Sagan má za sebou premiéru v novom drese. V Abu Zabí ukázal záblesky, na najlepších to však zatiaľ nestačilo

11.2.2024, 10:30 | Preteky vo svete | Peter Matis
Peter Sagan má za sebou prvé ostré preteky na horských bicykloch v roku 2024. Svoju niekoľko-mesačnú snahu o vybojovanie divokej karty na olympiádu v Paríži otvoril počas druhého februárového víkendu na podujatí HERO Abu Dhabi. V Spojených arabských emirátoch sa zúčastnil na úplne nových pretekoch kategórie C1 a pred nedeľnými ostrými pretekmi v XCO si vyskúšal aj piatkový short track.
Úspešný debut
Premiéra Petra v novom drese tímu Specialized Factory Racing prišla už v piatok 9. fabruára, kedy víkendový program odštartoval mužský short track. Jazdilo sa na ostrove Al Hudayriyat Island, na ktorom stavajú v Abu Zabí obrovský športový komplex pre najrôznejšie disciplíny. Dostalo sa aj na horskú cyklistiku, ktorá dosiaľ v tejto krajine prakticky neexistovala, no niektoré veci jednoducho nepostavíte a hoci sa šejkovia snažili, okruh sa radil medzi najjednoduchšie v kalendári po profilovej stránke.
Astronomické prize money prilákali na Blízky východ pokrstiť toto podujatie aj niektoré veľké mená MTB ako napríklad broznového medailistu z minuloročných majstrovstiev Európy Lucu Braidota. Talian na rýchlej trase v short tracku siahal na víťazstvo, no napokon ho tesne porazil Švajčiar Thomas Litscher. Iba dvanásť sekúnd za najlepšími finišoval Sagan, ktorý si pri svojom debute v roku uchmatol pekné 11. miesto.
Zostáva ešte veľa práce
Po kvalitnom short tracku mohol byť náš Žilinčan povzbudený pred nedeľnými pretekmi, ktoré boli prvým veľkým testom jeho formy po mesačnej januárovej príprave v Južnej Afrike. Kvôli počasiu sa štart pretekov v nedeľu posunul z 11:00 už na 8:00. Na 37-kilometrovej trase Sagan sa spočiatku držal v popredí, po prvom kole dokonca jazdil v hlavnej skupine.
Postupne sa ale ukázal jeho nedostatok pretekárskych kilometrov v teréne v ostatných rokoch a trojnásobný majster sveta na ceste napokon dokončil svoje prvé XCO preteky v sezóne na 24. mieste so stratou cez päť minút. Preteky vyhral Ben Oliver z Nového Zélandu pred víťazom short tracku Leitscherom.
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Petra Sagana na jeho Instagrame po pretekoch
"Bolo to pekné podujatie a veľmi som si užil môj prechod z hladkého asfaltu z cestných pretekov do terénu. Rád by som sa poďakoval organizátorom aj môjmu tímu za ich veľkú podporu. Ďašie dva víkendy budem pretekať v Španielsku a už teraz sa na to teším."
 
Náš eshop