Cyklistické krajiny: Na britských ostrovoch nastáva cyklistický boom

16.1.2012, 17:48 | Cyklistické krajiny | Vladimír Miček

Ostrovná cyklistika napreduje, o tom nie je pochýb. Mark Cavendish získal titul majstra sveta, v časovke bral striebro Bradley Wiggins. Dvaja Briti stáli na stupňoch víťazov na Vuelte - bronzového Wigginsa predstihol pôvodne jeho domestik Christopher Froome. Wiggins vyhral aj Critérium du Dauphiné. Na pretekoch WorldTour boli na pódiu aj Ben Swift na Tour Down Under a opäť Wiggins na Paríž - Nice. Cyklistom z ostrovov priala najmä druhá polovica sezóny. Popri Vuelte boli dvaja Briti na bedni aj na Tour of Beijing (David Millar a Froome), ešte predtým aj Millar na Enecu. Na poslednom podujatí WorldTour na Giro di Lombardia siahal po víťazstve Ír Daniel Martin, ktorý bol druhý, rovnako ako predtým na Tour de Pologne.

Najvýznamnejšie preteky

Na Ostrovoch sa nekoli žiadne významnejšie podujatia na úrovni WorldTour či aspoň kategórie HC. V kalendári medzinárodnej cyklistickej únie figurujú iba jednodňové Rutland-Melton Classic a London Surrey Cycle Classic a etapové preteky Tour of Britain (2.1) vo Veľkej Británii a jediné írske An Post Ras. Najväčšiu prestíž má Okolo Británie, ktoré aj tento rok boli ideálnou prípravou na majstrovstvá sveta, čo potvrdzuje aj fakt, že posledný ročník vyhral Mark Cavendish, ktorý o pár dní neskôr triumfoval na MS.

Súčasní najlepší cyklisti a ich typológia

Cyklisti spoza kanála La Manche sú silní predovšetkým v kratších etapových pretekoch, ale výborne vedia aj cavendish-duhovanyčasovku a majú medzi sebou niekoľko výborných šprintérov vrátane toho najlepšieho Marka Cavendisha. Ten je jednoznačne najväčšou hviezdou z tohto regiónu, čo potvrdil ziskom titulu majstra sveta. Pre Britov je dôležité, že v tejto sezóne bude obliekať dres domáceho zoskupenia Sky, čo ešte zvýši záujem o cyklistiku v tejto krajine. Cavendish si ako prioritu v uplynulej sezóne stanovil zisk dúhové dresu, čo sa mu v Kodani podarilo. Okrem toho dokázal pred svojim odstúpením vyhrať dve etapy na Gire a žiaril predovšetkým na Tour, kde vystúpil na pódium päťkrát a premiérovo získal zelený dres v bodovacej súťaži. Mark má ešte len 26 rokov a na svojom konte už 30 víťazných etáp na Grand Tour, z toho 20 vo Francúzsku. Medzi rýchlikov patrí aj Ben Swift, ktorý dokázal vyhrať etapu na Tour Down Under a Tour de Romandie, v Austrálii bol celkovo tretí.

Špecialistom na časovku je David Millar. To potvrdil aj na Gire, kde vyhral záverečnú časovku. V 3. etape bol druhý a dva dni mal na sebe ružový trikot vedúceho jazdca. Druhé miesto v prológu bolo základom celkového druhého miesta na premiérových pretekoch WorldTour v Číne a časovkárske schopnosti boli základom pódiového umiestnenia na EnecoTour. Na majstrovstvách sveta obsadil v jazde proti chronometru siedme miesto.

Striebro v časovke na MS získal ďalší Brit Bradley Wiggins, ktorý okrem časovky je aj výborným etapovým jazdcom. Mal smolu na Tour, kde musel pre pád odstúpiť, ale dokázal skončiť tretí na Vuelte, ktorú pôvodne ani nemal v pláne, štyri dni bol dokonca v zlatom drese lídra. Skončil tretí na Paríž - Nice a vyhral Critérium de Dauphine. Okrem toho si oblieka aj dres britského majstra.

V závere sezóny ohúril cyklistický svet Christopher Froome. Ten si ako Wigginsov domestik napokon na Vuelte zfroome-wiggins-14-etapaískal celkovo druhé miesto, keď víťaznému Cobovi podľahol o 13 sekúnd. Medzi fanúšikmi určite dlho zostane jeho boj o sekundy s Cobom v 17. etape s dojazdom na Peňa Cabarga, ktorý bol určite jedným z najpamätnejších súbojov sezóny. Bohužial tento okamih mi bude vždy pripomínať deň tragickej smrti Pavla Demitru, o ktorej som sa dozvedel práve pri záverečnom stúpaní. Froome by pravdepodobne celú Vueltu aj vyhral, ak by ako líder po časovke nemusel v nasledujúcej etape robiť domestika pre Wigginsa, vďaka čomu stratil na najlepších v samom závere 27 sekúnd... Svoju výbornú formu potvrdil v závere sezóny tretím miestom na Okolo Pekingu.

Briti majú aj jedného obstojného klasika Gerainta Thomasa. Paradoxne v minulej sezóne má na svojom konte jediné víťazstvo - celkovo na Bayern Rundfahrt, ale aktívne si počína na klasikách, predovšetkým na ‚mačacích hlavách'. Desiate miesto na Ronde van Vlaanderen je tomu dôkazom.

Ostrovná cyklistika však nie sú len Briti, ale aj Íri. Dvaja z nich patria do širšej svetovej špičky. Ide o bratrancov Nicolasa RochaDaniela Martina. V poslednej sezóne bol úspešnejší Martin, ktorý až do poslednej etapy bojoval o celkové víťazstvo na Tour de Pologne s našim Petrom Saganom a druhý bol aj na poslednej klasike sezóny Giro di Lombardia. Celkovo bol trinásty na Vuelte a na svoje konto si pripísal aj jeden etapový triumf. Roche nedokázal nadviazať na skvelé výsledky z predminulej sezóny, keď bol celkovo 15. na Tour a 7. na Vuelte. Na svoje konto si pripísal aspoň triumf v etape na Tour of Beijing.

História

Historicky sú na Grand Tour úspešnejší Íri, ktorí získali po jednom triumfe na všetkých pretekoch Grand Tour. Tour a Giro vyhral Stephen Roche a Vueltu Sean Kelly. Briti na prvého víťaza stále čakajú. Na majstrovstvách sveta majú dva tituly Briti, Íri iba jeden, zato až päť medailí. Že to Briti proti chronometru vedia potvrdzuje až sedem kovov v tejto disciplíne na MS. Na OH síce ani raz nevyhrali, ale až päťkrát sa postavili na pódium v pretekoch s hromadným štartom a raz v časovke. Íri na medailu z OH ešte len čakajú.

Najslávnejším cyklistom z ostrovov je nepochybne Stephen Roche, ktorému sa ako druhému a zatiaľ poslednému cyklistovi v roku 1987 podarila získať "Trojkorunu", keď to pred ním dokázal iba nesmrteľný Eddy Merckx. To obnáša víťazstvo na Tour, Gire a triumf na majstrovstvách sveta v jednej sezóne. Jeho meno je vídať v cyklistike aj v súčasnosti. Jazdec Ag2R Nicolas Roche je jeho synom. Jazdec Garminu Daniel Martin je pre zmenu jeho synovec.

kelly-seanDruhým Írom, ktorý dokázal dominovať na Grand Tour je Sean Kelly, ktorý v roku 1988 vyhral na španielskych cestách. Kelly dokázal vyhrať štyrikrát bodovaciu súťaž na Tour a rovnaký počet víťazstiev v tejto súťaži má aj z Vuelty. V osemdesiatich rokoch mal doslova predplatené víťazstvo na Paríž-Nice, kde dokázal od roku 1982 triumfovať sedemkrát v rade. Okrem toho bol úspešný na klasikách, keď po dvakrát dokázal vystúpiť na najvyšší stupeň na Milán-San Remo, Liége-Bastogne-Liége, Paríž-Roubaix a Giro Di Lombardia.

Prvým britským majstrom sveta sa v roku 1965 stal Tom Simpson. Tým druhým v poslednej sezóne Mark Cavendish. Oveľa úspešnejší sú Briti v jazde proti chronometru. Hneď prvým majstrom sveta v tejto disciplíne sa stal Chris Boardman, ktorý bol v pelotóne známy ako Mr. Prológ. K  titulu pridal aj ďalšie tri kovy a v 1996 získal aj bronz na OH v Atlante. K prezývke prišiel vďaka svojim časovkárskym schopnostiam. Na Tour vyhral tri prológy a tak mal v držaní žltý dres lídra v troch rôznych ročníkoch. Ďalšie dve striebra získal David Millar v roku 2001 a 2010. Pôvodne získal v roku 2003 aj zlatú medailu, o ktorú však neskôr kvôli dopingu prišiel. Svoju chybu si priznal a v súčasnosti je výrazným aktivistom v boji proti tomuto neduhu.

Najbližšia budúcnosť

Zdá sa, že ostrovná cyklistika sa do najbližšieho obdobia môže pozerať optimisticky. Íri Roche a Martin majú 25 resp. 26 rokov, nádejou je aj 21-ročný Sam Bennett.

Až na Davida Millara budeme ďalších Britov vídavať v pelotóne ešte dlhšiu dobu. Wigginsovi je 31, ostatným výrazne pod tridsať. Veľké výsledky sa čakajú predovšetkým od najväčšej hviezdy medzi šprintérmi Marka Cavendisha. Má na svojom konte už tridsať etapových víťazstiev na Grand Tour a vo svojich 26 rokoch ešte niekoľko sezón pred sebou. Sekundovať by mu mohol Ben Swift, na ‚etapákoch' by úspechy mohol sláviť Froome. Následník vyrastá aj Millarovi v podobe Alexa Dowsetta, ktorý triumfoval na národných majstrovstvách v jazde proti chronometru.