Záverečný novembrový týždeň priniesol najmä dve veľmi diskutované témy. Príbehu okolo Maxima Van Gilsa a potencionálnej revolúcie cyklistického prestupového trhu sa budeme venovať v osobitnom článku, no okrem toho titulky médií plnila ešte jedna oveľa citlivejšia kontroverzia, do ktorej sú priamo zapletení aj poslední dvaja víťazovia Tour de France Tadej Pogačar a Jonas Vingegaard.
Zrejme úplne najhorúcejšiou témou v cyklistike počas uplynulého týždňa boli kontroverzie okolo oxidu uhoľnatého, ktoré iba umocňujú trend stále častejšieho zachádzania profitímov do akejsi šedej zóny pri snahe nájsť kompetitívnu výhodu oproti konkurencii. Vdychovanie tohto jedovatého plynu ako prostriedku na zlepšenie výkonu sa šíri naprieč pelotónom, no keďže nejde o látku na zakázanom zozname od WADA, UCI si s tým nevie dať rady.
Medzinárodná cyklistická únia sa tak v pondelok rozhodla aspoň apelovať na cyklistov prosbou, aby sa vyhli tejto neetickej praktike. Tú využívajú aj v tímoch UAE Emirates a Visma | Lease a Bike, ako obidva tímy počas Tour de France potvrdili. Avšak ako sám Jonas Vingegaard pred víkendom povedal, nie na účely zlepšenia výkonnosti, ale len pri snahe otestovania hladiny červených krviniek v tele pred a po vysokohorských sústredeniach.
Pogacar denies ever using a carbon monoxide rebreather but then remembers he uses it. This guy stinks ti high heavens. https://t.co/RmPPbMA7jD pic.twitter.com/lj6GnrTdGX
— Digger (@Digger_forum) July 18, 2024
„Ani som nevedel, že sa to môže zneužiť na zlepšenie výkonu. Používame to iba ako test či sústredenie zabralo alebo nie. Povedali nám, že to nie je škodlivé, že jedno také vdýchnutie je ako vyfajčiť jednu cigaretu,“ vyjadril sa k téme Vingegaard na tlačovej konferencii svojho tímu pred sezónou 2025, informuje Cyclingnews.
UCI okrem apelovania na pretekárov požiadala aj agentúru WADA aby zaujala jasné stanovisko k používaniu oxidu uhoľnatého a rozhodla sa, či ho zaradí na zoznam zakázaných látok alebo nie. Dánsky šampión sa vyjadril aj na margo tejto témy a povedal, že akékoľvek rozhodnutie a odporúčanie WADA bude rešpektovať.
???????? Jonas Vingegaard about the use of rebreathers
— Domestique (@Domestique___) November 29, 2024
????️ "At Team Visma | Lease a Bike we solely used it to test whether our altitude training was working or not. If the technique is being misused (to enhance performance), then I understand the decision to ban it. Inhaling carbon… pic.twitter.com/ZxKtMTmDPn
Van Aert musí štart sezóny odložiť
Belgický superuniverzál Wout Van Aert má za sebou nevydarenú sezónu na ceste, ktorú skomplikovali zranenia a ukončil ju škaredý pád na Vuelte, po ktorom si musel dlho liečiť koleno. Tieto problémy stále nie sú podľa denníka HLN zažehnané a tak musí Wout odložiť začiatok svojej sezóny, ktorý mal prísť na cyklokrosových poliach v polovici decembra.
Podľa všetko už Van Aert môže jazdiť, veď počas týždňa bol aj so svojimi kolegami videný vo Flámsku ako si prechádza trasy jarných klasík. Problémy s kolenom ho ale stále brzdia pri behaní, ktoré je samozrejme veľkou súčasťou cyklokrosu. Zdá sa tak, že do sezóny nabehne až po Vianociach a tak je veľmi pravdepodobné, že nás čaká ďalšia zimná dominancia Mathieuho Van Der Poela.
- reklama - |
- reklama - |
- reklama - |
- reklama - |
Februárové zmeny
Úvod cestnej sezóny je ešte ďaleko, no už teraz sa finalizuje zoznam obľúbených februárových etapákov kde budú pretekári rozbiehať svoj ročník. A chýbať na ňom bohužiaľ bude populárne Tour Colombia. Tento etapák bol po zániku argentínskeho Vuelta a San Juan posledným na juhoamerickom kontinente, kde mohli miestni fanúšikovia vidieť hviezdy svetového pelotónu naživo.
Pre ekonomické problémy však aspoň nateraz zaniká a Juhoameričania tak sú momentálne bez skutočných profipretekov. Naopak, prípravné preteky Volta a Valenciana by sa napriek katastrofálnym povodniam v regióne mohli uskutočniť, s čím sa už veľmi nerátalo. Valencia by tak mala opäť privítať na prelome januára a februára vynikajúce štartové pole.