Úvod k mládežníckej cyklistike na Slovensku: Základné údaje, CTM, schéma dotácií

29.10.2018, 23:00 | Naša mládež (CTM) | Lukáš Timko
Slovenská cyklistika žije v ére Petra Sagana a jej dôsledkom je Saganománia, teda doba, keď sa cyklistike venuje zvýšená pozornosť fanúšikov i médií a náš šport by to mal využiť na ďalší rozvoj. Roky počúvame o nevyužitej príležitosti zlatého Göteborgu a vynárajú sa obavy, aby sa niečo podobné nestalo v cyklistike. Objavujú sa rôzne názory s relevantným, ale aj vymysleným základom.
 
V nasledujúcich týždňoch sa pokúsime rozobrať na drobné fungovanie našej mládežníckej cyklistiky a budeme sa pýtať kompetentných z vedenia Slovenského zväzu cyklistiky i niektorých klubov, s čím sú spokojní, čo naopak chcú zmeniť, aby vznikol objektívny súhrn množstva informácií, ktoré pomôžu dať odpoveď na základnú otázku "kam sa uberá naša cyklistika".
 
 
msr plzen medaily ilustrak mel
Medaily na MSR a ČR 2018 (© Ján Melicher)
 
 
Nevyhnutná licencia a klubová príslušnosť
 
Každé dieťa, ktoré má záujem systematicky trénovať a zúčastňovať sa akýchkoľvek pretekov pod hlavičkou Slovenského zväzu cyklistiky, potrebuje mať licenciu a klubovú príslušnosť. Niektoré deti súťažiace napríklad na Detskej Tour Petra Sagana nemusia, ale pre iné podujatia sa to vyžaduje. K 25. októbru 2018 zväz registroval 165 juniorov a 23 junioriek (2000, 2001), 164 kadetov a 29 kadetiek (2002, 2003), 120 starších žiakov a 28 žiačok (2004, 2005), 111 mladších žiakov a 41 žiačok (2006, 2007), no a 249 v kategórii mini (2008 a mladší). Spomenúť by sme ale mali ešte aj 165 dvadsaťtrojkárov a 17 žien U23 (1996-1999). Pre informáciu dodáme, že na Slovensku je v súčasnosti 182 registrovaných klubov.
 
Mladí reprezentanti štartujú na majstrovstvách sveta i Európy, OH mládeže, svetových pohároch atď. A tiež súťažia doma na majstrovstvách republiky aj Slovenskom pohári. Tento rok mali napríklad na ceste kadeti šestnásť súťaží, juniori devätnásť. Najtradičnejšie destinácie súťaží našej mládeže sú Trnava, Nitra, Trenčín, Dubnica nad Váhom, Žiar nad Hronom, Banská Bystrica, Kláštor pod Znievom, Suchá nad Parnou, Dudince, Prešov, Spišská Nová Ves a ďalšie.
 
 
foltan matus 18 msr plzen mel
Matúš Foltán z CyS Akadémie na MSR 2018 (© Ján Melicher)
 
 
Základný model podpory mladých pretekárov
 
Tak ako takmer v každom športe je fungovanie klubov s mladými pretekármi veľmi obtiažne, až nemožné, iba zo súkromných zdrojov. Slovenský zväz cyklistiky finančne dotuje mladých pretekárov cez ich kluby, a to viacerými spôsobmi. V roku 2018 rozdelil 652 261 eur.
 
Prvý bohatý a najmasovejší spôsob vyplýva zo zmluvy medzi ministerstvom školstva a SZC. Ministerstvo chce podporovať mladé talenty aj zdravého športového ducha a tak prikazuje športovým zväzom vyčleniť minimálne 15 % zo svojho celkového rozpočtu na mládež. My sme tomu dali jednoduché pomenovanie "dotácia na hlavu". Rozpočet SZC na rok 2018 bol 1,86 milióna eur, a z toho teda vyčlenil zväz 279 661 eur. Túto sumu si rozdelili všetci mladí pretekári jazdiaci za slovenské kluby vrátane U23, ktorí nastúpili v predchádzajúcom roku aspoň na tri preteky pod hlavičkou SZC a majú do apríla vystavenú licenciu aj v roku aktuálnom. Nehľadí sa teda na žiadne výsledky. Vyšlo to na 454 eur/pretekár pre 616 mladých cyklistov zo 70 klubov. Najviac získala CyS - Akadémia Petra Sagana, ktorej uznali 58 detí a finančný príspevok 26 332 eur. Samozrejme, aby mohli kluby dostať financie, všetko musia zväzu vyúčtovať.
 
 
juniori itt podium melicher
Pódium juniorov na MSR 2018 v časovke (© Ján Melicher)
 
 
Centrá talentovanej mládeže majú produkovať to najlepšie
 
Ďalšia podpora už vzniká na základe výsledkov. Pätnásť najlepších mládežníckych klubov podľa výsledkov v predchádzajúcom roku naprieč domácimi aj zahraničnými pretekmi po splnení rôznych administračných podmienok (viacročné členstvo v SZC, odbornosť trénera, dostatočná základňa...) majú možnosť fungovať ako Centrá talentovanej mládeže. Platí to pre cestnú, dráhovú, horskú cyklistiku a cyklokros. V poslednom období k tomu pribudli aj dva kluby BMX a jeden cyklotrialový výber. Tieto tímy si v roku 2018 rozdelili "koláč" v hodnote 306 600 eur. Tieto financie sa rozdelili za výsledky detí od mladších žiakov po juniorov. Ak napríklad dieťa v novej sezóne prestúpilo, vzalo si tieto financie so sebou.
 
Dlhodobo sa na prvých štyroch miestach s najvyššom dotáciou umiestňujú naše tradičné CTMky CyS Akadémia Petra Sagana, Mestský športový klub Žiar nad Hronom, Športové gymnázium v Trenčíne a ŽP Šport Podbrezová. ŠKC Dubnica v posledných rokoch zaostáva, no z týchto piatich liahní vyšlo asi 80 % terajších profíkov či jazdcov Dukly Trenčín. Keďže sa jedná o slušné sumy (CyS Akadémia dostala 41-tisíc eur), ambíciou zväzu je, aby tímy medzi sebou bojovali a snažili sa pracovať s talentami čo najprofesionálnejšie, pretože sú tu aj ďalšie kluby, ktoré by mohli mať ambíciu ich odtiaľ vytlačiť. V posledných rokoch sa ale dotácia aj počet klubov zvyšovali, takže takmer nikto nevypadával.
 
 
infografika centra mladeze 560px
Centrá talentovanej mládeže a súhrn dotácií (© infografika Cycling-Info.sk)
 
 
Tretí a štvrtý spôsob podpory klubom sa už týka pretekárov do 23 rokov, pretože tí už nespadajú pod CTM, no ešte potrebujú pomoc, aby sa uchytili v mužskom pelotóne. Platí to pre cestných cyklistov a táto platforma sa nazýva Zväzové centrum prípravy mládeže, teda skratka ZCPM. V roku 2018 si podporu za výsledky vybojovalo 44 cyklistov v celkovej sume 46 000 eur, najväčší balík šiel pochopiteľne do Dukly Banská Bystrica (17 865 eur), ale napríklad skoro štyritisíc dostal aj Matúš Štoček. Aj tento príspevok je nutné riadne zadokladovať a dané kluby alebo pretekári ho môžu čerpať iba na zabezpečenie športovej prípravy, nie na svoj plat a podobne.
 
Vzhľadom na tlačenie topánky v tejto kategórii sa na zväze rozhodli vyčleniť ešte ďalších 20 000 eur už priamo za výsledky v tomto roku pre päť najlepších klubov mimo Dukly. Najviac sa ušlo Firefly (takmer sedemtisíc eur) za Babiča na ceste a Strmisku na dráhe. Keďže šlo o výsledky z tejto sezóny, tabuľka podpory bola vypočítaná až v októbri a ešte ju musí odsúhlasiť výkonný výbor SZC na najbližšom zasadnutí. Nič však nenasvedčuje tomu, že by to neodobrili.
 
Tí najlepší pretekári sú významne podporovaní aj prostredníctvom reprezentačných výjazdov, ktoré pochopiteľne platí SZC a môžeme to považovať za nepriamy piaty spôsob podpory. Jednotlivé reprezentačné družstvá na ceste pracovali s týmito rozpočtami: U23 20 000, juniori  20 000, juniorky 10 000 a kadeti/tky 9 000. Ak by sme chceli zarátať aj túto formu podpory, dostali by sme sa na finálnu čiastku cez 710 000 eur/rok, a to tam nie sú zarátané reprezentačné akcie MTB, dráhy, cyklokrosu, BMX a ostatných odvetví.
 
 
tabulka podpory mladez 2018 SZC
Schéma finančnej podpory mládeže v roku 2018 (© Cycling-Info.sk), klik pre zväčšenie
 
 
Ľudia v pozadí
 
O financovaní a fungovaní zväzu, jednotlivých odvetví, CTM, ZCPM atď. rozhoduje výkonný výbor SZC, ktorý sa skladá z trinástich ľudí - prezidenta SZC, predstaviteľov jedenástich odvetví a predsedu komisie rozhodcov.
 
Slovenský zväz cyklistiky má odvetvové riadenie, čo znamená, že každé odvetvie (cesta, dráha, MTB...) riadi príslušná komisia. Komisia je riadne volená valným zhromaždením klubov. Čo sa týka cesty, každý klub, ktorý organizuje preteky alebo sa zúčastní aspoň na jednom kole Slovenského pohára, má právo hlasovať za navrhnutých kandidátov. V súčasnej komisii cestnej cyklistikyMatej Vyšňa (CyS - Akadémia PS), Ľuboš Chren (CK Olympic Trnava), Martin Fraňo (Dukla Banská Bystrica), Lívia Hanesová (CK Banská Bystrica) a Peter Szász (PROefekt Košice).
 
Pod touto komisiou pracuje aj subkomisia mládeže, ktorá v roku 2018 pozostáva z predstaviteľov siedmich najlepších klubov vlaňajšej sezóny. Sú v nej Milan Novosad (CyS Akadémia), Jozef Jelža (Žiar nad Hronom), Peter Medveď (ŽP Šport), Roman Broniš (ŠG Trenčín), Martin Riška (Dohňany), Juraj Vrbik (Kaktus Bike) a Peter Szász (PROefekt Košice).
 
Žiadna táto funkcia (členstvo vo výkonnom výbore či komisiách) nie je platená. Viac o tom, kto je vo vedení slovenskej cestnej cyklistiky a ako pracuje, sa môžete dočítať v článku, ktorý sme publikovali vlani.
 
 
O týždeň, v utorok 6. novembra, si slovami Michala Rohoňa (športový riaditeľ CTM), Martina Rišku (koordinátor CC) a Petra Privaru (prezident SZC) podrobnejšie vysvetlíme jednotlivé spôsoby podpory - ich výpočet a pod.
 
 

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop