Mads Lidl - Trek 11:24:34
2. VAUQUELIN Kévin Arkéa - B&B Hotels 00:02
3. BETTIOL Alberto EF Education - EasyPost 00:32
4. HEALY Ben EF Education - EasyPost 00:43
5. ROCHAS Rémy Groupama - FDJ 00:51
6. PARET-PEINTRE Aurélien Decathlon Ag2r La Mondiale 00:51
Zobraziť kompletné poradie

Narváez a Lidl vo forme
Na južnej pologuli sa počas uplynulých dní rozdávali národné tituly. V Kolumbii dokázal časovku suverénne opanovať Daniel Martínez (Bora) pred Brandonom Riverom (Ineos), keď sa Bernal alebo Quintana ani nedostali na pódium. Preteky nečakane ovládol Alejandro Osorio z konti sféry, ktorý z úniku o pár sekúnd odolal tvrdej stíhacej jazde kvalitnej dvojice Sergio Higuita (Bora) a Egan Bernal (Ineos).

V Ekvádore sa tiež predstavila kompletná smotánka tejto krajiny. Richard Carapaz (EF) ešte využil absenciu Narváeza v časovke a vyhral, no v pretekoch na klasikára tímu Ineos už nestačil. Napriek presile tímu EF Jhonatan Narváez nedal krajanom šancu a naďalej tak ukazuje brutálnu formu z Austrálie. Tituly sa rozdávali aj v Južnej Afrike, kde totálne dominoval a obe disciplíny vyhral Ryan Gibbons z Lidlu.


Na vzostupe

Okrem Gibbonsových a Pedersenových víťazstiev sa v Lidli radovali aj z triumfu Jonathana Milana vo Valencii, takže po novom štvrtý najbohatší tím sveta zahájil sezónu skvele. Veľmi dôležitá je aj informácia, že sa Američanom podarilo podpísať Matthiasa Skjelmoseho na ďalšie tri roky. 23-ročný Dán vyhral vlani Okolo Švajčiarska a je silný v kopcoch, klasikách i časovke, takže pre Lidl je jeho udržanie obrovským krokom na ich ceste nahor cyklistickým potravinovým reťazcom.

Na vzostupe je nepochybne aj tím Bora-hansgrohe, ktorý by sa chcel stať najlepším tímom sveta a veľmi mu v tom pomôže príchod Red Bullu. Ten počas minulého týždňa odobrili rakúske autority a nič tak nebráni tomu, aby tento marketingový gigant prevzal taktovku nad tímom. Podľa La Gazzetta dello Sport by malo byť prvým krokom nového majiteľa angažovanie talianskeho supertalentu a druhého muža minuloročného Aveniru, Gulia Pellizzariho z Bardiani.

Saudskoarabská revolúcia

Počas uplynulého týždňa sa objavili aj nové informácie o potenciálnej saudskoarabskej revolúcii cyklistiky. Tá by mala spočívať vo vytvorení akejsi cyklistickej Superligy, ktorá bude pozostávať z aktuálne existujúcich aj úplne nových pretekov. Súperiť by v nej mali celoročne najlepšie celky sveta proti sebe a tento projekt vedú tímy Visma | Lease a Bike a Ineos Grenadiers.

Podľa agentúry Reuters by mohol byť sponzorom tohto megaprojektu nechvaľne známy saudskoarabský Verejný Investičný Fond, ktorý v posledných rokoch robí obrovskú neplechu v rokmi zaužívanom systéme vo futbale či golfe. Ročná dotácia by sa mohla vyšplhať až na sumu od 250 do 270 miliónov eur.


Vzniká šiesty monument?

Obľúbená jarná klasika Strade Bianche bude v tomto roku najťažšia v histórii. Okrem toho, že pribudne štrkových sektorov, sa aj celá dĺžka trasy natiahne nad dvesto kilometrov. Doteraz to bolo štandardných 184. V kuloároch sa šušká o tom, že by organizátorom mohlo ísť o to registrovať svoje podujatie medzi monumenty.

Toskánske preteky už aj tak niektorí fanúšikovia prezývajú ako neoficiálny šiesty monument, no na veľkú päticu ešte podujatie v niečom stráca. Okrem toho, že všetky monumenty majú nad 250 kilometrov, tak majú desiatky rokov histórie. Strade Bianche vzniklo iba v tomto tisícročí. K možnosti vzniku šiesteho monumentu sa už vyjadrila aj legenda klasík Philippe Gilbert. Ten by to považoval za obrovskú chybu.
 
Náš eshop