Už tento víkend od štvrtka 26. 9 do nedele 29. 9 budú cesty v okolí švajčiarskeho Züricha dejiskom majstrovstiev sveta v cestnej cyklistike. Po časovkách prídu na rad preteky s hromadným štartom. Slovensko má v každej kategórii svojich zástupcov a medzi juniorkami a mužmi U23 aj reálne šance na medaile. Mužské preteky budú súbojom, na ktorý sa dlho čakalo. Jeho hlavnými hrdinami budú Pogačar, Van der Poel a Evenepoel, najlepší jazdci na jednodňovky súčasnosti.
Selektívna trasa
Tohtoročné vrchárske majstrovstvá sveta odštartujú v meste Winterthur. Mesto je so stotisíc obyvateľmi šiestym najväčším vo Švajčiarsku a jeho partnerským mestom je medzi inými aj Plzeň. Z neho čaká jazdcov typický nájazd k mestským okruhom v Zürichu. Počas tohto nájazdu budú stáť v ceste tri kopce, postupne prejdú pretekári Buch am Irchel (dĺžka 4,8 km, sklon 4,2 %), stŕmy Kyburg (dĺžka 1,3 km, sklon 10,2 %) a do tretice Suessblatz (dĺžka 1,7 km, sklon 8,7 %).
Ostré pretekanie začne na zürišskom okruhu, po vjazde naň bude mužom ostávať zhruba 190 kilometrov z celkových 274. Prvá polovica okruhu smeruje hore kopcom až k jeho dominante, stúpaniu Witikon s dĺžkou 1,9 kilometra a sklonom 6,2 %. Má ľahší nájazd na miernejších sklonoch, rozhodovať sa bude v druhej polovici, kde sa pretekárom každé kolo zapíšu do nôh takmer deväťpercentné sklony. Druhá polovica okruhu má skôr klesavý charakter až k cieľovej páske, ktorá leží na rovine.
Celý okruh vrátane stúpania absolvujú muži sedemkrát. S rôznymi dĺžkami nájazdov sa bude nachádzať tento okruh na trase každej kategórie. V prípade mužov U23 sa pôjde štyrikrát, rovnako ako u žien, len tie budú mať kratší nájazd. Juniori ho absolvujú trikrát a juniorky len raz.
Favoriti mužských pretekov
Obhajovať titul príde Mathieu van der Poel, ktorý sa nezľakol kopcovitej trasy a dokonca pred majstrovstvami schudol, aby mal čo najväčšiu šancu získať titul aj druhý rok po sebe. Pravdou je, že bude mať proti sebe oveľa silnejších vrchárov ako je on sám a druhú časť sezóny mal trocha anonymnejšiu. Napriek tomu si stačí spomenúť na klasikársku jar a je jasné, že má v nohách jeden z najlepších motorov pelotónu. Holandská zostava je stavaná na kontrolu pretekov, cez rovinárov a klasikárov disponuje aj vrchármi Keldermanom, Mollemom a Van den Broekom, ktorí by mali ostať pri obhajcovi titulu najdlhšie.
Najväčším vyzývateľom Van der Poela a zároveň favoritom pretekov je Tadej Pogačar. Túto sezónu sa mu podarilo všetko na čo siahol, k šťastiu už mu chýba iba dúhový dres. Je zbytočné písať, prečo by tento fenomén mal vyhrať, tých dôvodov je neúrekom. Proti by mohol stáť len fakt, že preteky bez vysielačiek a nadupaného UAE sa predsalen ťažšie kontrolujú a ani Pogačar nemôže nasledovať každý nástup. Alebo áno? Slovinský tím rozhodne nebude slabý, veď sú v ňom všetci GT víťazi tohto roku :) Je otázne, ako bude fungovať spolupráca medzi Tadejom a Rogličom, ak sa však budú ťahať za jeden povraz, môžu byť neporaziteľní. Pošetriť im čo najviac energie sa budú snažiť Tratnik, Mohorič, Mezgeč či Novak.
Aj keď belgický tím je plný hviezd, dá sa očakávať, že na tomto profile pôjdu all in na Evenepoela, ktorý je po výhre v časovke vo výbornej fazóne. Po ruke bude mať skvelého Van Gilsa a na diktovanie tempa alebo rozbehnutie útoku ťažko nájsť lepších ľudí ako Wellens či Stuyven. Bledomodrí majú dostatočnú kvalitu na to, aby kontrolovali preteky a udržali svojho lídra v pretekoch do kľúčových momentov. Potom to už bude na olympijskom šampiónovi, aby našiel správny moment na útok.
Adam Yates sa ocitne netradične v roli súpera Pogačara, zatiaľ čo celú sezónu je jeho pravou rukou, teraz bude chcieť využiť znalosť svojho lídra v tíme na jeho zaskočenie. Nebude na to sám, okrem brata Simona má v tíme aj nevyspytateľného Pidcocka. Môžu spolu tvoriť veľmi silný tandem.
Alaphillipe povedie francúzsky výber, ktorý je nadupaný vrchármi. Derniéru si odkrúti Bardet, ktorý dlhšie nepretekal, ale motivácia mu iste chýbať nebude. Okrem týchto dvoch skúsených mužov sú v tíme aj Sivakov, Gaudu, Grégoire či Madouas. Každý z nich mal dobrú sezónu a vedia, ako jazdiť na profile, ktorý ich čaká.
Španieli postavili na šampionát ambiciózny tím bez jasného lídra. Zostava s Ayusom, Landom, Bilbaom, Rodríguezom, Ádriom, Masom či Castrillom budí rešpekt. Otázne je, čo na favorizovanejšie tímy vymyslia, táto možno trochu opomenutá zostava však určite má potenciál urobiť z pretekov ohňostroj útokov.
Azúrové dresy môže byť vidno skrz Tiberiho, Cicconeho či starého mazáka Ulissiho. Taliani majú v zostave aj mladé pušky ako Aleotti, Frigo či Zana. Keď bude v ich tíme panovať spolupráca ako na európskom šampionáte, mohli by k medailám z časovky pridať ďalšiu.
Dánskym lídrom by mal byť Skjelmose, na štart sa postaví aj Pedersen, ale trasa mu asi nebude úplne po chuti. Možno to skúsi z diaľky, pretože v priamom súboji s vrchármi bude v nevýhode. Kolumbijska úderka v zložení Martínez, Rubio, Buitrago môže využiť fakt, že nebudú pod drobnohľadom a skúsiť to menej nápadne v skoršej fáze pretekov.
Nemecko má nádej v podobe Lipowitza, ktorý má skvelú sezónu. Kryť chrbát mu budú skúsený kolega Schachmann či mladý Steinhauser, ktorý bol skvelý na Gire. Netreba zabudnúť ani na Vlasova, ktorý bude štartovať pod neutrálnou vlajkou ako jednotlivec. Rus má za sebou dobrú sezónu a môže byť jedným z čiernych koní pretekov.
Slovenské nádeje v každej kategórii
Nie je pravidlom, že by sme na každom šampionáte mali zastúpenie vo všetkých kategóriách. Tentokrát tomu tak bude. Už vo štvrtok sa zraky fanúšikov uprú na preteky junioriek, kde budeme mať najžhavejšie želiezko v ohni. Chladoňová má perfektnú sezónu a po striebre z časovky by si rada pripísala na konto aj ďalšiu medailu. Spolupracovať na to bude s Ungerovou.
Po dievčatách sa predstavia juniori aj s našimi nádejami Fedorom a Wielandom. V piatok budú mať svoj deň U23-kári, náš tím povedie Martin Svrček, ktorý obhajuje bronz z minulého roka. Stáť pri ňom budú Dunár, Schwarzbacher, Novák a Riška. Chalanom sa darilo spolupracovať na N-cupoch počas roka, tak veríme, že na podobnej vlne budú aj vo Švajčiarsku.
V sobotu zabojuje medzi ženami na U23-kárka Jenčušová a všetko vrcholí mužskými pretekmi, kde sa bude snažiť udržať s elitou Lukáš Kubiš. Bude to mať náročnejšie ako na Európe, nie je vyslovený vrchár, aj na olympiáde však ukázal, že je schopný rozumnou jazdou dlho džať tempo profíkov.
Môžeme sa tešiť na perfektné majstrovstvá s nabitou konkurenciu a veľkými nádejami aj na slovenskej strane.