Štrnásť rokov slovenskí fanúšikovia cyklistiky sledovali najmä Petra Sagana, a tak sme sa všetci obávali, aká bude prvá sezóna po jeho konci, ktorý raz musel prísť. Až na dve symbolické účasti (Okolo Slovenska a Okolo Maďarska) sme túto situáciu už tento rok prežívali a mohli vidieť, že fanúšikovia ostali cyklistike verní. Navyše, ukázali sa ďalší talentovaní pretekári, ktorých sa oplatí sledovať v nasledujúcich sezónach.
Viktória Chladoňová (© Soňa Niková / SZC) |
Naša cyklistika v poslednom období prešla generačnou obmenou a v roku 2024 získalo UCI body 24 rôznych mužov. No vekový priemer našich desiatich najlepších pretekárov je iba 22 rokov, teda stále majú zjavný potenciál výkonnostne rásť.
Najlepší bol práve ten najstarší z nich, "až" 24-ročný Lukáš Kubiš, ktorý prežil vynikajúcu sezónu v Elkove - Kasper. Získal v nej 397 UCI bodov, čo je na úrovni pretekárov ako Caleb Ewan, Kasper Asgreen, Fabio Jakobsen alebo Warren Barguil. Ešte dôležitejších bolo päť víťazstiev, ktoré dosiahol. K tomu množstvo umiestnení v Top 10 a veľmi cenné boli aj celkové tretie, resp. druhé miesto na Okolo Rumunska a Okolo Jižních Čech. Nechýbalo veľa, aby celkovo vyhral preteky. Výborne si počínal aj na jednorazovkových vrcholoch. Nie len, že dokončil veľmi dlhé preteky na OH, ME aj MS, ale dokonca sa v nich presadil - 29. na OH a najmä 14. na ME sú skvelé výsledky, ktoré by sme pred érou Petra Sagana považovali za úžasné.
Lukáš Kubiš (© Soňa Niková / SZC) |
Vďaka tomu všetkému sa mu podarilo získať angažmán v Pro tíme Unibet Tietema Rockets, kde síce bude mať obrovskú konkurenciu minimálne 23 pretekárov, ale na druhej strane tam nie sú také hviezdy, aby pre nich vyslovene musel pracovať a nedostal šancu byť lídrom aj on. Dokonca najviac bodov z tohto tímu dosiahol v uplynulej sezóne Belgičan Lander Loockx, ale iba 255, teda výrazne menej ako Lukáš. Samozrejme, veľa Kubišových bodov sa zrodilo na národnom šampionáte, kde jeho nový kolega nemal šancu bodovať. Budeme zvedaví, ako bude jeho kariéra pokračovať ďalej.
Žiaľ, Martin Svrček mal opäť zdravotné problémy, ktoré ho nie len, že odstavili od časti sezóny, ale logicky sa po výpadku v marci a apríli stal "len" domestikom vo veľkom Soudale - Quick-Step. Postupne sa pripravoval na vrchol svojej sezóny a prakticky aj doterajšej kariéry, ktorý mu opäť vyšiel. Bol animátorom pretekov na MS v kategórii do 23 rokov a len kúsok ho delil od titulu majstra sveta. Striebornou medailou potvrdil, že má obrovský potenciál a následne využil ešte formu na WT etapáku Tour of Guangxi, kde skončil celkovo 23. ako najlepší zo Soudalu. V budúcej sezóne by mohol ešte viac odkryť svoj potenciál.
Martin Svrček (© Soňa Niková / SZC) |
Doslova ošiaľ svojimi výkonmi spôsobila Viktória Chladoňová, ktorá sa kontinuálnym zlepšovaním v mládežníckej cyklistike v poslednom juniorskom roku dostala do absolútnej svetovej špičky, ba priam by sme mohli bez zbytočnej skromnosti písať o tom, že bola najlepšou juniorskou cyklistkou tejto sezóny. Ak by aj nie, tak rozhodne najkomplexnejšou z celej svetovej konkurencie, keďže získala tituly svetovej šampiónky v MTB aj cyklokrose a na ceste skončila s dvoma medailami. Všetci sme zvedaví, ako bude jej kariéra pokračovať v drese Visma - Lease a Bike, či už bude mať výkonnosť na dôležitú rolu v tíme aj v elitnej ženskej cyklistike. Pamätáme si, ako prišiel medzi mužov Remco Evenepoel, ktorý okamžite vyhrával. Viktória je, samozrejme, iný prípad. Aj Cycling-Info.sk stojí teraz pred dilemou, ako a či sa má v roku 2025 venovať ženskej cyklistike s Chladoňovou v štartovkách.
Po trojici najvýraznejších Slovákov pozitívne zaujali traja prvoročáci narodení v roku 2005. Asi najvýraznejšie Matthias Schwarzbacher, ktorý v drese ATT Investments nebol len učiacim sa domestikom, ale už takto skoro sa stal lídrom na Tour of Szeklerland a skončil celkovo tretí. Dokonca na West Bohemia Tour vyhral prológ a ku koncu sezóny zvládol aj ťažké Cro Race v konkurencii tímov World Tour.
Aj jeho kolega Richard Riška sa ukázal už prvý rok medzi mužmi, hoci sa narodil až 27. decembra, teda len pár dní ho delilo od ďalšieho roku medzi juniormi. Oveľa staršej konkurencie sa nezľakol a dokonca na rakúskej jednorazovke 1.2 skončil siedmy, na Orlen Nations GP v obrovskej konkurencii celkovo 18. a na Top 20 siahal aj na výborne obsadenom etapáku v Taliansku. Na domácom šampionáte bol tretí za Kubišom a Svrčkom.
Po dvojročnom pôsobení v Holandsku sa domov vrátil Dominik Dunár, ktorý v drese Dukly Banská Bystrica či reprezentácie rovnako ako prvoročák dosiahol viaceré pozoruhodné umiestnenia ako druhá priečka na talianskej jednorazovke 1.2U či 17. priečka celkovo na West Bohemia Tour, teda na pretekoch s výraznou západnou konkurenciou. Škoda, že pre všetkých troch boli ešte veľmi dlhé trate na ME a MS priťažké. Rozhodne platí klišé, že ukázali skvelý potenciál.
Dominik Dunár (© Soňa Niková / SZC) |
Z ostatných Slovákov predvádzal pekné výkony napríklad Samuel Kováč z Dukly, ktorý vyhral vrchársku súťaž na West Bohemia Tour, na ME bol 21. a skončil celkovo piaty aj na Okolo Srbska. Jeho kolega Pavol Rovder bol zasa šiesty celkovo na Po stopách Rimanov. Skvelý záver sezóny mal aj Andrej Líška z Pierre Baguette, ktorý vyhral etapu na Okolo Jižních Čech a celkovo tento slovenský kontinentálny tím bol veľmi viditeľný napríklad na Okolo Maďarska, ale štartoval aj na Okolo Slovinska, hoci najväčšie úspechy získal Čech Martin Voltr.