122. edícia Paríž - Roubaix bola pre fanúšikov výnimočnou pre štart Tadeja Pogačara. Mnohí ho tu čakali už vlani, keďže v roku 2023 vyhral Ronde a zdalo sa, že vyzrel aj pre najslávnejšie kocky. Prišlo však oznámenie jeho úmyslu vyhrať double Giro - Tour a bolo jasné, že na velodróm v Roubaix sa ešte nepozrie. Prešiel ďalší rok a je tu. Opäť vyhral Ronde a nečudo, že figuroval medzi favoritmi. Mnohí vraveli, že tento rok "ešte" nevyhrá, ale tieto preteky sú veľmi výrazne aj o šťastí, preto nebolo vylúčené, že ak ho bude mať, odnesie si domov slávnu kocku.
Proti Pogačarovi mal byť najmä Mathieu van der Poel, no tieto preteky už mnohokrát dopadli nevyspytateľne. Mads Pedersen bol ďalším do partie a silný tím okolo Wouta van Aerta tiež chcel zohrať úlohu. Isté bolo, že ako je UAE Team Emirates dominantný v etapákoch, tu nemal papierovo najsilnejšiu zostavu.
Was anybody else unable to sleep last night? ???? #ParisRoubaix
After yesterday’s pomp and pageantry, today we get down to brass tacks, otherwise known as the toughest one-day race of the season! ????
Pre slovenských fanúšikov bolo výnimočné, že sa na štart postavil Lukáš Kubiš. V novom miléniu tu štartovali štyria naši a veľmi bohato, okrem Petra Sagana aj jeho brat Juraj, Michael Kolář a Martin Velits. Petra sme tu sledovali desaťkrát vrátane víťazného ročníka 2018. Juro bojoval s kockami až šesťkrát, Mišo štartoval trikrát. Martin úplne v úvode kariéry dvakrát. Všetci aj prišli do cieľa.
Lukáš na preteky vstupoval ako líder tímu Unibet Tietema Rockets, čo bolo na prvú účasť svojím spôsobom úžasné. V tíme si ho čoraz viac vážia a pred pretekmi dostal množstvo nového vybavenia. Je to otrepané, ale ak sa chce tento tím dostať na Tour de France, musí sa ukazovať najmä na pretekoch A.S.O., keď už dostane voľnú kartu, takže dnes sa rozhodne museli ukázať a "ťarcha" výsledku bola najmä na slovenskom majstrovi. Rozšírením počtu tímov na Grand Tours im šanca ešte stúpla, ale aj keď ešte stále nie je pre budúci rok veľká. Potrebujú veľa bodov a niekoľko rôznych víťazstiev.
— Unibet Tietema Rockets (@rockets_cycling) April 11, 2025
Vzhľadom na toľko omieľaný faktor šťastia bolo jasné, že aj Lukáš ho potreboval veľmi veľa. V jeho neprospech určite hralo to, že nikdy si miestnu trať nevyskúšal v pretekoch. Jazdia sa verzie do 23 rokov i juniorská a absolvovali ich desiatky Slovákov, ale Lukáš ešte v juniorskom veku nepatril medzi lídrov svojho ročníka a hoci naša reprezentácia oba "jeho" roky na sever Francúzska cestovala, ani raz nebol v tej zostave. Vieme, že presadzovať sa začal až v drese Dukly.
Očakávali sa rýchle preteky, no s hrozbou menších dažďových prehánok, čo vždy značí zaujímavý priebeh. O únik bol veľký záujem, ale už po 24 kilometroch bolo zrejmé, že ten klasický "celodenný" bude patriť osmičke mužov - Kim Heiduk (Ineos Grenadiers), Oier Lazkano (Red Bull - Bora), Jonas Rutsch (Intermarché-Wanty), Max Walker (EF Education-EasyPost), Jasper De Buyst (Lotto), Rory Townsend (Q36,5), Markus Hoelgaard (Uno-X Mobility) a Abram Stockman (Unibet Tietema).
Échappé ou pas, il faut être capable de rouler à minima à au moins 45 km/h de moyenne sur 260 kilomètres avec les secteurs pavés. #ParisRoubaix ... pic.twitter.com/EvspODpele
— ????ntoine VAYER ????????️ (@festinaboy) April 13, 2025
Zatiaľ bolo pod mrakom, ale sucho. To sa ale nedalo hovoriť o viacerých kockových úsekoch, kde pršalo pred pár hodinami, ale v tomto počasí nemali šancu vyschnúť. To všetko zvyšovalo nervozitu a rýchlosť, ktorá sa pohybovala nad hranicou 52 km/h.
Pred príchodom prvých kociek to už hneď začalo byť Waterloo s množstvom pádov a problémov. Na zemi sa ocitli aj dôležití ľudia ako Matej Mohorič, Jasper Philipsen, Jasper Stuyven či Max Walscheid, Dylan van Baarle, ale hlavne Filippo Ganna. Prvý úsek 160 km pred cieľom úplne rozbil pelotón. Úplne vpredu sa pre rôzne diery neudržali Kubiš, ale ani Van Aert. Dobehli si to potom neskôr pred druhým úsekom. Ganna ale nie.
Náročný úsek Quiévy à Saint-Python (****) sa nič zásadné nestalo, boli tam len klasické defekty. Ganna a Philipsen ostávali vzadu v skupine s minútovým mankom. Postupne sa rozrastala pre množstvo problémov. 135 km pred páskou prišiel ďalší veľký pád, kde boli aj ľudia ako Kristoff či Theuns. Pred úsekom č. 25 sa Lukáš dostal krátko aj za zadné koleso Pogačara veľmi blízko čela skupiny, kde bolo zrhuba 50 pretekárov.
Ganna a Philipsen sa dokázali vrátiť, pretože sa ešte nešlo úplne na krv a hlavne Alpecin neťahal. V pelotóne sa teda zvýšil počet duší asi na 70-80. Prišli ďalšie pády, ale vyhli sa favoritom. Ešte tam bol relatívny kľud pre Arenbergom, kde to väčšinou definitívne začína. Pedersen s Pogačarom sa ale odhodlali zvýšiť tempo už na úseku Haveluy à Wallers pred legendárnym lesíkom. V momente ich nástupu Lukáš práve nebol pozične dobre, takže keď sa to rozdelilo, nebol v prvej skupine. Tú tvorilo asi 16-18 pretekárov so všetkými topfavoritmi. Vytvorili asi 15 sekúnd výhody. S Kubišom ostal vzadu Ganna, preto ťahal jeden z jeho pretekárov. Asi päťsto metrov pred legendárnym úsekom sa skupiny spojili. No, samozrejme, Lukáš ostal v jej druhej polovici.
Na čelo sa v Arenbergu dostal Pogačar a určite bol zvedavý, čo sa bude diať. Kontroloval si ho Pedersen, následne aj Van der Poel. Na konci úseku dobehli pôvodný únik. Prišla, žiaľ, informácia o tom, že Lukáš Kubiš v Arenbergu spadol. Zrejme si chcel vylepšiť pozíciu a dral sa dopredu.
Bike change for Lukas Kubis after a crash on Trouée d’Arenberg…
???? He’s trying to get back, together with Tomas Kopecky.
— Unibet Tietema Rockets (@rockets_cycling) April 13, 2025
Nasledovala rôzna cukatúra a 87 km pred páskou na klasickom asfalte mohutne zaútočil Mathieu van der Poel. Tadej Pogačar, Mads Pedersen a dokonca Stefan Bissegger sa ho chytili, no čo bolo dôležité, aj Jasper Philipsen ako kolega MVDP a najsilnejšia karta na špurt. Bol to rozhodujúci atak. Táto pätica si rýchlo vybudovala minútu výhody a bolo jasné, že spoznáme víťaza z tejto partie. Za nimi sa vyselektovala desaťčlenná skupina.
71 km pred cieľom na úseku Tilloy à Sars-et-Rosières zaútočil Tadej Pogačar v momente, keď Van der Poel mal menší technický problém a o pár metrov zaostal. V tom momente dostal defekt Pedersen, takže s jeho ambíciami bol koniec a po zastaní padol až do skupiny prenasledovateľov. Mal obrovskú smolu, že za skupinou ešte neboli mechanické vozidlá, čo sa potom už o päť minút zmenilo. Pogačara si Van der Poel dorazil a napokon aj Philipsen. Bissegger už nie, tiež sa porúčal do skupiny prenasledovateľov.
⚡️ Attack from ????????@TamauPogi! @Mads__Pedersen responds instantly... but punctures at the worst moment! ????
V tejto partii boli Vermeersch, Brennan, Van Aert, Tarling, Küng, Van Dijke, Hoelgaard, Teunissen, Rutsch, Stockman, Pedersen a Bissegger. Pogačar vpredu zatiaľ nenastupoval, takže chvíľu to bolo zaujímavejšie za nimi. Pedersen útočil. Chytili sa ho Vermeersch, Bissegger a Hoelgaard z Uno-X. Neskôr k nim dorazila aj dvojička z Vismy Brennan - Van Aert a Rutsch (Intermarché). Küng dostal defekt.
Medzi časom prišla informácia o tom, že Matthiasovi Schwarzbacherovi z tímu UAE Emirates Gen Z sa podarilo skončiť na šiestej pozícii v edícii pretekov do 23 rokov. Potvrdil tak svoj veľký talent a nádejné vyhliadky do budúcnosti.
⚔️ Hace 40 kilómetros estaba gritando por un gel y ahora en Mons-en-Pévele deja esta #ParisRoubaix en el uno contra uno que todos esperaban.
Nasledovali dva veľmi ťažké úseky Auchy-lez-Orchies à Bersée (****) a Mons-en-Pévèle (*****). Dvojička z Alpecinu tu pustila pred seba Pogačara, aby ho dobre videli a kontrolovali. Keď zo strany Slovinca nič neprichádzalo, zaútočil Van der Poel. Iba tým utavil Philipsena, čo si Tadej všimol a atakoval. Na konci Mons-en-Pévéle bol s ním už len Van der Poel, no bolo jasné, že mu nepotiahne. To sa ale dialo len pár minút a začali normálne spolupracovať. Philipsen nemal šancu ísť 43 km sám, a tak si počkal skupinu prenasledovateľov. Zvláštny ťah od Alpecinu. Mali šancu udržať ho vpredu dlhšie, ale sami sa o to pripravili.
Napokon Alpecinu pomohla smola Pogačara, ktorý 38 km pred páskou v úseku Pont-Thibault à Ennevelin zaútočil, ale prepálil zákrutu a spadol. Navyše mu spadla reťaz a 20 sekúnd rozdielu bolo na svete. Ešte mohol byť rád, že už jeho súperi nešli spolu, ale každý sám, takže mal ešte 38 km časovky pred sebou. Na takúto dlhú vzdialenosť mohol mať mierne na vrch.
— AlianzaLimaCycling???? (@AlianzaLimaBike) April 13, 2025
Prvých osem kilometrov Tadej znižoval odstup z 22 na 13 sekúnd, už dvojnásobného víťaza týchto pretekov dobre videl pred sebou, ale prišli ďalšie pavé úseky a bol vidieť rozdiel v technike jazdy oveľa skúsenejšieho Van der Poela. Tadej si nie vždy správne volil jazdeckú stopu a odstup sa po sekundičke zvyšoval. Napokon ešte aj musel vymeniť bicykel, takže bolo definitívne jasné, že už výkonnostne sa nespoja. Iba v prípade nejakého iného problému. Napríklad ako jeden z fanúšikov hodil do Van der Poela bidon. Našťastie sa mu nič nestalo.
????Siempre hay un estúpido en la carretera! ????Le arrojan un bidón a la cara de ????????Mathieu Van der Poel en la París Roubaix 2025 #ParisRoubaixpic.twitter.com/iCgvulrHtV
— InfoCiclismo ???????? #ParisRoubaix (@infociclismoo) April 13, 2025
Po technickej výmene sa už Tadej zlomil. Detail kamery ukázal aj mierne oškretú ruku po páde a tiež krvavú stopu, ktorú mu na ruke zanechali náramkové hodinky, ktoré musel mať na ruke pre sponzorskú zmluvu. 16 km pred cieľom ešte v úseku Gruson (**) líder pretekov vymenil bicykel, ale auto bolo hneď za ním, takže ho to stálo iba pár sekúnd. Pogačarov odstup už bol nad minútou. Vyše dve strácala trojička, ktorá odišla zo skupinky prenasledovateľov - boli to Mads Pedersen (Lidl), Wout van Aert (Visma) a Florian Vermeersch (UAE).
Mathieu van der Poel sa v cieli objavil po piatich hodinách a 31 minútach. Vyhral tretí raz po sebe, čo sa mu podarilo ako jedinému v novodobej histórii. Pogačar napokon stratil vyše minúty. O tretiu priečku si to rozdala partia za ním. Aj keď súperi nechali Pedersena odtiahnuť záver, špurt tak či tak zvládol a na pódium sa postavili traja najfavorizovanejší pretekári.
Štvrtý bol Van Aert, piaty Vermeersch. Už v skupine za nimi prišli dvaja pretekári, ktorí boli v celodennom úniku, Jonas Rutsch bral šiestu pozíciu. Skvelý tempár Bissegger vzal siedmu a tešili sa aj v Uno-X z ôsmej priečky Hoelgaarda. Lukáš Kubiš napokon finišoval na 46. mieste s odstupom jedenástich minút. Podľa nás mal ešte jeden problém, keďže tím po Arenbergu písal, že ide s kolegom Kopeckým, ktorý napokon finišoval o päť minút pred ním. Aj keď mu to nevyšlo ako dúfal, taká je cyklistika. Na týchto pretekoch je pravdepodobnosť problémov oveľa vyššia ako to, že sa vám nič nepritrafí. Získal ďalšie množstvo skúseností a aspoň 15 UCI bodov.
Sledovali sme ďalší krásny ročník nesmierne ťažkých pretekov, ktoré prinášajú rôzne osudy. Málokedy sa stane, že na pódiu vidíme práve troch najväčších favoritov. Každý z nich mal nejaký problém, ale boli najsilnejší. MVDP vyrovnal Pogačara s ôsmimi víťazstvami na monumentoch. Napokon svoj motor ukázal aj odpisovaný Van Aert. Znova sa potvrdilo, že sa tu oplatí byť v celodennom úniku, ak máte naozaj skvelý motor. Rutsch a Hoelgaard to krásne ukázali.
Tadej Pogacar is now the second active rider after MVDP to have a top 10 in each monument and the World Championships and the only active rider to have a podium in all the monuments and the World Championships#ParisRoubaixpic.twitter.com/N0lH97ZDse
My sme ostali smutní pre problémy nášho želiezka, ale Unibet zanechal na pretekoch veľmi dobrý dojem, a tak je pravdepodobné, že ich uvidíme štartovať aj o rok a Lukáš Kubiš bude snáď minimálne v takej forme, akú mal teraz. O jeho ďalšom programe rozhodnú športoví riaditelia v tíme. Do úvahy pripadá jeho štart v stredu na Ronde van Limburg, kde aj bol pôvodne v štartovke, ale podľa našich informácií by sa mal napokon predstaviť aj na Amstel Gold Race, takže ak to tak bude, stredu vynechá.
V pondelok ráno budeme publikovať samostatný článok s reakciami aktérov...
Videosumár pretekov
Vyjadrenie Van der Poela (víťaz)
"Veľa to pre mňa znamená. Boli to veľmi ťažké preteky, trpel som poriadne. Bolo to dlhé, fúkal aj vietor. Po tých Tadejových problémoch som už musel ísť sto percent. Nevedel som, aký presne náskok mám, lebo mi nefungovala vysielačka, až mi potom z auta povedali, ako to vyzerá. Som veľmi rád, že som našiel svoje skvelé nohy. Vieme, aký je Tadej úžasným šampiónom, takže si veľmi cením tento triumf."
Vyjadrenie Lukáša Kubiša (46. miesto)
"Dnes som chcel naozaj potešiť všetkých, ktorí ma podporujú a prežívajú to so mnou. Nanešťastie to nevyšlo. Som sklamaný, že som nedokázal našu silu a prípravu, ktorú do toho celý tím vložil, premeniť do poriadneho výsledku.
Cítil som sa dobre, nemal som žiadne problémy s pozičnou jazdou a naozaj som veril, že budem v hre o výsledok. Ale v Arenbergu mi spadla reťaz a zasekla sa mi o rám, tak som musel zliezť a napraviť ju. potom som nevel zapnúť pedál, spadol som a zaostal za skupinou. Bol som asi 15 sekúnd za nimi, dal som do toho všetko, ale nešlo to.
Bolí to o to viac, že tím šiel úžasne. Alex Huens aj Tomáš Kopecký podali výborný výkon a dosiahli skvelé výsledky. Abram Stockman bol zase celý deň v úniku a spravil obrovskú prácu pre tím. Roubaix dokáže byť brutálne a dnes mi to nebolo súdené.
Ďakujem všetkým za podporu, dnes to nevyšlo, ale bojujeme ďalej."