Najlepší časovkári v pelotóne

16.3.2011, 19:06 | Magazín C-I.sk | Rastislav Boris

Očividná sila, rýchle a zároveň rovnomerné tempo, azda nekonečná výdrž. To sú časovkári z cyklistického pelotónu, ktorí momentálne patria k favoritom každého týždňového „etapáku" s prítomnou časovkou. Ktorí patria k tým najlepším v sezóne 2011?

Ak sa povie časovka, okamžite nám vyskočí asociácia - Fabian Cancellara. Sympatický Švajčiar, ktorý oslavuje okrúhlu tridsiatku, má momentálne ideálny vek a je jednoznačne najlepším časovkárom cancellara-4sveta. Prečo? Prvým „darom" pre Cancellaru bola ideálna postava s výškou 1,86 metra a zároveň solídnou váhou cca. 80 kilogramov, čo mu dáva výhodu najmä na rovine. Jeho fyziológia sa pýši aj výdržou. Laicky povedané, Fabianov organizmus dokáže pracovať s väčším množstvom kyslíka dlhšiu dobu. Jeho druhým oporným stĺpom je psychika, vždy pôsobí dobre naladený, má dostatok sebavedomia a inteligencie. Vyberá si len dôležité ciele v sezóne, no a tie väčšinou aj splní. Za desať rokov medzi profíkmi nazbieral dostatok skúseností. Okrem toho je akousi živou maketou správnej polohy cyklistu pri boji proti chronometru.

Ak máme načrieť do zoznamu jeho víťazstiev, pozrite si jeho finiš na MS 2010 v disciplíne časovka, kde pred cieľovou čiarou vykúzlil úsmev a všetkým ukázal na obdiv štyri prsty. Stal sa totiž historickým cancellara-3rekordérom so štyrmi titulmi majstra sveta v časovke z rokov 2006, 2007, 2009 a 2010. Prekonal trojnásobného šampióna Michaela Rogersa a premenil sa na živú históriu! Okrem toho sa hrdí štyrmi titulmi národného šampióna a zlatou medailou z Pekingu. Asi najviac obdivuhodné na Švajčiarovi je, že svoju vzorovú časovku dokáže spojiť s víťazstvami na jarných klasikách s dlažobnými kockami, kde patrí tiež k najlepším na svete. Práve tu chce uspieť aj v roku 2011. Pred novými výzvami strávil nejaký čas doma s rodinou, relaxoval aj na lyžiach. Muž prezývaný aj Spartakus okrem toho podpísal trojročnú zmluvu s tímom Leopard-Trek, kde má ideálne podmienky po všetkých stránkach.

Aktuálne srší najviac potenciálu spomedzi elitných časovkárov z Nemca Tonyho Martina. Vo veku 25 rokov dokáže k výbornej časovke pridať aj kvalitný prechod kopcami spolu s najlepšími vrchármi, takže si právom dáva za cieľ i prienik do Top 10 na Tour de France. Dôkazom Tonyho potenciálu bolo Paríž-Nice 2011, kde zvládol kopce bez väčších strát a ovládol časovku, čím vyhral celkovo a pripísal si martin-casovka-paris-nicenajväčší úspech doterajšej kariéry. Viacerí ho prirovnávajú k legendárnemu Janovi Ullrichovi, ale Tony tvrdí, že chce byť hlavne sám sebou. Každopádne je svetlom nemeckej cyklistiky, ktorá zažíva krízové obdobie. Všestranný Tony dokázal už zdolať aj Cancellaru v časovke na Okolo Švajčiarska 2010 o 17 sekúnd pri vzdialenosti 27 kilometrov, pričom to sám nečakal a podľa neho rozhodla druhá polovica vďaka jeho obrovskej motivácii. Bola to jediná porážka Švajčiara na takejto vzdialenosti v sezóne, okrem toho na jeho domácej pôde.  Zároveň však treba dodať, že Tony ešte na najväčších podujatiach Švajčiara ani raz neprekonal. Zatiaľ jeho najväčšími úspechmi v časovke sú bronz z MS 2009 a 2010, a dve druhé miesta z TdF 2010.

V posledných rokoch už pomenej vidíme skúsených Britov Davida MillaraBradleyho Wigginsa. millarTridsaťštyriročný Millar dokázal so svojimi 192 centimetrami získať dve striebra z MS, na tých posledných stratil na Cancellaru 63 sekúnd. Konkurovať dokáže naďalej najmä pri kratších časovkách a v prológoch, napríklad v prológu TdF 2010 mal tretí najlepší čas. Tridsaťročný Wiggins má momentálne dosť nevyrovnané výkony a lepšie výsledky dosahuje tiež na kratších vzdialenostiach. Zaujímavé je, že veľmi lesklé výsledky dosiahol i na dráharských ováloch. V rokoch 2009 a 2010 sa v najväčšej možnej konkurencii na svete stal národným šampiónom. Spomínanú konkurenciu dotvárali ďalší skvelí časovkári ako napríklad Geraint Thomas.

V popredí cyklistickej časovky môžete vidieť ďalej Richie Porteho, Michaela Rogersa, Gustava porte-richieLarssona, Berta Grabscha, Davida Zabriskieho či Leviho Leipheimera. Avšak platí, že všetci sa snažia poraziť Cancellaru v posledných rokoch na veľkých podujatiach márne. Nepomáhajú ani tréningy v aerodynamických tuneloch. Zdá sa, že Cancellara je akýmsi rodeným časovkárom, nech sa snažia ostatní akokoľvek. Alebo žeby predsa len „motyka" vystrelila v roku 2011? Kandidátov je dostatok. Rozhodujú ale často sekundy či detaily. Tak ako poloha jazdca pri časovke. Ideálna je kombinácia pohodlia, čo najmenšieho odporu vzduchu, ktoré zároveň umožňujú maximálny možný výkon.
Zaujímavosťou je, že v časovke výrazne nevyniká žiadny pretekár z troch najväčších cyklistických veľmocí - Francúzska, Talianska a Španielska.



Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop