4 dni Dunkerque: Sam Bennett vyhral až štyri etapy. Svrček má za sebou prvý etapák po pauze

19.5.2024, 13:30 | Preteky vo svete | Timko, Matis
1. 14.5. zvlnena etapa ciel rovina Dunkerque > Le Touquet 173 km Fretin
2. 15.5. zvlnena etapa ciel rovina Wimereux > Abbeville 184 km S Bennett
3. 16.5. rovinata etapa ciel rovina St-Laurent > Blangy-Bouchain 165 km S Bennett
4. 17.5. rovinata etapa ciel rovina Mazingarbe > Pont-Marcq 171 km Vangheluwe
5. 18.5. zvlnena etapa ciel rovina Arques > Cassel 179 km S Bennett
6. 19.5. rovinata etapa ciel rovina Loon-Plage > Dunkerque 177 km S Bennett
1. 14.5. zvlnena etapa ciel rovina Dunkerque > Le Touquet 173 km Fretin
profil etapy (© 4joursdedunkerque.com)
Po necelých troch mesiacoch sme sa dočkali Martina Svrčka naspäť v súťažnom pelotóne. 4 dni Dunkerque mal v pláne od úvodu sezóny ako podujatie vhodné pre mladé talenty, kde by mohol mať aj voľnú ruku, no predpokladalo sa, že bude mať za sebou klasikársku kampaň. To sa, žiaľ, pre zdravotné problémy nestalo, takže sme boli zvedaví, aký návrat zaznamená.
V tejto konkurencii bolo veľmi náročné tipovať, ako preteky dopadnú - kto je vlastne najväčším favoritom. Bolo tu oveľa menej známych mien ako v Maďarsku a stále beží Giro. Na severe Francúzska tak dostali priestor samé mladé vychádzajúce hviezdičky. Istá bola veľmi aktívna jazda, aby sa mnohí ukázali.
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
Martin bol pretekárom, ktorý mal pred štartom vôbec najväčšiu súťažnú medzeru zo všetkých ľudí na štarte. Prvá etapa mala 173 kilometrov len veľmi mierne zvlneného profilu. Očakával sa klasický špurt. Aj preto silnejšie tímy o únik záujem nemali. Bolo v ňom päť pretekárov z čisto kontinentálnych tímov a nezískali viac ako dve minúty náskoku.
Dobehnutí boli 16 km pred cieľom a celý pelotón sa rútil na dažďom zmáčanej ceste do cieľa. Bolo to dosť nebezpečné. Cofidis to zvládol najlepšie a rozbehol špurt pre Milana Fretina, ktorý zvíťazil, a to vôbec prvý raz v živote. Dlho to ale vyzeralo, že by mohol vyhrať Paul Hennequin z Nice Métropole. Zaútočil kilometer pred cieľom a padol až asi osem metrov pred páskou.
Martin Svrček prišiel do cieľa v hlavnej skupine. Vznikli tam pre viaceré zákruty a klzský terén menšie rozdiely.
Výsledky etapy
1. FRETIN Milan Cofidis 03:05:47
2. HENNEQUIN Paul Nice Métropole Côte d'Azur 00:00
3. BENNETT Sam Decathlon Ag2r La Mondiale 00:00
4. CAPIOT Amaury Arkéa - B&B Hotels 00:00
5. MENTEN Milan Lotto Dstny 00:00
6. TOWNSEND Rory Q36.5 Pro Team 00:00
80. SVRČEK Martin Soudal Quick-Step 00:46
Zobraziť kompletné poradie
2. 15.5. zvlnena etapa ciel rovina Wimereux > Abbeville 184 km cieľ: 17:20
profil etapy (© 4joursdedunkerque.com)
Druhá etapa na Štyroch dňoch Dunkerque mala opäť rovinatý charakter a očakával sa v nej šprintérsky dojazd. Pred balíkom sa celý deň pohybovalo sexteto pretekárov z Pro a konti tímov. Najkvalitnejším jazdcom tu bol Cyrus Monk z Q36.5, ktorého sme bežne vídavali v únikoch na jarných klasikách.
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
Svoju silu Austrálčan potvrdil aj dnes, keď sa po celodennej jazde vpredu hodinu pred dojazdom zbavil svojich súputníkov a prehnal šprintérske tímy. Jeho púť na čele sa ale skončila osem kilometrov pred páskou. V závere prišlo ešte k niekoľkým platonickým pokusom, no napokon sa rozhodovalo v hromadnom dojazde.
V ňom sa konečne k víťazstvu dopracoval šprintérsky veterán Sam Bennett, ktorý sa dlho nevedel presadiť po svojom prestupe do Decathlonu. Veď naposledy vyhral ešte minulé leto na jednotkovom Sibiu Tour v Rumunsku v drese Bory. V závere porazil mladú vychádzajúcu francúzsku hviezdu Paula Penhoeta z Groupama - FDJ a Sashu Weemaesa z Bingoalu.
Írsky víťaz etapy sa vďaka bonifikáciám posunul aj do dresu pre lídra celkovej klasifikácie, pred včerajšieho víťaza Fretina. Tretí je Penhoet. Zajtra na pretekárov čaká opäť aj dotretice rovinatý deň, no v piatok už príde na rad dôležitá etapa po dláždených kockách. Svrček dnes finišoval pohodlne v pelotóne.
 
Výsledky etapy
1. BENNETT Sam Decathlon Ag2r La Mondiale 04:20:25
2. PENHOET Paul Groupama - FDJ 00:00
3. WEEMAES Sasha Bingoal WB 00:00
4. ACKERMANN Pascal Israel - Premier Tech 00:00
5. LECROQ Jérémy St Michel-Mavic-Auber 93 00:00
6. CAPIOT Amaury Arkéa - B&B Hotels 00:00
57. SVRČEK Martin Soudal Quick-Step 00:00
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie pretekov po etape
1. BENNETT Sam Decathlon Ag2r La Mondiale 07:25:58
2. FRETIN Milan Cofidis 00:04
3. PENHOET Paul Groupama - FDJ 00:08
4. HENNEQUIN Paul Nice Métropole Côte d'Azur 00:08
5. WEEMAES Sasha Bingoal WB 00:10
6. STRONG Corbin Israel - Premier Tech 00:11
80. SVRČEK Martin Soudal Quick-Step 01:00
Zobraziť kompletné poradie
3. 16.5. rovinata etapa ciel rovina St-Laurent > Blangy-Bouchain 165 km S Bennett
profil etapy (© 4joursdedunkerque.com)
Šesť dní na Štyroch dňoch Dunkerque má jednoduchý, až nudný charakter. Rozhoduje prakticky iba sobotňajšia zvlnená etapa, no tie ostatné sú rovinaté s očakávaným špurtom, kde ale chýbajú silní rýchlici. Využívajú to najmä domáce tímy a včera sa podarilo vyhrať Samovi Bennettovi z Decathlonu. Bolo to pre neho dôležité, pretože nevyhral už takmer rok a nepodarilo sa mu to tento rok ani na veľmi malých pretekoch. Konečne to teda prišlo tu a mal na sebe aj ružový dres lídra pretekov.
V úniku boli len neznámi pretekári z kontinentálnych tímov, no my sme si dobre pamätali na meno Kenny Molly (Van Rysel - Roubaix). Tento Belgičan bol najaktívnejším pretekárom covidového 64. ročníka Okolo Slovenska, kde vyhral vrchársku súťaž. Vtedy jazdil za Pro tím Bingoal. No všetko bolo dobehnuté a špurtovalo sa.
Martin Svrček pomohol svojmu tímu aj v samom závere, no nebolo jasné, na koho šli, lebo v závere Antoine Huby špurt vypustil. Najlepšie to opäť zvládol Decathlon a radoval sa Sam Bennett. Zdolal Milana Fretina a Amauryho Capiota. Najcennejší dres sa tak neprezliekal.
Výsledky etapy
1. BENNETT Sam Decathlon Ag2r La Mondiale 03:42:38
2. FRETIN Milan Cofidis 00:00
3. CAPIOT Amaury Arkéa - B&B Hotels 00:00
4. EEKHOFF Nils dsm-firmenich PostNL 00:00
5. ACKERMANN Pascal Israel - Premier Tech 00:00
6. BARBIER Pierre Philippe Wagner-Bazin 00:00
33. SVRČEK Martin Soudal Quick-Step 00:00
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie pretekov po etape
1. BENNETT Sam Decathlon Ag2r La Mondiale 11:08:26
2. FRETIN Milan Cofidis 00:08
3. CAPIOT Amaury Arkéa - B&B Hotels 00:18
4. PENHOET Paul Groupama - FDJ 00:18
5. HENNEQUIN Paul Nice Métropole Côte d'Azur 00:18
6. CHRISTEN Fabio Q36.5 Pro Team 00:18
81. SVRČEK Martin Soudal Quick-Step 01:10
Zobraziť kompletné poradie
4. 17.5. rovinata etapa ciel rovina Mazingarbe > Pont-Marcq 171 km Vangheluwe
profil etapy (© 4joursdedunkerque.com)
Piatok na Štyroch dňoch Dunkerque prelomil maratón šprintérskych etáp kockovou pochúťkou. Štrnásť sektorov pavé malo konečne priniesť nejaké rozdiely do GC a klasikárske tímy ako napríklad Soudal s Martinom Svrčekom dnes nepochybne chceli niečo vymyslieť. Ťažkú úlohu ubrániť líderský dres mal pred sebou Sam Bennett (Decathlon).
Deň po mačacích hlavách strávilo vpredu sexteto aj s bývalým kvalitným klasikárom Alexisom Gougeardom (Cofidis), talentom Soudalu Warrenom Vangheluwem či Čechom Tomášom Kopeckým (TDT). Práve toto trio spolu so Samuelom Lerouxom napokon vytrápilo balík. Ten sa jemne delil na kockových sektoroch, no tie neboli natoľko dlhé, aby vytvorili rozdiely, ktoré by vydržali.
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
Finálny sektor bol ale dostatočne ťažký aby vytvoril do záveru zápletku. Balík sa na ňom preriedil, stíhačka úniku sa spomalila a o veľký útok sa pokúsil hviezdny klasikár Anthony Turgis (Total). Ten bol napokon chytený, no únik na čele odolával veľmi dlho a napokon balík tesne na víťazstvo nedosiahol.
V samom závere bol z brejku najsilnejší mladý kolega Martina Svrčka Warre Vangheluwe, ktorý to v extrémne tesnom závere napokon so šťastím stihol na víťazstvo pred šprintujúcim Samom Bennettom z hlavnej skupiny. Ír však dnes ukázal odolnosť na kockách, udržal sa v okresanej hlavnej skupine a bez problémov dokázal udržať žltý dres. Na zajtrajšom ťažkom klasikárskom okruhu to už ale bude pre neho zrejme priťažké.
Martin Svrček finišoval minútu za hlavným polom a nepochybne dnes bude s víťazom oslavovať. Veľmi by sme si priali, aby na zajtrajšom ťažšom profile dostal od tímu podobnú voľnosť, ako dneska jeho mladý kolega. Vzhľadom na stratu vyše dvoch minút v GC by nemal byť hrozbou pre nikoho a profil mu pekne sedí.
Výsledky etapy
1. VANGHELUWE Warre Soudal Quick-Step 03:35:22
2. BENNETT Sam Decathlon Ag2r La Mondiale 00:00
3. STRONG Corbin Israel - Premier Tech 00:00
4. FRETIN Milan Cofidis 00:00
5. HENNEQUIN Paul Nice Métropole Côte d'Azur 00:00
6. MENTEN Milan Lotto Dstny 00:00
72. SVRČEK Martin Soudal Quick-Step 00:57
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie pretekov po etape
1. BENNETT Sam Decathlon Ag2r La Mondiale 14:43:42
2. FRETIN Milan Cofidis 00:14
3. STRONG Corbin Israel - Premier Tech 00:23
4. CAPIOT Amaury Arkéa - B&B Hotels 00:24
5. PENHOET Paul Groupama - FDJ 00:24
6. HENNEQUIN Paul Nice Métropole Côte d'Azur 00:24
64. SVRČEK Martin Soudal Quick-Step 02:13
Zobraziť kompletné poradie
5. 18.5. zvlnena etapa ciel rovina Arques > Cassel 179 km S Bennett
profil etapy (© 4joursdedunkerque.com)
Predposledný deň bol už pred štartom pretekov považovaný za ten, ktorý rozhodne celkové poradie, a vývoj pretekov to potvrdil. Nastali doteraz rozdiely len na základe bonifikácií a bolo pravdepdoobné, že šprintéri na prvých pozíciách neostanú. Jazdilo sa na okruhu s dvoma kopcami, ktoré pretekári museli absolvovať až 18-krát. Veľmi ťažké bolo hovoriť o favoritoch, pretože zatiaľ sa neukázali.
Soudal - Quick-Step mal dnešný deň dobre rozbehnutý. Fausto Masnada ho strávil v úniku, a tak nemuseli pracovať, šetrili sa so zámerom pripraviť dobrú pozíciu pre Kaspera Asgreena. Ten sa nešetril do úplného záveru, ale začal atakovať už 25 kilometrov pred cieľom. Následne tvoril skupiny s rôznymi pretekármi. No nebol napokon úspešný, dobehli ho necelé dva kilometre pred cieľom.
Prekvapil Sam Bennett, ktorého tím mu veril, šiel veľmi umne rýchlo ako potreboval a Ír, ktorý mal doteraz veľmi slabú sezónu, nie len, že pridal tretí triumf, ale veľmi výrazne sa prihlásil aj o celkový. Síce v slabšej konkurencii, ale na to sa ho nikto pýtať nebude. Výborne pri ňom stál Olivier Naesen a dokonca na výkon odtrhol väčšinu štartového poľa.
Výsledky etapy
1. BENNETT Sam Decathlon Ag2r La Mondiale 04:24:31
2. PENHOET Paul Groupama - FDJ 00:00
3. BERCKMOES Jenno Lotto Dstny 00:00
4. VAN BOVEN Luca Bingoal WB 00:03
5. DELETTRE Alexandre St Michel-Mavic-Auber 93 00:03
6. BREUILLARD Nicolas St Michel-Mavic-Auber 93 00:03
59. SVRČEK Martin Soudal Quick-Step 09:08
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie pretekov po etape
1. BENNETT Sam Decathlon Ag2r La Mondiale 20:08:03
2. PENHOET Paul Groupama - FDJ 00:28
3. BERCKMOES Jenno Lotto Dstny 00:31
4. VAN BOVEN Luca Bingoal WB 00:43
5. DELETTRE Alexandre St Michel-Mavic-Auber 93 00:43
6. FRETIN Milan Cofidis 00:45
60. SVRČEK Martin Soudal Quick-Step 11:31
Zobraziť kompletné poradie
6. 19.5. rovinata etapa ciel rovina Loon-Plage > Dunkerque 177 km S Bennett
profil etapy (© 4joursdedunkerque.com)
Posledný deň bol už úplne rovinatý, a tak bolo takmer vylúčené, aby niekto pripravil Sama Bennetta o celkový triumf. Jazdec Decathlonu - Ag2r La Mondiale potvrdil úžasný týždeň štvrtým víťazstvom a jasne dokázal, kto tu bol pánom. Posledný špurt bol najtesnejší, takmer ho zdolal Sasha Weemaes z Bingoalu, no Ír to zvládol a etapák vyhral prvý raz v živote.
Martin Svrček bez problémov absolvoval tieto preteky. Nedostal sa ani raz do úniku, o čo sa jeho mladí kolegovia snažili takmer každý deň, no pomohol svojmu tímu vo viacerých aspektoch, hoci celkové poradie sa im nepodarilo. Vyhrali jednu etapu.
Výsledky etapy
1. BENNETT Sam Decathlon Ag2r La Mondiale 03:51:04
2. WEEMAES Sasha Bingoal WB 00:00
3. ACKERMANN Pascal Israel - Premier Tech 00:00
4. CAPIOT Amaury Arkéa - B&B Hotels 00:00
5. PENHOET Paul Groupama - FDJ 00:00
6. VAN UDEN Casper dsm-firmenich PostNL 00:00
32. SVRČEK Martin Soudal Quick-Step 00:00
Zobraziť kompletné poradie
Konečné poradie pretekov
1. BENNETT Sam Decathlon Ag2r La Mondiale 23:58:57
2. PENHOET Paul Groupama - FDJ 00:38
3. BERCKMOES Jenno Lotto Dstny 00:41
4. VAN BOVEN Luca Bingoal WB 00:53
5. DELETTRE Alexandre St Michel-Mavic-Auber 93 00:53
6. FRETIN Milan Cofidis 00:55
53. SVRČEK Martin Soudal Quick-Step 11:41
Zobraziť kompletné poradie
 
Náš eshop