Tour de France prináša atraktivitu, ale svoju vrchársku podstatu nemení

22.10.2014, 11:00 | Aktuality zo sveta | Tomáš Šandor
Športová organizácia A.S.O. odkryla kulisy najväčšieho cyklistického divadla na svete a pozvaní herci na predpremiére už začali premýšľať o ideálnom scenári, ktorý vedie k dobytiu žltého trička. A nedočkaví priaznivci Tour de France spustili odpočítavanie týždňov, ktoré ich delia od stodruhého ročníka tohto podujatia a ktorý nesie právom označenie spektakulárny.


Cesta medzi tulipány a veterné mlyny
 
Už dávnejšie bola zverejnená informácia, že aj v nasledujúcej sezóne odštartuje Stará dáma mimo domáceho územia a po siedmykrát v histórii to bude v Holandsku. Známym bol aj fakt, že v meste Utrecht vypukne cyklistické šialenstvo 14-kilometrovou časovkou jednotlivcov, ktorá sa naposledy predstavila na začiatku pretekov pred tromi rokmi v Liége, kde triumfoval Fabian Cancellara. Po úplnom zverejnení nového profilu Tour de France je zrejmé, že časovky sa znovu dostávajú do úzadia, najväčší favoriti musia mať okolo seba poskladaný silný tím, ktorý ich ochráni počas zákerných transportných etáp, že uvidíme niekoľko puncheurských finišov a celé podujatie je akoby rozdelené na dve polovice.
 
 
Vibrujúci prvý blok pretekov
 
Tá prvá z nich sa skladá z úvodných desiatich dní, počas ktorých neuvidíme ani jeden klasický cieľový kopec, ale tieto etapy budú aj tak nesmierne zaujímavé pre každého fanúšika, pretože hociktorý favorit môže kruto zaplatiť za akúkoľvek chvíľkovú stratu koncentrácie. Zdá sa, že skončili časy, keď Tour sa rozbiehala len postupne a otvárací týždeň patril výhradne najrýchlejším pretekárom. Pre tých je síce vyčlenený hneď druhý deň, ale ten bude prebiehať na veternom pobreží Severného mora, kde neustále striehne nebezpečenstvo rozdelenia pelotónu, čo bude výzvou aj pre jazdcov pre celkové poradie. Dlho sa špekulovalo, kde bude finišovať tretia etapa na holandskom území a nakoniec sa táto pocta ušla epickému stúpaniu ardenských klasík Mur de Huy. Jeden z najtvrdších kilometrov vo World Tour tak bude dejiskom prvého veľkého súboja vrchárov, čo bude určite mimoriadnym zážitkom.
 
Návrat cyklistickej karavány do francúzskej domoviny prebehne na severe krajiny, ktorá bude potom putovať po krajine proti smeru hodinových ručičiek. Ani nasledujúci deň si pretekári nevydýchnu, pretože podľa riaditeľa pretekov Christiana Prudhomma sa v týchto krajoch pohybuje pelotón len zriedkavo, takže aj tentoraz uvidíme v akcii mačacie hlavy. Pelotón si tentoraz vyskúša sedem úsekov s celkovou dĺžkou 12 kilometrov a bude sa modliť, aby nepršalo. Ďalšie etapy budú patriť výletom po Normandii a Bretónsku, ktoré pred prvým voľným dňom vyvrcholia znovu dramatickým predstavením. Najskôr pretekári zabojujú o etapový triumf na dvojkilometrovej stene Mur de Bretagne, kde v roku 2011 Cadel Evans vyhral špurt do kopca len o milimetre pred Albertom Contadorom, a prvý blok pretekov zakončí tímová časovka s dĺžkou 28 kilometrov, kde znovu budú najväčší favoriti potrebovať výraznú pomoc od svojich spolujazdcov.
 
 
Kopce si počkajú, ale rozhodnú
 
Prvý odpočinok prebehne už v tradičnom pyrenejskom stredisku Pau, odkiaľ sa spustia všetky pravé vrchárske súboje. Pyreneje tentoraz prichádzajú ako prvé v poradí, hneď na začiatku druhého týždňa, a ponúkajú tri etapy s tromi finišmi na vrchole stúpania. Tými budú Arette La Pierre Saint Martin, Cauterets a Plateau de Beille. Prvý menovaný kopec sa na Tour ešte nepredstavil, ale jeho dĺžka a prudké pasáže budú určite obohacujúce, pätnásta etapa zas obsahuje legendárne stúpania Aspin a Tourmalet predtým, ako vyvrcholí na Cautaretse. A Plateau de Beille sa zatiaľ prezentoval na Tour len päťkrát, no zakaždým ponúkol skvelú cyklistku. Napríklad Alberto Contador na jeho vrchole získal v roku 2007 svoju prvú etapu na tomto podujatí.
 
Nasledujúce štyri dni nebudú mať za úlohu len preniesť jazdcov do ďalšej klasickej destinácie, alpského mestečka Gap. Najzaujímavejšou etapou z nich bude určite tá končiaca v Mende, pretože tesne pred cieľom stojí ďalší výbušný a prudký trojkilometrový kopec Côte de la Croix Neuve, ktorý sa nazýva aj Monteé Laurent Jalabert a na ktorom tu predviedol svoje schopnosti Joaquim Rodríguez v roku 2010.
 
Po druhom voľnom dni obsahuje záverečný alpský týždeň ďalšie tri horské finiše, ktoré definitívne vygenerujú celkové poradie. Najskôr sa bude končiť na stúpaní Pra Loup, ktorý sa naposledy predstavil na Tour v roku 1975 a ktoré bolo dejiskom veľkej porážky Eddyho Merckxa. Ďalším cieľovým kopcom bude La Toussuire, kde sme pre zmenu videli v roku 2012 útok-neútok Chrisa Frooma na svojho kapitána Bradleyho Wigginsa. Ale najviac očakávaným bude zaiste predstavenie na Alpe d'Huez, ktoré na svojich legendárnych zákrutách prinúti pretekárov jazdiť naplno aj v predposledný deň pretekov. Okrem toho budú v tejto etape v ponuke Col du Telegraphe a Col du Galibier.
 
 
Výborný, moderný mix
 
V budúcom ročníku tak Tour de France pokračuje v nasadenom trende, ktorým sa snaží zatraktívniť transportné etapy, pre fanúšikov priniesť viac vzrušenia a samotných jazdcov udržiavať v strehu počas celých troch týždňov. Aj tentoraz prídu na rad kľúčové horské etapy až v druhej časti pretekov, ale ešte predtým dokážu dve časovky (hoci nie príliš dlhé), výbušné cieľové stúpania, bočný vietor a dlažobné kocky vytvoriť medzi favoritmi časové rozdiely. Ak hlavní adepti na zisk maillot jaune prekonajú tieto nástrahy bez ťažkostí, v druhej časti podujatia sa potom môžu sústrediť na sedem horských etáp, kde rozhodnú o víťazovi klasické vrchárske súboje. Dva posledné z nich končiace na La Toussuire a Alpe d'Huez sú veľmi krátke, len zľahka presahujú dĺžku sto kilometrov, preto na trati zostáva šanca pre nespokojných útočiť až do samého záveru, a organizátori si veľmi želajú, aby práve na týchto krátkych, horských etapách explodovali celé preteky.

Na budúci rok uvidíme perfektný kokteil profilov, v ktorom sa našlo dostatok miesta pre šprintérov, útočníkov, ale aj pre zážitkové dojazdy do cieľa. Pri tom všetkom však nezanikla krása horských etáp, takže organizátori odviedli naozaj veľmi dobrú prácu. A podľa riaditeľa pretekov sa na scénu vrátia aj časové bonusy na konci etáp.
 
Vrchárom sa trasa páči
 
Posledný víťaz Tour de France Vincenzo Nibali je určite veľmi spokojný s uvedenou trasou, ako vynikajúci vrchár nemôže mať proti nej žiadne výčitky. "Je to pekná Tour. Je tu len jedna individuálna časovka, ktorú dopĺňa tímová. Prvý týždeň bude veľmi nervózny kvôli vetru a dlažobným kockám, druhý bude tiež zaujímavý, ale až nakoniec sa dostaneme ku kopcom, ktoré rozhodnú preteky. Páči sa mi etapa s mačacími hlavami, ale viem, že to bude ťažká skúška. Bude potrebné dôkladne si prezrieť pripravené úseky. No verím, že konečné slovo bude mať až Alpe d'Huez. Určite sa chcem predstaviť na týchto pretekoch."
 
Alberto Contador síce chýbal na predstavení trasy podujatia, ale už dávnejšie je známe, že španielsky jazdec nechce chýbať na jeho štarte. "Páčia sa mi tieto etapy, budú náročnejšie ako v minulom roku, takže po Gire budem musieť dobre zregenerovať. Bude veľmi dôležité, aby som mal okolo seba silný tím, ktorý ma bude chrániť najmä počas kockovej etapy. Všeobecne platí, že v budúcom ročníku musíte doraziť do posledného týždňa svieži, ale už na štarte musíte mať dobrú formu, pretože etapy sú náročné. Pyreneje a Alpy budú ťažké, očakávam veľkolepé preteky. Kľúčovými sa stanú Alpy, pretože počas štyroch dní bude komplikované udržať vedenie, a na druhej strane ponúkajú dostatok možností na získanie strateného času."
 
So svojimi pocitmi sa podelil aj Bauke Mollema, ktorý dvakrát za sebou dokázal finišovať na tomto podujatí v TOP 10. "Je to veľmi pekná a veľkolepá trasa. S finišom na Alpe d'Huez končia celé preteky takmer v Holandsku, bolo by perfektné tam vyhrať. Prvý týždeň bude vzrušujúci s krátkymi, explozívnymi kopcami, a bonusové sekundy tiež môžu urobiť nejaké rozdiely."     
 
 
Trasa Tour de France 2015:
1. etapa, sobota 4.7.: Utrecht > Utrech, 14 km (individuálna časovka)
2. etapa, nedeľa 5.7.: Utrecht > Zelande, 166 km
3. etapa, pondelok 6.7.: Anvers > Huy, 154 km
4. etapa, utorok 7.7.: Seraing > Cambrai, 221 km
5. etapa, streda 8.7.: Arrans > Amiens Metropole, 189 km
6. etapa, štvrtok 9.7.: Abbeville > Le Havre, 191 km
7. etapa, piatok 10.7.: Livarot > Fougeres, 190 km
8. etapa, sobota 11.7.: Rennes > Mur de Bretagne, 179 km
9. etapa, nedeľa 12.7.: Vannes > Plumelec, 28 km (tímová časovka)
10. etapa, utorok 14.7.: Tarbes > La Pierre Saint Martin, 167 km
11. etapa, streda 15.7.: Pau > Cauterets / Vallé de Saint Savin, 188 km
12. etapa, štvrtok 16.7.: Lannemezan > Plateau de Beille, 195 km
13. etapa, piatok 17.7.: Muret > Rodez, 200 km
14. etapa, sobota 18.7.: Rodez > Mende, 178 km
15. etapa, nedeľa 19.7.: Mende > Valence, 182 km
16. etapa, pondelok 20.7.: Bourg de Peage > Gap, 201 km
17. etapa, streda 22.7.: Digne les Bains > Pra Loup, 161 km
18. etapa, štvrtok 23.7.: Gap > Saint Jean de Maurienne, 185 km
19. etapa, piatok 24.7.: St. Jean de Maurienne > La Toussuiere Sibelles, 138 km
20. etapa, sobota 25.7.: Modane Valfrejus > L’Alpe d’Huez, 110 km
21. etapa, nedeľa 26.7.: Sevres Grand Paris Seine > Champs Elysées, 107 km
 
 

 

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop