Chladoňová otvorila sezónu skvelým výsledkom. Brala Top 5 i biely dres na Okolo Valencie

15.2.2026, 16:30 | Preteky vo svete | Peter Matis
Iba jedenásť dní po jej striebornom predstavení na cyklokrosových majstrovstvách sveta do 23 rokov zahájila 19-ročná Slovenka svoju druhú cestnú sezónu v drese Visma | Lease a Bike. Dobrú formu z bahna a snehu si pritom preniesla aj na asfalt a hneď v úvodných pretekoch slávi pekný úspech.
Viktória Chladoňová odpálila svoju jarnú kampaň na pretekoch druhej najvyššej kategórie (2. Pro), Okolo Valencie. Štvordňový etapák ponúkol kopcovité profily, ktoré jej sedeli a využila to na zisk skvelého piateho miesta v celkom poradí, ako aj ukoristenie bieleho dresu.
Zažiarila hneď v úvode
Najlepší výkon Viktória podala v prvej etape do Gandie. 17 kilometrov pred cieľom museli pretekárky zdolať šesťkilometrový kopec Alto de Barx. Na ňom sa od ostatných odpútala najväčšia favoritka pretekov, Demi Volleringová (FDJ - Suez) a v cieli oslavovala suverénne sólo víťazstvo.
Necelú minútu za ňou finišovala deviatka najlepších zo zvyšku sveta, pričom v tejto partii bola aj Chladoňová. Slovenka ešte v rezervoári mala nejaké sily a hoci šprint väčšinou nie je jej silná karta, v závere ukázala dobré zrýchlenie a pásku preťala na skvelom treťom mieste. Brala tak štyri bonifikačné sekundy a dostala sa do bieleho dresu.
V druhej etape sme sledovali hromadný dojazd okliešteného balíka, ktorý ovládla Cat Fergusonová (Movistar). V tretí deň sme sa výsledkovej listiny nedočkali. Na programe bola najnáročnejšia horská etapa, no pre extrémne silný vietor organizátori vyhodnotili, že podmienky sú príliš nebezpečné a preteky neutralizovali.
O pódium prišla až v posledný deň
Celkové poradie tak dostalo svoju finálnu podobu v záverečnej etape do Valencie. Tá bola rovinatá, s výnimkou jemnejšieho kopca 30 kilometrov pred páskou. Aj ten však stačil na vytvorenie selekcie. Po aktivite samotnej Volleringovej sa v zjazde spojila pätica pretekárok, ktoré prišli až do cieľa pred veľmi zredukovaným pelotónom.
Volleringová vyhrala záverečnú previerku a poistila si celkový triumf. Chladoňová preťala cieľ v balíku a v celkovom poradí sa skĺzla z pódiového tretieho miesta na piate. I tak však ide o jej dosiaľ najlepší výsledok medzi ženami. Navyše, odnáša si biely dres a s kolegyňami sa im aj podarilo triumfovať v tímovej klasifikácii.
Rodáčka z trenčianskeho regióna tak otvorila svoj rok parádnym výkonom a slovenskí fanúšikovia sa môžu len tešiť, čo ukáže v ďalších týždňoch. Najbližšie by sa mala predstaviť na otváracom víkende a následne na tradičnej jednorazovke Trofeo Binda.
Konečné poradie pretekov
1. VOLLERING Demi FDJ United-SUEZ 08:53:24
2. SQUIBAN Maeva UAE Team ADQ 01:02
3. OTTESTAD Mie Bjørndal Uno-X Mobility 01:12
4. NIEDERMAIER Antonia CANYON//SRAM zondacrypto 01:12
5. CHLADOŇOVÁ Viktória Visma | Lease a Bike 01:23
6. VALLIERES Magdeleine EF Education-Oatly 01:27
7. KERBAOL Cédrine EF Education-Oatly 01:27
8. DE JONG Thalita Human Powered Health 01:27
9. CLAES Lotte Fenix-Premier Tech 01:27
10. REIJNHOUT Rosita Visma | Lease a Bike 01:27
Zobraziť kompletné poradie