Flámsko bude bez Van Aerta, Laporta i Pogačara. MVDP totálnym favoritom, Visma a Lidl sa pokúsia o zázrak

29.3.2024, 20:00 | Magazín C-I.sk | Peter Matis
Flámsko bude bez Van Aerta, Laporta i Pogačara. MVDP totálnym favoritom, Visma a Lidl sa pokúsia o zázrak
Scenéria Ronde (© Courtesy Flanders Classics)

Už o pár hodín sa fanúšikovia cyklistiky môžu tešiť na predčasné Vianoce. Na programe je druhý monument sezóny a jeden z najobľúbenejších pretekárskych dní roka, Okolo Flámska. Bohužiaľ, atraktivitu podujatia poznačí absencia mnohých veľkých hráčov a stávkové kancelárie boli nútené vypísať až šialene nízky kurz na istého holandského pretekára, ktorý v Antverpách nastúpi s nálepkou jasného topfavorita.
 
profil pretekov, 2200 nastúpaných metrov (© rvv.be)

Čo funguje netreba meniť

Trasa monumentu Okolo Flámska sa dočká kozmetických úprav takmer každý rok a rovnako to bude platiť aj v tejto sezóne. Miestom zmien je najmä prostredná pasáž pretekov, z ktorej pred piatimi rokmi vypadol obávaný Kapelmuur a odvtedy organizátori experimentujú. Oproti minulému roku napríklad teraz vyhodili z trasy Kruisberg v pasáži približne 75 kilometrov pred cieľom. Nahradili ho Kanariebergom, ktorý je ľahší, no príde v rýchlejšom slede po predchádzajúcich kopcoch.

Finálny, vyše 50-kilometrový cieľový okruh okolo Oudenaarde ale zostáva rovnaký, aký bol aj za najväčšej slávy Petra Sagana. Akciu rozprúdi dvojička Kwaremont-Paterberg, po ktorých prídu ultraprudký Koppenberg a následne aj Steenbeekdries, Taaienberg a Oude Kruisberg. Preteky sa následne vrátia na Kwaremont a všetko zavŕší finálny Paterberg, po ktorom nasleduje ešte 13-kilometrová rovina do cieľa. Celé preteky majú spolu 271 kilometrov.


Tak jasný favorit nebol už dlho

Ani si nepamätáme, kedy mal naposledy topfavorit Okolo Flámska vyčíslené tak nízke kurzy na víťazstvo. Naposledy to bol zrejme Tom Boonen v roku 2012. Mathieu Van Der Poel sa však do tejto pozície dostal nielen kvôli pádu svojich hlavných konkurentov na Dwars Door Vlaanderen, ale aj vlastnými skvelými výkonmi. Veď si len spomeňme na jeho dominantné sólo na E3ke pred týždňom.

Holanďan skončil v posledných štyroch edíciách Okolo Flámska najhoršie druhý a pri premiére v roku 2019 bol štvrtý, vyhral dvakrát. To je neskutočná štatistika a je vysoko pravdepodobné, že ju v nedeľu ešte vylepší. Jeho premožiteľ spred roka Tadej Pogačar sa rozhodol neobhajovať víťazstvo a uprednostňuje prípravu na Giro. Jeho premožiteľ spred troch rokov Kasper Asgreen je zase úplne z formy.

Van Der Poel sa tak postaví proti polu súperov, ktoré pravidelne vo Flámsku poráža a po výbornom minulom víkende nie je pochýb, že je pripravený dokonalo. K ruke bude mať navyše silný tím Alpecinu s Kraghom Andersenom či Giannim Vermeerschom. Druhý muž vlaňajšieho Pekla severu a víťaz Miláno - San Remo Jasper Philipsen štartovať nebude. Najbližšie ho uvidíme na Scheldeprijs.

Pokúsia sa o zázrak

Van Der Poelovi mali konkurovať početne veľmi silné tímy Visma a Lidl. Oba tieto celky ale prišli po stredajšom páde o svojho lídra a ťažkosti majú aj ďalší ich pretekári. Holanďania sú úplne zdecimovaní nehodami a chorobami, veď v nedeľu sa na štarte ukážu iba traja z originálne plánovanej zostavy.


Wout Van Aert si zlomil hrudnú i kľúčnu kosť, rovnako ako niekoľko rebier, a príde o zvyšné klasiky a zrejme i Giro. Christophe Laporte sa zo svojich problémov stále zotavuje a zameria sa až na Roubaix. Na štarte bude chýbať aj Jan TratnikZostali teda Matteo Jorgenson, Tiejs Benoot a Dylan Van Baarle, ktorí sa isto pokúsia útočiť, no početná výhodna Vismy je preč. Dobrou správou je fakt, že Per Strand Hagenes sa stihol dať dokopy po zlomenom nose na E3 Saxo Classic. 

Trochu lepšie sú na tom v Lidli. So zlomenou kľúčnou kosťou síce prišli o najsilnejšieho muža v Jasperovi Stuyvenovi, no víťaz Gent-Wevelgem Mads Pedersen sa zo stredajšieho pádu oklepal a nastúpi. V parádnej forme jazdia aj Toms Skuijnš a Jonathan Milan. Americký tím bude mať stále dostatok silných kariet, s ktorými môže hrať aj z diaľky, ale na štart sa nepostaví Alex Kirsch.


Čo ostatní?

Za trojicou najlepších tímov je priepasť, no to neznamená, že niekto zo zvyšku sveta neprekvapí. Zraky fanúšikov sa budú upierať najmä na dvojice v tímoch Bahrain Victorious a EF Education, ktorým sa podarilo vyhnúť všetkým pádom posledných dní. Matej Mohorič s Fredom Wrightom, resp. Michael Valgren s exvíťazom týchto pretekov Albertom Bettiolom budú chcieť využiť redšiu štartovku a zaútočiť na pódium.

Bez šancí nie sú ani v Ineose, hoci sa rozhodli nechať doma Gannu s Pidcockom a po páde je s otrasom mozgu z hry šiesty muž E3ky Jonathan Narváez. Nenápadný únik od Bena Turnera, Magnusa Sheffielda či Josha Tarlinga by však mohol rezultovať v zaujímavý výsledok. Niečo podobné si isto povedia Oier Lazkano z Movistaru alebo Matteo Trentin z Tudoru, ktorí vyzerali v posledných pretekoch výborne.
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -


Za zmienku určite stoja aj Lotto s Campanaertsom či Van Moerom, UAE s Wellensom a Morgadom, Jayco s Matthewsom a nepochybne aj Stefan Küng z Groupamy - FDJ. Karta ide tento rok Decathlonu, takže možno si na staré časy spomenie Oliver Naesen. Na záver môžeme spomenúť aj ďalších starých vlkov ako Alaphilippa zo SoudaluKristoffa z Uno-X alebo Teunsa z Israelu, ktorí budú mať jednu z posledných šancí na dobrý výsledok z monumentu predtým, ako ich doženú roky.
 
Náš eshop