Sagan začal po operácii znova trénovať (+ súhrn udalostí)

3.4.2024, 16:30 | Aktuality zo sveta | TASR, lt
Peter Sagan sa necelé dva týždne po operácii srdca vrátil späť do tréningového procesu. Trojnásobný majster sveta zverejnil v stredu na sociálnej sieti video, v ktorom uviedol, že začal znovu trénovať na bicykli.
"Je čas zasadnúť opäť do sedla a absolvovať moju prvú tréningovú jazdu po operácii, ktorú som podstúpil pred pár týždňami. Opäť vám ďakujem za všetky podporné správy, ktoré som dostal z celého sveta," napísal na sociálnej sieti.
Sagan mal vo februári na pretekoch v horskej cyklistike v španielskej Chelve problémy s nezvyčajne vysokým tepom - abnormálnu tachykardickú epizódu. V cieli mu opakovane namerali tepovú frekvenciu, ktorá prekonala hranicu 200 úderov za minútu. Tridsaťštyriročný pretekár sa tak v nemocnici v talianskej Ancone podrobil procedúre na odstránenie problémov so srdcom. Pod kožu mu implantovali senzor tepu, ktorý má monitorovať jeho stav. Procedúry v Ancone vykonal riaditeľ kliniky, profesor Antonio Dello Russo za prítomnosti športového kardiológa Corsettiho, ktorého Sagan pozná od začiatku profesionálnej kariéry.

Následne mal Sagan absolvovať preteky v horskej cyklistike vo francúzskom Marseille, ale pre opätovné problémy so srdcom počas prípravy sa rozhodol neštartovať. Podľa lekárskej správy zaznamenal senzor supraventrikulárnu tachykardiu. Slovenský cyklista tak absolvoval druhú procedúru. V Univerzitnej nemocnici v Ancone vykonal profesor Dello Russo za prítomnosti Corsettiho transkatétrovú abláciu. Sedemnásobný víťaz zeleného dresu na Tour de France veril po zákroku v skorý návrat, už vtedy avizoval, že po 15 dňoch odpočinku by mala začať opäť trénovať.

Keďže musel vynechať marcové jednorazovky s tímom Pierre Baguette, ďalej sa venuje horskej cyklistike za tím Specialized Factory Racing. Jeho cieľ je kvalifikovať sa na OH v Paríži. Sagan má na splnenie takmer nereálnych kvalifikačných kritérií čas do 26. mája. Následne sa začnú ďalšie procesy, ktoré určia, či sa tam napokon dostane, alebo nie.

Je otázne, či stihne štart Svetového pohára v horskej cyklistike, ktorý je v brazílskom Mairipore na programe 12-14. apríla. Skôr sa zdá, že nie. V máji sa plánoval prestaviť na cestných etapových pretekoch Okolo Maďarska (8-12. mája). Slovenskí organizátori stále nestrácajú nádej, že by sa s domácimi fanúšikmi rozlúčil na pretekoch Okolo Slovenska (26-30. júna).
 
Náš eshop