História mužských pretekov na OH: Gravel či mamutie trasy bez sprievodných áut

30.7.2024, 00:00 | Magazín C-I.sk | Kamil Kaszycki
Mužské cyklistické preteky boli súčasťou už prvej modernej olympiády v roku 1896 v Aténach. Cyklistika sa zaradila medzi deväť športov, ktoré obnovili antickú olympijsku tradíciu. Dnes nemá olympijské víťazstvo medzi profesionálmi až taký cveng ako v niektorých iných športoch. Dúhový dres majstra sveta je oproti zlatým doplnkom, ktoré môže nosiť aktuálny olympijský šampión, predsa len viditeľnejší v pelotóne. Napriek tomu je snom každého športovca nosiť na krku olympijské zlato.
Prvým olympijským víťazom sa medzi cestnými cyklistami stal Grék Aristidis Konstantinidis. Prišiel prvý do cieľa takmer 89-kilometrovej trasy Atény - Maratón - Atény. Vtedy sa jazdilo ešte po nespevnených cestách a hrdina sa objavil v cieli za tri hodiny a 22 minút "pokrytý prachom, celý špinavý so stopami po rôznych nehodách", ako sa píše vo vtedajšej tlačovej správe. Celkovo sa pretekov zúčastnili siedmi jazdci.
Ťažko povedať prečo sa cestná cyklistika neobjavila na nasledujúcich troch ročníkoch, ale od opäť sa konali preteky s hromadným štartom na Olympiáde v Štokholme 1912. Na štart olympijskej trate na 320-kilometrov sa postavilo už 123 mužov. Po takmer jedenástich hodinách dorazil do cieľa prvý Rudolf Lewis z dnešnej Juhoafrickej republiky. Lewis dosiahol priemernú rýchlosť 29,4 km/h, druhý Frederick Grubb na neho stratil vyše osem minút.
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
Postupne sa trasa skracovala, vybavenie zlepšovalo, a tempo zvyšovalo. V roku 1932 v Los Angeles prišiel taliansky víťaz Attillo Pavesi do cieľa stokilometrovej trate priemernou rýchlosťou 40 km/h. To si ešte so sebou niesol okrem vody aj dve náhradné duše, misu polievky, sendviče, špagety a škoricové rolky.
Fenoménom olympiády je, že vo všeobecnosti sa na nej aktuálnym hviezdam cyklistiky nedarí. Či už to bude uprednostením iných pretekov alebo športovou smolou, v menoslove víťazov nenájdeme legendy ako Merx, Hinault či Indurain. Výnimkami v tomto smere sú Olaf Ludwig, ktorý vyhral v roku 1988 v Soule alebo Jan Ulrich, víťaz zo Sydney 2000
- reklama -
- reklama -
Ani víťazi posledných dvoch olympiád Greg van Avermaet (Rio de Janeiro 2016) a Richard Carapaz (Tokio 2021) nepatrili medzi najväčších favoritov, skôr im prialo štastie a využili vhodný moment na útok a málo početné tímy veľkých favoritov už nemali silu ich eliminovať. Ktorí jazdci sú hlavnými kandidátmi na zlato tento rok v Paríži sa budete môcť dočítať vo štvrtok v našom preview.