Aj keď sa to môže tak zdať, kalendár cyklistických pretekov nie je úplne pevný. Každý rok sa fanúšikovia môžu tešiť (smútiť) na rozličné zmeny z rôznych dôvodov. Niektoré podujatia hlásia nedostatok financií a svoj koniec po dlhých rokoch, iné riešia len kozmetické zmeny. Prinášame Vám zoznam zmien v kalendári UCI, ktoré sa týkajú významnejších pretekov.
Pri známych svetových podujatiach je vidieť silný organizačný aj sponzorský základ a nedošlo k veľkým zmenám - najmä ich rušeniu. V kalendári figurujú všetky podujatia World Tour tak ako ich poznáme. Veľkou výnimkou je ale Kodaňský šprint (Copenhagen sprint), úplne nové podujatie, ktoré pribudlo do kalendára najprestížnejšieho seriálu takpovediac z ničoho-nič. UCI si dáva záležať, aby bol kalendár WT jednotný a nerozšíril sa ani raz od roku 2017, no zrazu dal priestor novým organizátorom bez toho, aby tieto preteky robili predtým v nižšej kategórii. To sa predtým nikdy nestalo.
Jednorazovka sa pôjde v nedeľu 22. júna (ženská deň predtým), teda v kolízii s Tour de Suisse a Okolo Belgicka. Je za tým silný lobbing dánskej vlády, ktorá chce tento víkend a Kodaň prezentovať ako svetovú mekku cyklistiky aj s politickým samitom o využívaní tohto dopravného prostriedku. Transparentní Dáni dokonca zverejnili aj informáciu, že celý víkend so všetkými sprievodnými akciami bude stáť v prepočte 9,6 milióna eur. Z toho je zjavné, že sa nechceli uspokojiť v 1. kategórii UCI, kde vždy začínajú aj neskôr veľké podujatia.
Dánski fanúšikovia (© Mads Hansen / Okolo Dánska) |
Mierne posuny bez prekvapení
Raz za päť až šesť rokov dôjde k posunu o týždeň neskôr, keďže dni sa posúvajú o jeden dozadu, resp. v prípade priestupného roka dva dozadu. Práve rok 2025 je ten, keď sa najvýznamnejšie podujatia posunuli podľa vzoru Tour de France, ktorej organizátori zverejňujú presný termín vždy aspoň dva roky dopredu. Celá Tour sa tak pôjde v júli (5-27.7.). Jedinými dvoma výnimkami v 25 pretekoch pred Tour je klasicky Eschborn-Frankfurt, ktorá sa jazdí pevne v nemecký štátny sviatok 1.5., a UAE Tour, ktorej organizátori nevedno prečo nezareagovali na posuny ostatných, no jazdí sa vo februári, kedy to ešte nemá s čím kolidovať.
Výraznejšie zmeny termínov nastali v druhej polovici sezóny, pretože vlani sme mali parížske olympijské hry, ktoré kalendár "rozhádzali", viacerí organizátori s nimi nechceli byť v kolízii. Klasika v Hamburgu sa vrátila na august a napríklad medzi Tour de Pologne a Vueltou je opäť 13 dní. Vlani sa veľmi raritne prelínali. Zaujímavé je, že v závere sezóny sa kanadské jednorazovky, Il Lombardia aj Tour of Guangxi už nepresúvali na neskôr, pretože vzhľadom na nabitý vlaňajší program s OH sa o týždeň posunuli už vtedy. Zvyšok kalendára ich teraz "len dobehne".
- reklama - |
- reklama - |
- reklama - |
- reklama - |
Kodaňský šprint zrejme vytlačil Okolo Slovinska
Aj v kalendári pretekov ProSeries sa objavilo jedno úplne nové podujatie, ktoré predtým neexistovalo. Volá sa Classique Dunkerque / Grand prix des Hauts de France a hádate správne, že je to jednorazovka, ktorú organizujú rovnakí ľudia ako tunajší veľmi známy etapák. Dokonca to vymysleli tak, že skrátili májové etapové preteky 4 dni Dunkerque zo šiestich dní na päť a za normálnych okolností na ten prvý deň nasadili túto jednorazovku, ktorú nazývajú klasikou. Francúzske tímy tak dostanú výbornú možnosť na väčšie prize money aj UCI body. Vyzerá to ale veľmi umelo a zvláštne. Takto by mohli postupovať mnohí organizátori...
Zaujala aj zmena termínu Okolo Slovinska, ktoré po dlhých rokoch nebude kolidovať so Suisse, Belgickom, Occitaniou a tou novou jednorazovkou v Dánsku, ale presunulo sa na 4-8. júna, teda až posledný deň koliduje s Dauphiné. Konajú sa teda o dva týždne skôr než zvyčajne. Na svojej webovej stránke to oznámili s tým, že napriek tomu dúfajú v dobrú podporu fanúšikov a silnú konkurenciu. Je pravdepodobné, že boli vytlačení tou novou jednorazovkou v Kodani. Tímy im na jeseň odriekali účasť pre obrovskú vyťaženosť, a tak museli urobiť túto zmenu. Náš tip. Ak by to bolo pre nejaké vnútroslovinské záležitosti, zrejme by o tom informovali.
Vrátiť sa má aj projekt jednorazovky s výstupom na známy alpský kopec s názvom CIC - Mont Ventoux. V roku 2023 sa z 1.1 dostali do kategórie 1.Pro, ale vlaňajšiu edíciu nezorganizovali. Uvidíme, či sa im to podarí tento rok v júni.
Tadej Pogačar zrejme vynechá Okolo Slovinska (© Sportida) |
V 1. kategórii UCI zaujala ambiciózna holandská novinka
Medzi podujatiami 2.1 a 1.1 nás prirodzene najviac zaujíma Okolo Slovenska, ktoré sa vráti do septembrového termínu, jazdiť sa bude od 17. do 21. septembra, takže je tiež posunuté ako väčšina iných podujatí. Dúfajme, že nebudú u nás dažde či chladno. Horúco by už byť nemalo. Zaujímavosťou je, že UCI už našim organizátorom, ale aj tým z Okolo Luxemburska, dovolila končiť v nedeľu 21.9., keď sa začínajú majstrovstvá sveta v rwandskom hlavnom meste Kigali. Keďže už počas pretekov nevyjde štátny sviatok 15.9., posun do nedele je veľmi vítaný.
Nie len v Dunkerque špekulujú organizátori nad prilákaním lepších tímov či sponzorských financií. Veľa tímov po skončení Tour Down Under cestovalo späť do Európy, no organizátori Cadel Evans Great Ocean Race pridali ďalšiu jednozorazovku Surf Coast Classic, aby sa oplatilo ostať v Austrálii dlhšie. Veľmi zaujímavou novinkou budú prvé veľké UCI preteky v Andorre, kde sa miestna banka rozhodla podporiť nové podujatie Andorra Clássica, ktoré sa pôjde presne tú nedeľu 22.6. v konkurencii s novými dánskymi pretekmi a prečo zrejme Slovinci cukli... Organizátori z Andorry avizujú desať tímov World Tour a 4300 nastúpaných metrov na svojej jednorazovke. ku Coppi e Bartali zasa pridali jednorazovku G.P. Emilia deň po skončení.
Za pozornosť stojí aj úplne nová značka Tour of Holland, teda šesťetapové preteky 2.1 v Holandsku, čo by sa mohlo javiť ako začiatok éry návratu pretekov Okolo Holandska, ktoré boli zrušené v roku 2005. Tie sa ale volali Tour of Netherland, takže noví organizátori nemajú túto značku v rukách. Je veľmi náročné niečo vôbec zistiť o tomto podujatí, no organizovať ho má eventová spoločnosť, ktorá spoluorganizuje najväčšie holandské športové podujatia vrátane Formuly 1 na Zandvoorte. Aby sa s nikým nebili, vybrali si veľmi zaujímavý termín od 14. do 19. októbra, teda úplne v závere sezóny. Sme zvedaví, čo z toho bude...
Došlo aj k viacerým posunom z druhej kategórie vyššie ako sme to kedysi riešili aj u nás s Okolo Slovenska. V Portugalsku sa posunuli preteky GP Beiras e Serra z 2.2 na 2.1 a rovnako aj čínske Trans-Himalaya Cycling Race. Uvidíme, či tam zlákajú lepšiu konkurenciu. Na viac si trúfa aj jednorazovka Clásica Terres de l'Ebre v Španielsku. A holandské Elfstedenrace sa z októbra presunulo na marec a z jednorazovky sa stal dvojdňový etapák.
Ako to už býva, opäť prišli aj zániky pretekov. Organizátor zrušili pomerne známe belgické klasiky Tour of Leuven a Egmont Cycling Race. Rovnako nebude pokračovať ani Marcel Kint Classic, ktorú vyhrali v posledných rokoch Caleb Ewan či Arnad De Lie. Vlani boli prvý raz po covide obnovené populárne preteky Okolo Kolumbie aj s miestnymi hviezdami, ale do ďalšieho roku neprežili. No a prekvapením je, že v oficiálnom kalendári UCI chýbajú augustové preteky Okolo Portugalska, ktoré boli známe najmä mamuťou dĺžkou 12 etáp, čo ich radilo na štvrté miesto po Grand Tours.