MS: Schwarzbachera zlomila ťažká trať až v závere, skončil 19., v piatok s titulmi Hudson a Finn

26.9.2025, 10:00 | Preteky vo svete | P. Matis, L. Timko
pi 26.9. rovinata etapa 11:15 PRETEKY JUNIOROV 119 km 1x vlajka
pi 26.9. rovinata etapa 16:25 PRETEKY MUŽOV U23 165 km 3x vlajka
* uvádzané sú predpokladané časy dojazdu, nie štartu...
pi 26.9. rovinata etapa 11:15 PRETEKY JUNIOROV 119 km 1x vlajka
profil pretekov, 2430 nast. metrov (© WCH 2025)
Už v doobedných hodinách sa v Kigali v piatok uskutočnili majstrovské preteky juniorov. Aj najmladší účastníci šampionátu pretekali na ťažkom, kopcovitom okruhu a o triumf sa tak mali biť tí najsilnejší z nich, ktorých mená si následne určite bude treba zapamätať aj do ďalších rokov.
Medzi topfavoritov patrili najmä Seff van Kerckhove, ktorý nedávno vyhral prestížne preteky Giro della Lunigiana a patrí medzi mládežnícke talenty Decathlonu, Benjamín Noval a Dylan Sage, ktorých budúcnosť je úzko spätá s Ineosom, syn slávneho otca Enzo Hinckepie či jeho krajania Ashlin Barry a Beckham Drake. Zo Slovákov štartoval sólo Jakub Pastva (Roman Kreuziger Academy).
- reklama -
- reklama -
Okamžite po štarte pretekov sa ukázalo, ako to vyzerá, keď veľkú časť balíku tvoria mladí, nevyjazdení Afričania. Sledovali sme pád za pádom. Silné krajiny si to akoby uvedomovali a Taliani to totálne rozbili už v prvých okruhoch, aby sa to zredukovalo na serióznych uchádzačov o najlepšie priečky. Pastva mal čo robiť aby dnes prišiel do cieľa.
Už 90 kilometrov pred páskou začal aktivitou hýriť Beckham Drake. Jeho neustále ataky okresávali skupinu favoritov, pričom jeho silný americký tím sa mohol šetriť. Drake to skúsil mnohokrát, pričom najdlhšie sa vetral vpred s Bulharom Nicholasom van der Merwem. Ich únik ale stroskotal za polovicou pretekov, keď v balíku ostávalo už len 30 pretekárov.
Seriózny útok na dúhový dres následne ukázal Brit Harry Hudson z klubovej scény v Yorkshire, ktorý však už budúci rok prestúpi do rozvojového tímu Lidl-Trek. 36 kilometrov pred páskou na neho nedokázal nikto reagovať a vybudoval si náskok, ktorý sa ďalších desať kilometrov postupne zvyšoval až k 45 sekundám.
Za Hudsonom sa divoko nastupovalo, skúšali to Taliani aj Španieli, na druhom a treťom mieste dlho jazdili Capello s Cubillasom, no britský mladík si išiel svojím tempom pred zvyškom sveta a pozeral sa len pred seba. Pri nájazde do posledného výstupu na Cote de Kigali Golf mal stále 30 sekúnd na skupinu favoritov.
Na poslednom stúpaní však prišiel silný útok dvojice favoritov - Španiela Novala a Francúza Johana Blanca. Duo malo našliapnuté doplniť Brita na čele, no Benjamín Noval v zjazde nešťastne spadol. To zahralo do kariet Harrymu Hudsonovi, ktorý po hodinovom sólo famóznym spôsobom ovládol svetový šampionát juniorov a získal dúhový dres.
Striebro bral Johan Blanc, ktorý vo finále vyfučal. Dobehol ho dokonca Poliak Jan Michal Jackowiak, ktorý bral bronz. Skupinu favoritov napokon priviedli do cieľa Hudsonovi kolegovia, Max Hinds a Matthew Peace. Jakub Pastva preteky nedokončil.
pi 26.9. rovinata etapa 16:25 PRETEKY MUŽOV U23 165 km 3x vlajka
profil pretekov, 3350 nast. metrov (© WCH 2025)
Piatkové popoludnie patrilo pretekárom do 23 rokov, ktorých odštartovalo 118, ale toľko veľa bolo exotických pretekárov, že na tejto ťažkej trati bolo jasné, že budú odpadať ako hrušky v každom kole. Očakávalo sa to aj od Slovákov, pretože neboli na tom v Rwande posledné dni zdravotne dobre. U Matthiasa Schwarzbachera sa to podpísalo aj na výsledku v časovke. 14. miesto bolo skvelé, ale chcel viac, hoci mu nesedela ani trať.
Naši od úvodu jazdili vzadu a, žiaľ, bolo to len o tom, kedy odpadnú. Samuel Novák už v treťom z jedenástich okruhov.  Podobne ako u rovesníčok v ženskej kategórii sa nikto na únik príliš nemal.  V prvom kole sa v úniku ukázal Ukrajinec Danylo Kozoriz, ale dlho mu to nevydržalo a už po treťom kole úplne odstúpil. Ďalšie ataky neprichádzali. Belgicko sa to snažilo držať pod kontrolou.
- reklama -
- reklama -
Pri piatom prejazde záverečného kockového stúpania Côte de Kimihururura (1,3 km; 6,3 %) sa už zrýchlilo a Španieli s Belgičanmi urobili dieru. Schwarzbacher to vycítil a predral sa vyššie, aby nestratil, Gross ostal v druhej skupine, ktorá mala na páske stratu, ale došla si to v zjazde. 81 km pred cieľom nastúpila belgicko-talianska dvojica Jasper Schoofs - Pietro Mattio, a to najmä preto, aby ich tímy nemuseli ťahať a bolo to na ostatných. Dlho im to ale nevydržalo a pelotón pokračoval pohromade. Adam Gross odpadol v šiestom kole.
V siedmom okruhu sa začalo poriadne pretekať, útočili Španieli, Taliani chceli vysoké tempo. Dlho sa vetral vpredu Héctor Álvarez. Neskôr ho doplnil Halvor Dolven z Nórska. Nasledoval ďalší prejazd Kimihurururou, kde pri ostrom tempe šiel Matthias Schwarzbacher dobre. Vrcholom prešiel v druhej skupinke po čelnej šestke, kde Álvareza s Dolvenom doplnili Talian Lorenzo Finn, Poliak Mateusz Gajdulewicz, Rakúšan Marco Scherettl a Švajčiar Jan Huber. Tejto partii sa podarilo získať 45 sekúnd pred 15-členným pozostatkom pelotónu, kde bol aj Schwarzbacher. Ostávalo 35 kilometrov do cieľa.
Pri treťom prejazde kockovým kopcom pred cieľom sa všetko totálne rozbilo. Vpredu ostávali Lorenzo Finn (Taliansko) a Jan Huber (Švajčiarsko). Tak šli Álvarez, Gajdulewicz a Schrettl. Tak ďalšia skupina, kde už nefiguroval slovenský cyklista. Boli tam Francúzi Decomble a Loulergue, Španieli Pericas a Marti, Švajčiar Donze, Ekvádorčan Ramirez, Nemec Bock, Slovinec Omrzel, Nór Dolven, Portugalčan Lopes, Brazílčan Ribeiro a až na poslednej figúre favorizovaný Belgičan Widar. Tak šiel sám na osemnástej pozícii v pretekoch Schwarzbacher, no už s mankom minúty na menovanú skupinu, takže čakal ho ťažký boj až do cieľa o Top 20.
V čelnej dvojke, ktorá si vypracovala obrovský náskok, vyzeral oveľa lepšie Finn, ktorému Huber nechcel striedať, ledva visel za ním. Talian sa hneval, ale nemal čo s tým urobiť. Očakávalo sa, že v predposlednom alebo poslednom stúpaní Finn nastúpi a odíde k víťaznému sólu. O bronz bojovali Gajdulewicz, Álvarez a Schrettl. Skupina prenasledovateľov stratila druhého muža Tour de l'Avenir Widara, ktorý sa prepadol ku Schwarzbacherovi, s ktorým šiel posledné kolo. Strácal aj víťaz Gira U23 Slovinec Omrzel.
Finn nastúpil hneď v úvode Côte de Kigali Golf sedem kilometrov pred cieľom. Huber nereagoval, chcel aspoň to druhé miesto. Bez vysielačky nevedel, že vzadu za ním tiež atakoval Schrettl. Ak by ho ešte zbadal pred sebou, určite by sa ho pokúsil dohnať. To sa už ale nestalo. Rozdiely medzi nimi boli veľké, navyše, Schrettl sa trochu precenil a ešte ho mali šancu dobehnúť súperi.
Lorenzo Finn sa dočkal veľkého úspechu, keď sa ešte minulý rok v Zürichu radoval z juniorského titulu a teraz už v kategórii U23. Prospekt Red Bullu bol jasne najsilnejší a ukázal to pekným sólom. Striebro pre Jana Hubera je prekvapením, dosahoval solídne výsledky, ale nie úplne špičkové. Nemá ani kontinentálnu zmluvu. Tretí tiež samostatne finišoval Marco Schrettl a potvrdila sa tak dominancia pretekeárov, ktorí vyrástli v Alpách a trénujú v alpských kopcoch. Štvrté miesto bral Álvarez, piate Gajdulewicz.
video v clanku ikonka ciernaVideo záveru pretekov
Matthias Schwarzbacher prišiel do cieľa na 19. mieste s odstupom 8:20. Vzhľadom na tento veľmi náročný terén a tráviace ťažkosti spred pár dní je to z jeho strany skvelý výsledok. Je to tempár, klasikár, nie špecialista na kopce. Videli sme to aj u pretekára o jednu pozíciu pred ním - Jakoba Söderqvista, ktorý jasne vyhral časovku, no aj pre neho to dnes bolo priťažké. Aj Schwarzbachera teraz čaká presun do Francúzska, kde už budúcu stredu nastúpi na časovku v rámci ME.
Výsledky
1. FINN Lorenzo Taliansko 03:57:27
2. HUBER Jan Švajčiarsko 00:31
3. SCHRETTL Marco Rakúsko 01:13
4. ÁLVAREZ Héctor Španielsko 01:38
5. GAJDULEWICZ Mateusz Poľsko 01:42
6. MARTI Pau Španielsko 02:22
19. SCHWARZBACHER Matthias Slovensko 08:20
DNF GROSS Adam Slovensko odstúpil
DNF NOVÁK Samuel Slovensko odstúpil
Zobraziť kompletné poradie
mapa okruhu (© WCH 2025)
prvý kopec na okruhu (© WCH 2025)
druhý kopec na okruhu (© WCH 2025)