Dukla Trenčín pred novou sezónou

23.3.2011, 11:18 | Slovensko a Slováci | Lukáš Timko

Slovensko už dlhé roky na scéne profesionálnej cestnej cyklistiky zastupuje tím Dukla Trenčín Merida. V súčasnosti je to náš jediný registrovaný kontinentálny tím. Medzi kontinentálnymi celkami sa v minulej sezóne Dukla rozhodne nestratila a získala 155 UCI bodov. O minulej, ale aj súčasnej sezóne sme sa rozprávali so zástupcom manažéra Dukly Trenčín Merida Jánom Valachom.


Ako hodnotí Dukla Trenčín rok 2010?
"Rok 2010 bol jeden z úspešnejších rokov nášho tímu. Najdôležitejším podujatím pre nás boli domáce preteky Okolo Slovenska, kde Maroš Kováč obsadil celkové tretie miesto, takže to nás teší asi najviac. Dobrý výsledok zaznamenal aj Martin Mahďar, ktorý na majstrovstvách Európy vybojoval 15. miesto (na ME sa predstavujú najlepší pretekári do 23 rokov a juniori, pozn. red.)."

Na začiatku roka ste už stihli absolvovať etapové preteky v Iráne.
"Áno, volalo sa to Kerman Tour kategórie 2.2 a keďže to bolo naše prvé podujatie v tomto roku, malo to skôr prípravný charakter. Najviac sa darilo Matejovi Jurčovi, ktorý získal jedno tretie miesto v etape a celkovo skončil dvanásty. V Top 20 celkového poradia boli ešte aj Tybor s Mahďarom. Cieľom nášho pobytu v Iráne bolo hlavne ladenie formy do ďalšieho priebehu sezóny, takže sme celkom spokojní."

Čo Vás čaká v novej sezóne a na ktoré podujatie sa sústredíte najviac?
"Tešíme sa samozrejme na celú sezónu a veríme, že sa nám bude dariť. Najdôležitejším podujatím budú domáce preteky Okolo Slovenska, kde sa chceme prezentovať v čo najlepšom svetle. Čaká nás samozrejme aj domáci šampionát. Všetky preteky musíme brať vážne, pretože tento rok nebojujeme len o miestenky na svetovom šampionáte, ale aj o účasť na OH v Londýne. Budeme sa snažiť štartovať na čo najväčšom počte pretekov a získať čo najviac UCI bodov.
Pozornosť venujeme aj kategórii U23, keďže Martin Mahďar je ešte posledný rok v tejto kategórii. Veríme, že by sa mohol na majstrovstvách Európy dostať do Top 10. ME sa konajú počas júla v Poľsku."

V kalendári UCI vidíme na slovenskom území tri podujatia. Okrem Okolo Slovenska sa na konci mája konajú aj dvoje Preteky mieru.
"Preteky mieru sú bývalé Dubnické dni cyklistiky, ktoré sú súčasťou svetového pohára a Dukla je spoluorganizátorom. Sú to úrovňovo veľmi dobré preteky v rámci Európy.
Okolo Slovenska sú samozrejme etapové preteky a musím povedať, že vo svojej kategórii 2.2 patria k najlepším. V strednej Európe určite nie sú podobne kvalitné preteky, okrem Tour de Pologne samozrejme. Celková organizácia je výborná, či už ubytovanie, strava, samotné preteky."

Vravíte, že Okolo Slovenska sú na vysokej úrovni vo svojej kategórii. Nemáte ambície tlačiť UCI, aby posunula preteky do vyššej kategórie 2.1?
"Ja si myslím, že nie. Je lepšie byť na špici svojej kategórie, ako ísť vyššie a tam sa trápiť s nezvládaním organizácie a podobne. Ak by sa to fakt podarilo dotiahnuť na absolútny vrchol tejto kategórie a organizátori by prejavili záujem ísť ďalej, potom by to možno bolo aktuálne. Kategória 2.1 je tiež spojená s oveľa väčšími financiami a podobne. Momentálne by asi zmena nemala veľký zmysel."

V polovici marca došlo k zmene na poste prezidenta Slovenského zväzu cyklistiky. Aký je Váš pohľad na pána Privaru, čo možno očakávate od nového vedenia zväzu?
"Nechcel by som hovoriť za Duklu Trenčín ako takú, skôr vyjadrím svoj osobný názor. Som rád, že tu máme niečo nové, zmenu rozhodne podporujem. Očakávam, že to naberie moderný ráz a celý zväz sa začne uberať tým správnym smerom. Touto zmenou som pozitívne naladený a nového prezidenta budem určite podporovať."Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop