Domáca cestná sezóna štartuje už tento víkend

5.4.2024, 07:00 | Slovensko a Slováci | Katarína Ďurková, lt
Domáca sezóna cestnej cyklistiky odštartuje už tradične prvý aprílový víkend v Trnave a okolí. Celkovo je na programe 15 kôl najvyššej domácej súťaže.
Počtom pretekárskych dní ich rozšíria majstrovstvá Slovenska mládeže, U23 a elitných pretekárov a majstrovstvá SR v časovke do vrchu. Okrem toho fanúšikovia uvidia na našich cestách zahraničné celky v rámci pretekov V4 pre ženy i mužov, juniorský Ncup Medzinárodné dni cyklistiky a jednu etapu Ncupu Orlen Nations Grand Prix pre pretekárov do 23 rokov. A chýbať nebude ani naše najvýznamnejšie etapové podujatie - preteky Okolo Slovenska.
Sezónu už tradične otvára „trnavský víkend.“ Úvodným kolom bude podobne, ako v tej minulej, kritérium priamo pod hradbami najstaršieho kráľovského mesta na Slovensku. Nedeľa sa však pre narastajúcu dopravu presúva z tradičnej „bašty“ úvodu sezóny v Suchej nad Parnou na inú trať. Štart i cieľ bude v Jaslovských Bohuniciach a trať povedie popod inú časť Malých Karpát.
Apríl bude nabitý i ďalším programom. Už o týždeň na to sa pretekári predstavia na etapových pretekoch Trenčianskym regiónom v okolí Bánoviec nad Bebravou a posledný aprílový víkend v známom duchu – na kritériu v Dudinciach a pretekoch so štartom a cieľom v Krupine.
Ďalšou previerkou pre domácich jazdcov bude až Trnava Tour na prelome mája a júna, ale medzinárodný pelotón uvidíme na našich cestách z Trstenej na Štrbské Pleso už v polovici mája, počas Ncupu do 23 rokov – Orlen Nations Grand Prix.
Jún bude doslova nabitý programom pre jazdcov a rovnako i fanúšikov, keďže olympijská sezóna poposúvala medzinárodný kalendár. To sa dotklo i presunu majstrovstiev Európy a sveta, a rovnako i ďalších veľkých podujatí, vrátane našich pretekov Okolo Slovenska.
15.6. sa v Tajnej bude bojovať o majstrovské tituly v časovke do 23 rokov, pre ostatných pretekárov len o body do domáceho rebríčka. O tie môžu jazdci zabojovať aj nasledujúci deň na kritériu vo Vrábľoch. Tohtoročné súboje o dresy juniorských a elitných majstrov SR bude od 20. do 23. júna hostiť Česká republika s dejiskom v Jevíčku.
Hneď od stredy 26.6. do nedele 30.6. si na svoje prídu fajnšmekri cyklistiky a športu ako takého v podobe pretekov Okolo Slovenska. Organizátori sú v aktívnych rokovaniach i s Petrom Saganom, a tak veríme, že mu zdravotný stav umožní veľkolepú rozlúčku s pretekaním práve na domácej pôde. Čiastočné prekrytie záveru podujatia so začiatkom Tour de France vidia organizátori pozitívne, dojazdy sa časovo prekrývať nebudú.
Zaujímavo však bude pokračovať sezóna i počas prázdnin. Začiatok júla prinesie na naše cesty medzinárodné zoskupenia v rámci pretekov V4, kedy sa v okolí Novej Bane predstaví ženský i mužský pelotón. V rovnaký víkend bude mládež súťažiť o body do domáceho rebríčka na kritériu a pretekoch v okolí Žiaru nad Hronom.
Druhý prázdninový týždeň pritiahne na Slovensko svetovú juniorskú špičku na Ncup Medzinárodné dni cyklistiky. Tie po 60. rokoch menia miesto konania a z okolia Dubnice sa presúvajú do tekovského regiónu. Ich organizáciu preberá Tomáš Baláž, minuloročný organizátor spoločného šampionátu. 14.7. sa zároveň bude v Čechách bojovať o titul majstra SR do 23 rokov.
Záverečný júlový víkend bude patriť majstrovstvám SR mládeže, ktoré sa po rokoch vracajú na východ do Prešova.
Augustový kalendár má síce len jednu, ale o to výživnejšiu víkendovú ponuku. Znievske dni cyklistiky patria medzi najstaršie slovenské podujatia pre cestných cyklistov.
September prinesie 7.9. MSR v časovke do vrchu a záverečné podujatie sezóny kritérium v Dubnici. V rámci kritérijnej ligy sa cestní cyklisti stretnú ešte raz, 14.9. v Rajeckých Tepliciach.
 
Náš eshop