Saganov prvý stret s elitou nedopadol ideálne. Po páde dostal dve kolá a na body nedosiahol

18.2.2024, 20:30 | Preteky vo svete | Peter Matis
Peter Sagan má za sebou prvý serióznejší test roku. Počas víkendu sa zúčastnil pretekov XCO na podujatí Internacionales Chelva Gsport Challenge v Španielsku v špičkovej konkurencii. Tie mu však nevyšli, po páde za najlepšími výrazne zaostal a je jasné, že Petra čakajú pred nabitou jarou ešte dlhé hodiny poctivého tréningu na výkone i technike.
Preteky v Chelve patria k tým najprestížnejším v prvej časti MTB sezóny. Spadajú do kategórie HC, teda iba o úroveň nižšie ako sú Svetové poháre. Množstvo bodov v cieli, atraktívna trasa a výhodná lokalita prilákali na štart mnohé známe mená ako Samuel Gaze, Vlad Dascalu, David Valero Serrano, David Campos či Ondřej Cink, ktorí chceli nepochybne využiť absenciu Toma Pidcocka a pripísať si pekné víťazstvo.
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -


Prvé preteky po zmene disciplín v Európe absolvoval počas uplynulého víkendu aj Peter Sagan. Ten má na začiatku sezóny plný program, keď preteká takmer počas každého víkendu, no a po minulotýždňovom debute v Abu Zabí sa rýchlo presunul do Chelvy, kde stihol aj niekoľko dní trénovať. Samotné preteky mu však nastavili tvrdé zrkladlo.

Sagan štartoval v XCO s číslom 40, no i tak bolo od začiatku jasné, že výkonnostne to je ešte ďaleko za spičkou. Ničomu nepomohol ani jeho tvrdý pád a Slovák finišoval napokon na 49. pozícii, keď stratil až dve kolá a nedosiahol tak na prvé body v roku.


Z víťazstva sa tešil Rumun Vlad Dascalu, ktorý priešiel do cieľa po peknej jazde sólovo. Za ním finišoval Samuel Gaze, ktorý odsunul domáceho Valera Serrana na tretiu priečku. Spokojný byť nemohol Čech Cink, ktorý finišoval so stratou cez dve minúty až na siedmej priečke.

Svoj enormný talent potvrdil v Olympic Junior Series dánsky supertalent Albert Philipsen. Ten nad svojimi rovesníkmi výrazne výkonnostne vyčnieval a do cieľa prišiel s náskok až 129 sekúnd pred druhým Španielom Francom Gallegom. Už od budúceho roka sa na tohto mladíka môžeme tešiť aj na ceste, kedže od sezóny 2025 si ho upísal Lidl-Trek.


Pre Petra Sagana sa nabitý február ešte ani zďaleka nekončí. Už budúci víkend ho na Pyrenejskom polostrove čakajú ďalšie preteky XCO v Banyoles a až po nich by mala následovať zalúžená krátka prestávka. V marci sa potom opäť naplno rozbehne vo francúzskom Marseille a v apríli už prídu na rad aj Svetové poháre.
 
Náš eshop