Sumár MS: Pogačar sa stal legendou, superúspechy Slovákov - v Chladoňovej a Svrčekovi máme budúcnosť

30.9.2024, 18:00 | Preteky vo svete | Jozef Klačan
Sumár MS: Pogačar sa stal legendou, superúspechy Slovákov - v Chladoňovej a Svrčekovi máme budúcnosť
Viktória Chladoňová (© Soňa Niková)

Máme za sebou majstrovstvá sveta v Zürichu. Prebiehali od nedele do nedele, tak, aby začínali a končili najväčšími ťahákmi. Pretekalo sa na veľmi zaujímavých, selektívnych profiloch. Cyklistom nepriali ani poveternostné podmienky, keď po väčšinu týždňa bolo celkom chladno a pršalo.
Taktiež sme videli veľa zaujímavých momentov daných neprítomnosťou vysielačiek. Možno by naozaj bolo celkom zaujímavé aspoň vyskúšať ich zákaz aj na WT podujatiach a zistiť, čo to spraví s atraktivitou. Videli sem hneď niekoľko momentov (napríklad v pretekoch Elite žien, keď Demi Volleringová nástupom odpárala v podstate iba vlastné spolujazdkyne, alebo v U23 mužov, keď početní Belgičania tiež nevedeli, čo so sebou) kedy by okamžité pokyny športového riaditeľa určite posunuly vývoj iným smerom. No a na záver, v nedeľu prišlo naozajstné vyvrcholenie - epický výkon (opäť raz) Tadeja Pogačara v cestných pretekoch mužov Elite. Nástup skoro sto kilometrov pred cieľom a nasledná skvelá jazda boli perfektnou reklamou na cyklistiku.
Pre Slovensko sa jednalo o superúspešné majstrovstvá. Áno, zasvätený tušili, že máme viacero nádejí a verili v nejakú tú medailu. To, že sa nakoniec podarí vybojovať tri je ďaleko nad plán. Ba čo viac, treba povedať, že sa v žiadnom prípade nejednalo o úspech daný súhrou náhod. Viktória Chladoňová v časovke predviedla mimoriadne vyspelý výkon, perfektne si rozložila sily a svoju jazdu gradovala. Cat Fergusonová bola objektívne silnejšia, má ale aj fyzicky lepšie predispozície na časovku. V individuálnych pretekoch ako Viktória, tak aj Martin Svrček boli tí, čo „spravili“ preteky a na to môžu byť právom hrdý. Viktória určite dostane v tíme Visma príležitosť rozvinúť svoj talent a môžeme len dúfať, že po takomto výkone aj Martinovi jeho staronový zamestnávateľ Soudal-QuickStep ponúkne viac príležitostí ukázať svoje individuálne kvality aj v niektorých s významnejších pretekov.
Smutnou udalosťou majstrovstiev bola nehoda Švajčiarskej juniorky Muriel Furrerovej, ktorej následkom podľahla. Vlastne dodnes nevieme, čo presne sa stalo a ako to ovplyvní bezpečnostné opatrenia na pretekoch v budúcnosti. 
- reklama -
- reklama -

Krátka rekapitulácia jednotlivých pretekov

Na úvod sme mohli vidieť súboj v individuálnych časovkách žien aj mužov. Medzi ženami sa (teda pokiaľ si to po takýchto výsledkoch nerozmyslí) s kariérou rozlúčila víťazstvom Austrálčanka Grace Brownová. Po víťazstve na Liege-Bastogne-Liege a v olympijskej časovke je to tretí obrovský úspech. Najlepšia sezóna kariéry, škoda, že posledná. Demi Volleringová (Holandsko) viedla ešte na druhom medzičase o 9 sekúnd, potom ale mierne zvädla a nakoniec to stačilo „len“ na druhé miesto. Demi si na titul z MS ešte bude musieť počkať. Tretia skončila Američanka Chloe Dygertová, ktorá možno čakala lepší výsledok, na prvú dvojicu ale nemala. Sklamané odchádzajú Lotte Kopecká (Belgicko, 5. miesto) a Anna Hendersonová (Veľká Británia, 7. miesto), naopak veľmi prekvapilo desiate miesto skoro 50-ročnej veteránky Amber Nebenovej zo Spojených štátov. Naša Nora Jenčušová zajazdila slušný výsledok a obsadila 33. miesto.

V mužských pretekoch podľa očakávaní bojovali tak, ako aj vlani o dúhový dres Remco Evenepoel (Belgicko) a Filippo Ganna (Taliansko). Aj tentoraz bol úspešnejší Belgičan, aj keď Ganna v závere mohutne sťahoval stratu a nakoniec prehral o necelých sedem sekúnd. Rovnako ako u žien máme teda aj u mužov double OH + MS. Tretí po výbornom výkone skončil európsky šampión Edoardo Affini a potvrdil tak výbornú formu z posledných dní. Trochu nespokojní môžu byť štvrtý Brit Josh Tarling, piaty Austrálčan Jay Vine, ktorý by nebyť pádu pravdepodobne bral bronz a domáci Stefan Küng, ktorý obsadil až 8. priečku. Slovensko nemalo zastúpenie, Čech Mathias Vacek skončil na 27. pozícii.

Od pondelka do stredy nasledovali časovkárske súťaže v ostatných kategóriách. Medzi juniormi sa radoval francúzsky talent Paul Seixas, ktorý po vyrovnanom priebehu porazil belgické duo Jasper Schoofs a Matisse van Kerckhove. Slovenský zástupca Samuel Fedor obsadil 48. miesto.

Nám samozrejme spravila najväčšiu radosť strieborná medaila Viktórie Chladoňovej medzi juniorkami. A nielen vynikajúci výsledok, ale aj spôsob jazdy, keď si výborne rozložila sily a stupňovala svoj výkon. Vo finále nestačila iba na Britku Cat Fergusonovú, ktorá je o pol roka staršia a už od leta „zarezáva“ vo WT tíme Movistar. Vynikajúcu povesť britskej časovkárskej školy potvrdila tretím miestom Imogen Wolffová. Ani druhá slovenská cyklistka - Sofia Ungerová sa nestratila a po solídnom výkone brala 37. miesto.

Kategóriu U23 mali iba muži, dievčence museli pretekať v Elite kategórii. Všeobecne sa očakával triumf Belgičana Aleca Segaerta, ktorý už povyhrával aj veľmi slušne obsadené časovky. Viedol ešte na druhom medzičase, potom ale vytuhol a skončil až na štvrtom mieste. Naopak víťaz Ivan Romeo zo Španielska pôsobil dojmom, že si posledný úsek (!necelých 10 km) niekde skrátil, podarilo sa mu na ňom totiž na konkurentov získať 40 a viac sekúnd. Stupne víťazov doobsadili Jakob Söderqvist zo Švédska a domáci Jan Christen. Všetci samozrejme z World Tour tímov (Movistar, Lidl-Trek a UAE). Slováci obstáli so cťou - Matthias Schwarzbacher 28. a Dominik Dunár 38. miesto. 

Najmenej atraktívnou bola zmiešaná časovka družstiev. Organizátori sa snažia túto disciplínu presadzovať, treba si ale na rovinu priznať, že sa neteší veľkému záujmu zo strany pretekárov ani divákov. Veľa silných krajín ju vôbec neobsadzuje a aj spomedzi TOP časovkárov bola vidieť iba menšina. Radoval sa silný tím Austrálie, tesne pred Nemeckom a prekvapivo až tretím Talianskom.

Druhé preteky, ktoré nás zaujímali prišli na rad vo štvrtok ráno - cestné preteky junioriek. Viktória Chladoňová zostala verná tradícii a brala aj tu medailu, tentoraz bronz. Čo nás ale extrémne potešilo je, že to bola ona, kto „spravil“ závod a možno keby bola trať len o trochu ťažšia alebo niektoré stúpanie o niečo dlhšie, skončila by ešte vyššie. Šprint bol z jej strany máličko smolný, veď na striebro chýbal možno centimeter. Zvíťazila rovnako ako v časovke Britka Cat Fergusonová, striebro brala Španielka Paula Ostizová.

Upršané preteky juniorov sa stali korisťou Taliana Lorenza Finna pred Britom Sebastianom Grindleym a Holanďanom Sennom Remijnom. Našim preteky nevyšli a ani jeden z dvojice Fedor - Wieland do cieľa neprišiel.

Až pätica Slovákov sa postavila na štart cestných pretekov do 23 rokov. Palce sme držali predovšetkým Martinovi Svrčekovi, ktorý obhajoval bronz z minuloročných majstrovstiev. Napriek chorobe, ktorá ho vyradila z nedávnych pretekov Okolo Luxemburska podával od začiatku fantastický výkon, bol pri každom dôležitom delení a keď už to vyzeralo, že útok Švačiara Jana Christena dal pretekom definitívu vytvoril spoločne s Nemcom Niklasom Behrensom dvojicu, ktorá ho stiahla a nasledne aj odtrhla. Treba objektívne povedať, že v špurte nemal na vysokého a ťažšieho Nemca šancu a ostalo mu tak iba striebro. Určite to mrzí, čo by sme ale za to dali v iných rokoch. Navyše sa aj on ukázal ako jeden z najsilnejších jazdcov a tvoril preteky napriek prevahe mnohých „veľkých“ krajín. Belgičanom, pre ktorých to dlhú dobu vyzeralo ako na majstrovstvách krajiny, keďže ich vo vedúcej skupine bolo až päť nakoniec zaistil aspoň bronz Alec Segaert.

Hlavné ženské preteky sa tentoraz naposledy uskutočnili ako kombinácia Elite a U23 kategórií. Mladé pretekárky budú od budúceho roku súperiť samostatne, čo určite dáva logiku. Veľmi selektívny priebeh celý deň režírovali Holanďanky, aby nakoniec vyšli naprázdno. Piate miesto Volleringovej musia brať ako neúspech. Titul obhájila Belgičanka Lotte Kopecká pred Američankou Chloe Dygertovou a Taliankou Elisou Longo Borghiniovou. Spomedzi pretekárok kategórie U23 prešla ako prvá cieľom Holanďanka Puck Pietersová. Za zmienku ešte stojí siedme miesto Afghánskej pretekárky Faribi Hashimiovej v kategórii U23.

V nedeľu sa počasie konečne umúdrilo, akoby chcelo umožniť si divákom vychutnať gala predstavenie najlepšieho pretekára súčasnosti. A Pogi naozaj nesklamal. Tentokrát pripravil aj bez vysielačiek krásny taktický variant s útokom už skoro sto kilometrov pred cieľom, nasledné dotiahnutie sa do úniku pomocou Jana Tratnika, krátky oddych a okamžite ďalší útok, opäť krátky oddych (tentora ale naozaj veľmi krátky) s prispením Pavla Sivakova a potom už nezadržiteľná jazda za dúhovým dresom. Remco a MVDP mohli vo finále bojovať iba o striebro. To im nakoniec uchmatol Ben O’Connor, ktorý má naozaj skvelý záver sezóny. Iba bronz vyšprintoval Mathieu van der Poel. Pre Lukáša Kubiša boli selektívne preteky priťažké, aj tak ale dokončil na 72. mieste.
video v clanku ikonka ciernaPreteky mužov - kľúčové momenty
Športovo sme videli krásne majstrovstvá, navyše na počet medailí historicky najúspešnejšie pre Slovensko. Bohužiaľ, smrť mladej Švajčiarky bola tragédiou, ktorá zasiahla celý cyklistický svet. 

Budúci rok sa majstrovstvá uskutočnia na africkom kontinente, usporiadateľom bude Rwanda. Už teraz je jasné, že sa bude jednať o „iné“ majstrovstvá a je len dobre, že sa cyklistická mapa takýmto spôsobom rozširuje a dostáva tieto krajiny do povedomia aj širšej cyklistickej verejnosti.