Slovensko úspešne zorganizovalo 37. kongres UEC, Enrico Della Casa pokračuje vo funkcii prezidenta. Generálna sekretárka SZC Katarína Jakubová sa stala viceprezidentkou UEC. Prezident Peter Privara dostal najvyššie ocenenie UEC za rozvoj slovenskej a európskej cyklistiky. Lívia Hanesová hlasujúci delegát vo svetovom kongrese za Európu.
V nedeľu 9. marca 2025 hostila Bratislava 37. kongres Európskej cyklistickej únie (UEC), kde sa stretli predstavitelia cyklistiky z 49 krajín. Podujatie, ktoré organizoval Slovenský zväz cyklistiky (SZC) v spolupráci s UEC, zohralo kľúčovú úlohu pri formovaní budúcnosti európskej cyklistiky. Kongresu sa zúčastnil aj prezident Medzinárodnej cyklistickej únie (UCI) David Lappartient, ktorý je hlavným kandidátom na post prezidenta Medzinárodného olympijského výboru. Kongres skončil veľkým úspechom športovej diplomacie Slovenského zväzu cyklistiky. Veľká vďaka patrí najmä podpore Ministerstva cestovného ruchu a športu SR, konkrétne ministrovi Rudolfovi Huliakovi, ktorý sa na Galavečeri zoznámil s prezidentom UCI Dávidom Lappartienom a UEC Enricom Della Casom.
(© Union Européenne de Cyclisme) |
Prečo práve Slovensko?
Kongres UEC sa každoročne koná v rôznych európskych metropolách a v minulých rokoch prebiehal v Bruseli, Prahe, Kodani či Istanbule. Pôvodne mal byť tento ročník hostený v Budapešti, avšak Maďarský zväz cyklistiky nedokázal poskytnúť potrebné garancie pre jeho usporiadanie. Prezident UEC Enrico Della Casa preto oslovil Slovensko, ktoré má v tejto oblasti bohaté skúsenosti a v medzinárodných cyklistických štruktúrach je veľmi aktívne.
„Skutočnosť, že nám kongres pridelili priamo, je zrkadlom úspechu našej práce. V medzinárodných kruhoch vedia o našich schopnostiach, pohostinnosti a do budúcnosti to môže mať pre slovenskú cyklistiku veľký význam. Na kongrese som dostal najvyššie ocenenie, ktoré udeľuje Európska cyklistická únia. Je to ocenenie za doterajšiu prácu nie len mňa, ale celého slovenského zväzu cyklistiky. Prezident UEC nám zároveň po skončení kongresu odovzdal plaketu, za najlepšie zorganizovaný kongres v 37. ročnej histórii,“ uviedol prezident SZC Peter Privara.
Peter Privara a Enrico Della Casa (© Union Européenne de Cyclisme) |
Voľby na kongrese a úspech slovenských zástupcov
Dôležitou súčasťou kongresu boli voľby do vedenia UEC. Delegáti opätovne zvolili Enrica Della Casu za prezidenta UEC na ďalšie štyri roky, čím potvrdili dôveru v jeho doterajšiu prácu a vedenie európskej cyklistiky.
„Vedenie Európskej cyklistickej únie je pre mňa cťou a zodpovednosťou, ktorú beriem na seba s najväčším nasadením. V posledných rokoch sme vďaka spoločnej práci s národnými federáciami a našimi partnermi posilnili našu pozíciu na medzinárodnej športovej scéne, investovali sme do rozvoja mládežníckej cyklistiky, rodovej rovnosti a konsolidácie európskych súťaží. Naším cieľom je pokračovať v tejto ceste ďalším posilňovaním našej úlohy ako meradla pre kontinentálnu cyklistiku. Chcel by som poďakovať národným federáciám za dôveru a som si istý, že spoločne budeme pokračovať v práci pre dobro nášho športu,“ vyjadril sa po potvrdení mandátu Enrico Della Casa.
Výrazný úspech zaznamenali aj slovenskí zástupcovia. Katarína Jakubová, generálna sekretárka SZC, získala najvyšší počet hlasov a bola znovu zvolená do management boardu UEC, kde bude zároveň pôsobiť ako jedna z troch viceprezidentov UEC.
„V prvom rade by som chcela vyjadriť svoju úprimnú vďaku organizačnému tímu Slovenského zväzu cyklistiky (SZC), ktorý v spolupráci s Európskou cyklistickou úniou (UEC) pripravil naozaj špičkový Volebný kongres. Delegáti prejavili množstvo pozitívnych ohlasov a boli milo prekvapení pohostinnosťou Slovenska, najmä tí, ktorí nás navštívili po prvýkrát.
Som veľmi hrdá, že sme úspešne splnili očakávania UEC a dokázali sme predstaviť našu krajinu v tom najlepšom svetle. Veľká vďaka patrí aj nášmu Ministerstvu cestovného ruchu a športu SR, ktoré nás podporilo v organizácii tohto podujatia.
Mojou osobnou radosťou je znovuzvolenie do Boardu UEC, čo svedčí o dôvere, ktorú mi delegáti prejavili. Skutočnosť, že som získala najviac hlasov spomedzi všetkých kandidátov, je pre mňa nesmiernou cťou. Keby mi niekto pred niekoľkými rokmi povedal, že budem viceprezidentkou UEC, asi by som tomu ťažko uverila. Dnes však túto dôveru vnímam ako výnimočnú príležitosť viesť a reprezentovať slovenskú cyklistiku na európskej úrovni.
Teším sa na ďalšie výzvy a prácu v prospech cyklistiky, a sľubujem, že urobím všetko pre to, aby som bola dôstojnou zástupkyňou našej krásnej krajiny. Ďakujem za vašu podporu a dôveru!“
(© Union Européenne de Cyclisme) |
Lívia Hanesová bola opäť zvolená za delegátku UEC, čím si Slovensko upevnilo svoje postavenie v európskych cyklistických štruktúrach.
„Keďže v tomto roku mali všetky kontinentálne konfederácie volebné kongresy, aj v prípade našej európskej sa volili “voting delegates”, tzv. volitelia. Bolo 27 kandidátov pre 15 miest voliteľov za Európu. Bola som zvolená tretím najvyšším počtom hlasov a chcem sa poďakovať za dôveru predovšetkým Slovenskému zväzu cyklistiky. Ide už o moje druhé 4-ročné obdobie. Na najbližšom kongrese UCI v septembri v Kigali v Rwande budú práve volitelia za jednotlivé konfederácie rozhodovať o novom prezidentovi UCI, ako aj o novom zložení management boardu UCI. Veľmi ma teší historický úspech našej diplomacie na tomto poli, keďže okrem toho, že Katarína Jakubová bola zvolená najvyšším počtom hlasov do management boardu UEC, bola tiež zvolená za viceprezidentku UEC. Ide o významný míľnik a ja ešte raz ďakujem za prejavenú dôveru,“ povedala Lívia Hanesová.
Slovensko na cyklistickej mape Európy
Bratislava už v roku 2015 hostila kongres UEC, ktorý bol vyhodnotený ako jeden z najlepšie zorganizovaných v histórii. Aj tento rok sa podujatie nieslo v znamení profesionálnej organizácie, kvalitného zázemia a vynikajúcej atmosféry. Okrem oficiálnych rokovaní ponúkol kongres aj priestor na neformálne diskusie a budovanie vzťahov medzi federáciami.
Delegáti si mohli vychutnať sprievodný program, ktorý zahŕňal plavbu po Dunaji do Devína a slávnostnú večeru, počas ktorej bola prezentovaná slovenská kultúra a história. Slávnostnej večere sa zúčastnil aj minister cestovného ruchu a športu – Rudolf Huliak, ktorý prijal pozvanie prezidenta SZC Petra Privaru.
Bratislavu navštívil aj prezident UCI a možno budúci šéf MOV
Prezident Medzinárodnej cyklistickej únie (UCI) David Lappartient sa zúčastnil kongresu v Bratislave, pričom jeho prítomnosť zvýraznila význam tohto podujatia. Lappartient, ktorý patrí medzi hlavných favoritov na post nového prezidenta Medzinárodného olympijského výboru (MOV), využil túto príležitosť na stretnutia s predstaviteľmi európskej cyklistiky. Voľby do čela MOV sa uskutočnia už v druhej polovici marca.
„UEC naďalej preukazuje svoju základnú úlohu v rozvoji a podpore cyklistiky v Európe. Práca vykonaná v priebehu rokov na raste nášho športu, podpora národných federácií a organizovanie podujatí na vysokej úrovni sú kľúčovými prvkami pre budúcnosť cyklistiky. Spolupráca medzi UEC a UCI je nevyhnutná na posilnenie nášho hnutia a zabezpečenie toho, že cyklistika bude čoraz dostupnejšia, bezpečnejšia a udržateľnejšia. Som presvedčený, že pod vedením Enrica Della Casa a novej správnej rady bude UEC aj naďalej referenčným bodom pre kontinentálnu a medzinárodnú cyklistiku,“ povedal na kongrese David Lappartient, prezident UCI.
Úspešná organizácia kongresu je ďalším dôkazom rastúceho významu Slovenska na cyklistickej mape Európy a otvára nové možnosti pre rozvoj tohto športu v našej krajine.